Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spartan Race dorazil i do Kolína

Kolín /FOTOGALERIE/ – Vyzkoušel již mnoho sportů, žádný mu ale neučaroval tolik jako Spartan Race. „Tento sport si mě získal především tím, že není pouhým závodem, ale i neskutečným motivačním nástrojem," říká Michal Pokorný (na snímku), který se 
v Kolíně stará o jeho popularizaci.

18.9.2014
SDÍLEJ:

Skupinka nadšenců při tréninku.Foto: Filip Fabián

Spartan Race je závod extrémních sportovních disciplín. 
V poslední době se dostal i do Kolína a vy jste jeho duší. Jak jste se k tomu dostal?
O Spartan Race jsem se dozvěděl v květnu minulého roku od kamaráda, který byl 
v tu dobu již přihlášen na úplně první závod konaný v České republice. Na tento závod jsem jel pouze jako divák a jakmile odstartovala první vlna, bylo mi jasné, že na příštím závodě nesmím chybět.

Čím si vás Spartan Race nejvíc získal?
Spartan Race si mě získal především tím, že není pouhým závodem, ale i neskutečným motivačním nástrojem, který velmi pozitivně působí na lidi a jejich limity. Po závodě nic nekončí, naopak to všechno teprve začíná.

Tento druh sportu vznikl před čtyřmi lety v USA. Věděl jste 
o něm již z jeho začátků nebo až z poslední doby?
O závodě jsem se dozvěděl, až když dorazil k nám do Čech.

Zjednodušeně je to běh přírodou, kde na závodníka číhá několik překážek. Můžete některé z nich přiblížit? Třeba ty nejobtížnější?
Každému člověku dělá problémy něco jiného. Každopádně obecně platí, že mezi nejtěžší překážky patří šplh na laně, balanční překážky jako například chůze po kůlech, nebo plazení se pod ostnatým drátem. Mně osobně dělá největší problémy překážka s anglickým názvem „Traverse Wall", což je horizontální lezecká stěna, kde místo klasických lezeckých úchytů jsou dřevěné hranoly. Tuto překážku jsem nezvládl třikrát ze čtyř závodů a tak už mě stála 90 trestných angličáků.

Závodník musí v několika případech zdolat překážku plnou vody nebo bahna. Nedovedu si moc dobře představit, že se 
s tMichal Pokorný.ěmito nástrahami dokážou popasovat zástupkyně něžného pohlaví. Nebo se pletu?
A to je právě jeden z paradoxů Spartan Race. Na každém závodu mi přijde, že právě ženy si bláta a vody užívají nejvíce. Stačí se podívat na hromady fotek z libovolného závodu a porovnat si výrazy na mužských a ženských tvářích. Co se týče jejich výkonů, tak v některých případech nám, chlapům, nezbývá nic než hluboce smeknout.

Nejvíc závodů se samozřejmě pořádá 
v Americe. Hodně jich je také v Německu, Rakousku. Jeden byl už také v Polsku. Jak je to se závody v České republice? Kolik jich je třeba do roka a kde většinou jsou?
Minulý rok se v České republice konaly celkem tři závody. Dvakrát to byl závod 
o obtížnosti „Sprint" (min. 5 km + min. 15 překážek – pozn. red.), první se konal ve Skiareálu Monínec u Tábora a druhý v Bořeticích u Brna. Třetí závod se konal opět 
v Monínci, ale tentokrát to byla obtížnost „Super" (min. 12 km + min. 20 překážek – pozn. red.). Tento rok se počet závodů v Čechách zdvojnásobil a konečně jsme se dočkali i obtížnosti „Beast" (min. 20 km + min. 26 překážek – pozn. red.) na Klínovci. Rok 2015 by měl přinést ještě více závodů a ještě více nových lokalit.

Spartan Race mi připomíná dobu dávno minulou, kdy kluci ještě chodili na vojnu. Takový armádní výcvik…
Spartan Race si z armádního výcviku hodně bere, především výše zmíněné překážky jsou dosti „vojenské", ale rozhodně se nejedná o žádnou militantní akci, je to sportovní akce se vším všudy.

V každém sportu se bojuje 
o body, o medaile, o prestiž. Tady to tak úplně neplatí. Co je jeho hlavním krédem? Jak jsou třeba odměněni vítězové nebo ti nejlepší?
Ačkoliv v cíli čeká medaile na každého závodníka, který závod zdolá, tak i u Spartan Race se bojuje o body a prestiž v takzvané „Elitní vlně". V této vlně se zpravidla potkávají vrcholoví sportovci, kteří bojují o umístění na stupni vítězů a s tím i spojenou finanční odměnu (kategorie muži a ženy – pozn. red.), ale především o body do kvalifikace na mistrovství světa. Tento rok je již dobojováno a 20. září se ve Vermontu v USA poperou
o bednu hned tři čeští zástupci (dva muži a jedna žena – pozn. red.).

Podle toho, co říkáte, musí mít člověk pořádnou fyzičku. Jak dlouho trvá, než bych byl dobře připravený na závod?
Na tuto otázku nemohu dát jednoznačnou odpověď. Spartan Race je velice komplexním závodem, na který je potřeba být připraven jak po stránce silové, tak i vytrvalostní. Vzhledem k tomu, že se jedná o běžecký závod, tak i zde hraje prim především běh, nicméně do běžeckého tréninku je třeba zařadit těžký terén a co nejvíce kopců. Po rovinkách a vyšlapaných cestách se opravdu moc neběhá (smích).

Jak se připravujete vy osobně?
Momentálně trénuji třikrát týdně společně s ostatními Sparťany v rámci naší oficiální tréninkové skupiny a do toho ještě vměstnávám vlastní tréninky, které jsou především běžecké. Tréninky naší skupiny jsou velice pestré a každý z nich je zaměřen na jinou část fyzické přípravy.

Když se tak na vás dívám, je vidět, že máte sport v krvi. Přiblížíte vaši sportovní minulost?
Dalo by se říct, že od doby, co mi doktoři diagnostikovali druhý stupeň Bechtěrevovy nemoci, se pro mě sport stal především léčebnou terapií, jelikož pohyb má na toto onemocnění pozitivní vliv. Sportu se jinak věnuji od útlého dětství, ale vždy jsem patřil mezi ty, kteří si toho chtěli vyzkoušet co nejvíce a u ničeho pořádně nevydrželi. Uvedu tedy pouze výčet aktivit, kterým jsem se věnoval alespoň nějaké ty roky. Horská kola, skateboarding, box, thajský box  a fitness.

Jaký je v Kolíně o tento druh sportu zájem?
Řekl bych, že poměrně velký. Alespoň takový dojem ve mě vzbuzuje počet lidí, kteří dochází na naše tréninky. Upřímně, takový zájem jsme ze začátku vůbec nečekali, ale o to větší radost nyní máme 
z toho, když nám na trénink přijde přes dvacet lidí, což se poslední dobou stává poměrně často.

Co je potřeba udělat, abych mohl být členem oddílu v Kolíně?
Vůbec nic! Vlastně ano, je potřeba se odhodlat a přijít ve stanovený čas na stanovené místo. Žádný registr členů se u nás nevede a tréninky jsou zcela zdarma, takže opravdu stačí, aby zájemce dorazil na jeden z tréninků a začal makat s námi.

Jak často trénujete a kde?
Trénujeme třikrát týdně a to vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Úterky patří tréninkům v kolínské Sokolovně, velké díky patří Martinu Taftlovi, který nám vyjednal skvělé podmínky. Ve čtvrtek a v neděli pořádáme tréninky venku a jejich čas a místo konání vždy upřesňujeme minimálně dva dny dopředu na naší Facebook stránce (https://www.facebook.com/spartan.race.training.kolin).

Co je náplní tréninků?
Úterní tréninky v Sokolovně vede Martin Turek a jsou zaměřeny na zlepšování fyzické kondice a na rozvoj síly. Čtvrteční a nedělní tréninky pod mým vedením jsou především o běhu v kombinaci 
s intervalovým cvičením a posilováním s vlastní vahou těla. Jednou za čas také pořádáme tréninky, které jsou simulací závodu jako takového, takže se jedná především 
o běh v náročném terénu 
v kombinaci s překážkami, které vás mohou potkat na samotném závodě.

Musím se přiznat, že jsem vás nedávno potkal při tréninku a byli jste hodně vidět i slyšet. Jak vás třeba vnímá okolí?
Je pravda, že jsme poslední dobou opravdu nepřehlédnutelní. Jakmile se z Borků vyřítí tlupa dvaceti Sparťanů a Sparťanek, kteří každou chvilku prokládají běh nejrůznějšíma skopičinami, tak na nás většina lidí jen nechápavě kouká a zřejmě si říká,  co jsme vlastně zač. Na druhou stranu, setkáváme se i s velmi pozitivními reakcemi, kdy se nás lidé ptají, co je třeba udělat proto, aby se mohli v budoucnu přidat.

Je Spartan Race i pro děti?
Ano, je. Na každém závodě se koná i závod pro děti, který je rozdělen do dvou věkových kategorií, takže i ti nejmenší Sparťani si přijdou na své. Nyní se konal i samostatný Spartan Kids závod v Liberci. Není lepší pohled než pohled na rozjařenou dětskou tvář s oranžovou medailí na krku. AROO!

CO JE SPARTAN RACE Spartan Race je přední světový překážkový závod založený fanoušky extrémních sportovních akcí. Závod byl založen v roce 2010 s jednoduchým cílem: vytvořit seriózní výzvu pro odhodlané sportovce, kteří hledají alternativní vytrvalostní závod.

Proč název Spartan Race Protože Sparťané jsou chlapi z ocele. A proč absolvovat právě tento překážkový závod? Protože 
v dnešním uspěchaném světě jsme všichni pod velkým tlakem a přežít mohou jen ti nejsilnější. Náš cíl je jednoduchý. Chceme Vám pomoci postavit se z gauče, abyste ukázali, co ve Vás je. Ukažte ostatním, že Vás nic nezastaví. Žádné bláto. Žádné překážky ani vyčerpání Vám nezabrání jít stále vpřed a dosáhnout tolik očekávané vítězství. Naplňte svůj život adrenalinovým zážitkem, na který budete stále vzpomínat.

Komu je určen Tento překážkový běh je určen k otestování své silové odolnosti, vytrvalosti, rychlosti a zručnosti. Naučí vás stát tváří v tvář nepřízni osudu. Abyste zdolali překážkový běh Spartan Race, budete muset 
v sobě najít i ten poslední kousek síly, důvtipu a instinktu a využít ho ve svůj prospěch.

Spartan Trifecta klub Členové prestižního klubu Spartan Trifecta Tribe jsou jedinečnou odnoží sparťanského závodníka, kteří v průběhu jednoho kalendářního roku úspěšně zdolají krátký a rychlý Spartan Sprint, delší a těžší Super Spartan, ale i nejdelší a nejtěžší ze všech Spartan Beast.

Autor: René Volf

18.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost Radim, Kolínsko.
39

Radimští mohou do volební místnosti výtahem

Volby v obci Dobřichov, Kolínsko
25

Dobřichovští vydali pět volebních průkazů

Nedočkavci čekali venku před otevřením volební místnosti

Pečky - Volební komise 4. okrsku v Pečkách se začala ve zdejší sokolovně scházet v půl druhé. Bylo potřeba připravit obálky a zapečetit urny. Už pár minut před druhou hodinou stáli venku první nedočkavci.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Od volební urny s kočárkem za příbuznými

Kolín – Alespoň na chvíli vzdálen od politických třenic zůstane po dobu voleb lídr středočeské kandidátky STAN Vít Rakušan. Volit bude čtyři hodiny po poledni v Kolíně, kde působí jako neuvolněný starosta – a do volební místnosti ve školce v Bachmačské ulici to má jen kousek; bydlí totiž ve stejné ulici. Jinak se ale jeho světem stanou návštěvy příbuzných – a kočárek.

Volit se bude ve školách, na zimním stadionu či v hostinci

Kolínsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou za dveřmi. Zjistili jsme pro vás, na kolik místech na Kolínsku přijdou voliči k volebním urnám a přinášíme vám také přehled nejnetradičnějších volebních místností. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení