„Utkání se muselo divákům líbit. Byla krásná atmosféra v hledišti, oba trenéři na tom zajisté nalezneme spoustu chyb, ale takové zápasy někdy jsou,“ uvedl trenér Kolína Pavel Beneš.

„Byl to zápas, který se asi líbil divákům, ale trenérům moc ne, protože obrany moc nefungovaly,“ přiznal trenér Hradce Králové Lubomír Peterka.

Utkání devátého kola nadstavbové části bylo dramatické od začátku do konce. Pouze v jednom případě Kolín odskočil v první čtvrtině na rozdíl deseti bodů, jinak se oba týmy ve vedení střídaly.

„Vzhledem k tomu, že jsme spolu hráli i dvakrát v přípravě, týmy se navzájem znají a nemají se moc čím překvapit. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Pro nás je to super výsledek,“ podotkl kolínský kapitán David Machač.

Duel nabídl nervydrásající koncovku. Když skvěle hrající Walton proměnil koš s faulem, zdálo se být o výhře Kolína rozhodnuto. Vedl o tři body a do konce hrací doby chyběly dvě vteřiny. Navíc Hradec rozehrával od vlastního koše. Přesto stihl vyrovnat. Míč dostal do ruky Marquardt, který se trefil od půlící čáry. Ještě před pár okamžiky hala bouřila, po jeho neskutečné trefě rázem ztichla.

O vítězi muselo rozhodnout prodloužení. V něm Kolín brzy prohrával o šest bodů. Postupně ztrátu smazal a nakonec slavil výhru o čtyři body.

„Vyhrálo šťastnější družstvo, i když my jsme se dostali do prodloužení opravdu šťastnou střelou z půlky hřiště. Na začátku prodloužení jsme vedli o šest bodů, ale prodloužení již bylo spíše o štěstí. Mrzí mě, že jsme nevyužili absence dvou kolínských hráčů a opět se ukázalo, že nám nejvíce škodí Walton, kterému se na nás již tradičně daří a je to takový fantom našich vzájemných zápasů,“ konstatoval Lubomír Peterka.

Walton byl opravdu nezastavitelný. Do utkání nastoupil po třech týdnech, aniž by absolvoval jeden trénink. I tak předvedl výkon, který se nesmazatelně zapíše do statistik NBL. Zaznamenal 33 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků.

„V tomto utkání jsme viděli několik opravdu úžasných výkonů. Jedním z nich je ten Davida Machače, který na hřišti „přežil“ 42 minut. On sám říkal, že chce hrát stejný počet minut, kolik mu je let. Tak jsme se o to pokusili,“ řekl s úsměvem trenér Pavel Beneš.

„Walton odehrál fantastický zápas. Nikdo asi neuvěří tomu, že hrál po třech týdnech bez jediného tréninku, což bylo způsobeno jeho zraněním,“ dodal.

„Walton asi ukázal „falešnou formu“, když po třech týdnech zahrál takto fantasticky. Společně s Purifoyem prakticky rozhodli toto utkání a byli rozdílovými hráči,“ uvedl autor sedmi hradeckých bodů Ondřej Peterka.

„My jsme po vyrovnávací trojce z půlky hřiště, což se asi stává jen párkrát za život, byli v euforii, ale škoda, že jsme toho nevyužili v prodloužení,“ dodal smutný Peterka.

Kolín má tři kola před koncem nadstavby stejný počet bodů jako USK. A právě s Pražany se ve středu utká o první místo v tabulce skupiny A2.

Body: Walton 33, Purifoy 26, Machač 18, Bratčenkov 15, Novotný 5, Dlugoš 4, Zollo 4, Šoula 3 – Marquardt 25, Lošonský 23, Sedmák 15, Stamenkovic 14, Kolář 9, Canda 8, Peterka 7, Mráz 3. Rozhodčí: Hruša, Linhart, Vošahlík. Střelba 2 body: 50/26:41/20. Trojky: 34/14:35/16. TH: 16/14:17/16. Doskoky: 47:37. Chyby: 19:20. Diváků: 561. Průběh: 21:15, 48:49, 69:65, 92:92. Hráč utkání: Walton jr. Anthony Lamont (Kolín).