Nejprve nastoupila do závodu starší z kolínských reprezentantek Judita Hájková v kategorii „juniorky“, kde ji čekalo 59 dalších závodnic z celé Evropy.

Do prvního kola nastoupila ve skupině A, ze které bez problémů díky bezchybnému výkonu postoupila do semifinále mezi 24 nejlepších, tady už ale její výkon na postup do finále nestačil a Judita Hájková obsadila celkové 23. místo.

„I přes řadu nedostatků, které její semifinálový výkon měl, bych ji chtěl pochválit. Zejména za perfektní provedení kopu apchagi v sestavě pchaljang,“ řekl reprezentační trenér Youn Jae Lee.

Přestože měl k jejímu výkonu reprezentační trenér Youn Jae Lee řadu výhrad, podařilo se Kateřině Svítilové mezi kadetkami se štěstím postoupit ze skupiny na posledním postupovém osmém místě do semifinále, kde na ni čekalo 15 soupeřek, se kterými musela opět změřit své síly a předvést co nejlepší výkon.

Semifinálové kolo se ale na řadu dostalo až za neuvěřitelné čtyři hodiny. Na mladé dvanáctileté Svítilové začala být vidět stále větší nervozita i únava způsobená nachlazením i dlouhým čekáním. Trenéři ale svoji roli zvládli a dokázali ji namotivovat k dalšímu výkonu, kterým se česká závodnice vyšvihla do finále na postupovém pátém místě.

Už toto umístění by bylo pro Českou republiku velkým úspěchem, ale Kateřina se nedala ukolébat vidinou dílčího úspěchu a po dalších dvou nekonečných hodinách se rozhodla zabojovat o některou ze čtyř medailí, které se na turnaji rozdávaly.

Finálové pořadí nebylo pro Katku zrovna výhodné, na řadu přišla hned v úvodu, takže musela čekat, jak zacvičí všechny její soupeřky a doufat, že výkon, který předvedla, bude na medaili stačit. Když se pak na tabuli vítězů objevilo její jméno na druhém místě, vypukla v táboře českých reprezentantů obrovská radost.

Kolínská závodnice vybojovala pro Českou republiku stříbrnou medaili, čímž navázala na podobný úspěch své kamarádky z klubu Simony Kálalové, která ještě v kategorii kadetů v předchozích letech získala pro Kolín hned dva cenné kovy.

„Doufejme, že nadšení, píle a nasazení, které bude plodit medaile, vydrží Kateřině i v budoucnu a Kolín tak bude mít svou další závodnici na mistrovství Evropy i světa,“ uvedl reprezentační trenér Lee Youn Jae.

(Tereza Lee Neumanová)