ČERVENEC

Výkonný výbor ČSLH schválil herní model druhé hokejové ligy pro sezonu 2015/16. Třicet účastníků bylo rozděleno do dvou skupin, ve skupině Západ se představí 
18 týmů, ve skupině Východ 
12 týmů.

Asi by se těžko hledala sezona, kdy Kateřina Mrázová, která patnáct let hrávala 
s Kozlem na hrudi, neslavila nějaký úspěch. Skoro vždy je to minimálně aspoň nějaká medaile nebo individuální ocenění. Letos dosáhla na metu nejvyšší hned dvakrát. 
S ženskou reprezentací v ledním hokeji získala zlato na MS divize IA ve Francii a postup do elitní skupiny, před pár dny přivezla do rodného Kolína další zlatou medaili. Tentokrát z MS v in-line hokeji
z Argentiny.

Když se v letní sezoně postavila na start v závodě horských kol, pokaždé stála na stupni nejvyšším. Před pár dny si Jana Czeczinkarová
v rámci přípravy odskočila do Žiliny, kde se konalo společné mistrovství Slovenské a České republiky v silniční cyklistice. Za hranicemi našich sousedů chtěla ukázat svoji formu. A ukázala. V kategorii juniorek dojela na skvělém druhém místě.

Letos usedla na trůn spolu s Jakubem Voráčkem. On nejlepší hokejista roku, ona nejlepší hokejistka roku. Odchovankyně kolínského hokeje Alena Polenská letos vyhrála anketu Hokejistka roku, a coby kapitánka dovedla český národní tým k vítězství na mistrovství světa. Její život se točí kolem hokeje. Od malička vyčnívala, i mezi kluky, a brzy odešla z Čech do Ameriky. Tam strávila dlouhý čas, vystudovala školu a dnes je profesionální hráčkou ruské ligy.

Basketbalisté Kolína se 
v loňské sezoně dlouho trápili na postu rozehrávače. Aby se neopakoval scénář z minula, přivedlo vedení pro novou sezonu zkušeného rozehrávače Jimmie Hunta. Tento Američan působí v Evropě od roku 2005. Hrál ve Slovinsku, Německu a Bulharsku. Má zkušenosti také z ULEB cupu a Adriatické ligy. Dříve předváděl své umění v Harlem Globetrotters.

Poslední prověrkou před mistrovstvím republiky na horských kolech byl závod českého poháru v Brně. A velká spokojenost panuje 
v Remerx-Merida Teamu Kolín. Výborně jel především Tomáš Paprstka, který přes polovinu závodu kroužil s Jaroslavem Kulhavým a Janem Škarnitzlem, nakonec za oběma olympioniky vybojoval skvělou třetí příčku. Navíc se v nabité konkurenci udržel ve hře o pódium celkového pořadí.

Fotbal hrával na okresní i krajské úrovni. Velkou díru do světa v něm ale neudělal. A když to nevyšlo jako hráči, rozhodl se pro trenérskou dráhu. Tomáš Liga z Českého Brodu se po několika letech strávených v Čechách rozhodl v jednatřiceti letech odejít do Mexika. V této exotické destinaci sbírá jeden úspěch za druhým.

Reprezentační výprava České republiky se vydala 
v čele s hlavním trenérem, jihokorejským mistrem Lee Youn Jae, do srbského Bělehradu na Mistrovství Evropy v taekwondo WTF poomsae. Jako tradičně se do reprezentačního týmu nominovali zejména závodníci nejvyšší výkonnostní kategorie A z kolínského klubu Taehan ve složení: Jitka Poláčková, Simona Kálalová, Šimon Krechler a Adéla Kaplanová. Největší radost udělala svému trenérovi nejmladší účastnice reprezentace Simona Kálalová (13 let), která ve velké konkurenci získala bronz. Kromě této medaile se jí podařilo vybojovat další bronz v párech po boku Šimona Krechlera.

Oblíbený bělušický turnaj v malé kopané zná svého vítěze. Tím se stalo v konkurenci dvaceti týmů mužstvo Býchor v čele s bývalým ligovým fotbalistou Lukášem Hartigem.

Nejdůležitějším startem kolínských atletů v uplynulých dnech byla účast Zuzany Pražákové na mistrovství Evropy juniorů, které se odehrálo ve švédské Eskilstuně. Zuzana Pražáková obsadila ve skoku o tyči jednadvacáté místo.

Jana Czeczinkarová z Kolína potvrdila letošní výbornou formu na mistrovství republiky horských kol, kde získala celkem čtyři cenné kovy. Navíc je to pro ni už páté vítězství v pátém pohárovém závodě letošní úspěšné sezony.

Na Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě ve slovinském Mariboru vybojoval člen oddílu SSK DDM Kolín Filip Nepejchal (17 let) svou první stříbrnou medaili v kategorii junioři v disciplíně libovolná malorážka 3 x 40 ran.

Vyhlídka toho, že si mohou zahrát v Poháru FAČR proti Slavii Praha, je hnala za vítězstvím. Třetiligoví fotbalisté Kolína postoupili v prvním kole přes celek Záp, který hraje stejnou soutěž, až po penaltovém rozstřelu.

V prvním kole Poháru FAČR přivítal na svém stadionu Na Kutilce divizní českobrodský SK fotbalisty druholigového Ústí nad Labem. Po devadesáti minutách prohrál 0:1.

Těžká trať, úmorné vedro a závody roztažené do tří dnů. I s tím si závodníci Remerx-Merida Teamu Kolín poradili a na Mistrovství České republiky v závodě horských kol v Kutné Hoře si každý den dojeli pro několik medailí. Celkem jich získali šest (3-1-2).

Příznivci kolínské košíkové musí zpozornět. Basketbalový klub Geosan Kolín uzavřel smlouvu na tři sezony 
s Lukášem Rovenským, který je kolínským odchovancem. V mládežnických kategoriích získal Lukáš Rovenský několik mistrovských titulů v dresu Pardubic.

Vynikajícího úspěchu dosáhl na Evropském olympijském festivalu mládeže mladý kolínský sprinter Štěpán Hampl. V gruzínském Tbilisi ho pouhých 18 setin sekundy dělilo od bronzové medaile. Doběhl čtvrtý.

SRPEN

Na první zápas nové sezony musí hodně rychle zapomenout. Fotbalisté kolínského FK, po pádu z druhé ligy nováček České fotbalové ligy, prohráli na půdě Převýšova ostudným debaklem 1:5. A to ještě domácí Jarkovský neproměnil pokutový kop.

Jeden bod získali v letošní premiéře divizní fotbalisté Českého Brodu, kteří se představili na půdě Lovosic. Zápas skončil v normální hrací době nerozhodně, penaltový rozstřel hosté nezvládli a dva body si tak na své konto mohli připsat domácí borci.

Už se to stalo tradicí. Fanoušci kolínských hokejistů 
v Kolíně na led vkročí ještě dřív než samotní hráči. Nemají výstroj ani brusle, ale štětce a barvy. A co dělají? Malují na led kozla. I letos dva modré kozly s červenýma očima na led nakreslili. Maskot Kolína tak bude kolínské hráče doprovázet celou sezonu.

Deset let trénoval v Kolíně, pak se však rozhodl odejít do zahraničí. Michal Žoha využil nabídku z Rakouska, kde od března vede malé sportovní gymnasty v Linci. Se svými novými svěřenci zavítal 
o prázdninách do Kolína na soustředění.

Kolínští hokejisté v prvním přátelském utkání nepochodili. Na ledě pražské Kobry prohráli 1:6.

Dva kolínští vrhači, Pavel Peňáz a Tomáš Prajsner, se zúčastnili veteránského mistrovství světa, které proběhlo ve francouzském Lyonu. Oba startovali v kategorii mužů nad 45 let a především Pavel Peňáz dokázal, že ve své kategorii patří k naprosté světové špičce. Skvěle si vedl především ve vrhačském pětiboji, kde nasbíral celkem 4200 bodů a v silné konkurenci vybojoval stříbrnou medaili. Ke stříbrné medaili dokázal Pavel Peňáz přidat ještě cenný kov 
z hodu diskem.

Doba prázdnin a dovolených skončila. Basketbalisté Kolína se sešli na prvním tréninku před novou sezonou 
v nejvyšší soutěži. V hale Spojů se sešlo dvanáct hráčů.

Letošní juniorská mistryně České republiky v běhu na 1500 m Renata Vocásková startovala na mezinárodním mítinku v rakouském Andorfu. V závodě, v němž ji porazila jen dvojice českých seniorských reprezentantek Tereza Čapková a Diana Mezulianiková, výrazně posunula kolínský juniorský rekord, který byl v držení Heleny Šimkové, na výborných 2:52,74 minut.

Nový ročník okresního přeboru a jeho první kolo bylo kolem nováčků. Kouřim sice ztratila jeden bod doma s Libodřicemi, ale Plaňany a Český Brod B dokázaly vyhrát venku. Českobrodská rezerva v Ratboři dokonce dvouciferným výsledkem.

Nový ročník populární Tip ligy odstartoval. Vítězem prvního kola podzimní části se stal Zdeněk Jirkovský. Fotbalový obránce Býchor získal jako jediný 11 bodů. Díky tomu vyhrál karton piv a také permanentku na utkání fotbalistů Kolína v ČFL.

Na atletickém stadiónu Mirka Tučka v Borkách proběhl za účasti závodníků ze 17 oddílů už 79. ročník jednoho
z nejstarších závodů v naší zemi Velké ceny města Kolína.

V okleštěné sestavě nastoupili basketbalisté Kolína k prvnímu přípravnému zápasu na novou sezonu v nejvyšší soutěži. I v osmi lidech si s přehledem poradili s Benešovem a vyhráli 115:62.

Dvakrát dokázali vyrovnat, potřetí se jim to už nepodařilo. Fotbalisté Kolína ve druhém kole Poháru ČMFS nestačili na domácím hřišti na druholigové Ústí a prohráli 2:4. Pražská Slavia tak místo do Kmochova města pojede na sever Čech.

ZÁŘÍ

V Praze proběhl 23. ročník florbalového Czech Open. Je to největší klubový florbalový turnaj na světě. Je to vlastně taková malá florbalová Liga mistrů. Do Prahy se sjedou elitní týmy z celého světa a během pár dní si to rozdají o titul. Souběžně s elitními kategoriemi běží i kategorie otevřené všem týmům a letos tak do turnaje zasáhl například ženský tým ze Singapuru nebo rozhodčí z Kanady. Do turnaje zasáhlo celkem 264 týmů z 22 zemí a celkově na čtrnácti hřištích po celé Praze nastoupilo 4479 hráčů. Tohoto prestižního podniku se zúčastnil také Kolín. Dostal mezi 32 nejlepších celků.

Ne Messi, nebo Ronaldo, ale Štěpán Růžička. To je v současné fotbalista, o kterém se na kolínském okrese mluví nejvíc. Útočník Peček totiž v úvodních dvou kolech okresního přeboru nastřílel soupeřům osm gólů.

Hodně nešťastné mistrovství České republiky mužů a žen do 23 let absolvovali kolínští atleti v Hodoníně. Výprava deseti závodníků získala dvě stříbrné medaile, což znamená, že atleti Sokola Kolín-atletika získali letos 30 mistrovských medailí a překonali tak již o dvě medaile historicky nejvyšší zisk z loňského roku. A to mají před sebou ještě šampionát žákovských kategorií.

Za tropického vedra se uskutečnil letošní 9. ročník Kolínské desítky, tedy běhu na 10 kilometrů. Na start se letos postavilo 112 běžců a běžkyň, což je o 10 méně než při rekordní účasti před dvěma lety. Na svá vítězství z prvních dvou ročníků dokázal po sedmi letech navázat kolínský odchovanec a aktuálně běžec AC Mladá Boleslav Jiří Miler, který vyhrál se třičtvrtěminutovou převahou za 33:50.

První okresní derby má za sebou už i I. A třída. Určitě na něj budou lépe vzpomínat fotbalisté Radimi, kteří dokázali rozstřílet Červené Pečky 7:2. Výraznou roli v utkání hrál ostrostřelec Slunéčko, který si připsal pět branek.

Bez dvou českých reprezentantek a velkých opor týmu, zraněné Heleny Jiranové a Kateřiny Šafránkové, zotavující se po operaci menisku, odjížděly kolínské atletky s trochou obav k finále mistrovství České republiky. Závod, do nějž se probojovaly z extraligové soutěže, se konal za účasti 7 nejlepších extraligových družstev a tří vítězů skupin první ligy. Bojovalo se nejen o medaile, ale také o udržení v extralize, v níž zůstává v roce 2016 osm nejlepších finalistů. Oslabené kolínské atletky nakonec skončily páté v ČR.

Úspěšný vstup do nové sezony ve středočeském přeboru II. třídy prožil tým SK Volejbal Kolín B. Nejprve porazil Mnichovo Hradiště, poté si poradil i s Mladou Boleslaví.

Vstup do druholigové sezony se kolínským hokejistům povedl. Věrné domácí fanoušky, kterých v závalu dalších akcích ve městě a v okolí zavítalo necelých 600, potěšili Kozlové vysokou výhrou. A nutno dodat, že co gól, to perla. Jindřichův Hradec porazili 8:2.

Loni ho opěvovali skoro každý zápas. Poté, co se v polovině sezony stal kapitánem týmu, totiž opravdu dominoval. A to především gólově. Do konce sezony už nebyl zápas, kdy by nevsítil aspoň jeden gól. Většinou jich bylo víc. A jednou dokonce pět v jednom utkání. Hádejte proti komu? Proti Jindřichovu Hradci. Jihočeští hokejisté tedy v sobotu jakoby v Kolíně zažili deja-vu, protože jim Šafránek dal pět branek znovu. Prvně to bylo 25. ledna 2015, podruhé 12. září 2015.

Historicky největší výprava kolínských žáků a žákyň vyrazila na atletické mistrovství České republiky této kategorie do pražského Edenu. Na nejdůležitějším závodě sezony předvedli výborné výkony a ziskem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile se stali, pokud jde o kvalitu medailové sbírky, mezi 118 českými kluby třetím nejúspěšnějším za Jižním Městem Praha a SSK Vítkovice.

Poslední zářijová sobota patřila vyvrcholení atletického šampionátu České republiky družstev v kategoriích dorostu a juniorů. Kolínská atletika měla zastoupení jak v Olomouci družstvem dorostenců, tak v pražském Edenu týmem juniorek. Dorostenci skončili pátí, juniorky šesté.