Při dvou rozcvičovacích pokusech vypadalo vše dobře, když druhý z nich dopadl zhruba na 69 metrů, jen dva metry pod žlutou čáru, označující limit pro přímý postup do finále (jak se později ukázalo, dokázala ji překonat jen jediná kladivářka – Polka Wlodarczyková).

Kateřina přišla ve dvanáctičlenném poli na řadu jako šestá a její první pokus sice nebyl tak výborný jako ten rozcvičovací, ale 66,51 m by na posledním ME před dvěma lety stačilo na postup. Kolínská závodnice se zařadila na druhé místo za jednu z favoritek Marghievovou z Moldávie. V průběhu první série ji už překonaly poměrně překvapivě pouze Maďarka Orbánová a Španělka Castellsová.

Druhý pokus se ale Kateřině příliš nevydařil a skončil jen ve vzdálenosti 64,15 m. Ale nedařilo se ani jiným, a tak ve druhých pokusech se před svěřenkyni Jiřího Tučka a Stanislava Pluhaře dostala pouze Francouzka Falzonová a vše stále vypadalo nadějně.

Na počátku třetí série se ale nejprve zlepšila Švédka Anderssonová na 66,65 m a o 14 cm se dostala na 5. příčku a vzápětí Kateřina svůj poslední pokus poslala do ochranné klece. A když se pak ještě zlepšila Turkyně Sahutogluová, která již letos překonala 74 metrů, na 67,47 a zachránila se před vyřazením, zbylo na Kateřinu Šafránkovou 7. místo a před závodem B skupiny jen malá naděje na postup. Náladu jí nemohl zlepšit ani fakt, že porazila světovou rekordmanku Heidlerovou, která po dvou přešlapech poslala kladivo jen na 65,06 a senzačně v kvalifikaci vypadla.¨

V B skupině, kde nastoupila i druhá česká reprezentantka Tereza Králová, vydržela naděje kolínské závodnice jen do druhé série. Nejprve ji totiž o 38 cm přehodila právě její tuzemská rivalka a postupně se před ni dostalo ještě dalších šest závodnic, takže nakonec Kateřina Šafránková obsadila 14. místo. A právě oněch 38 cm ji dělilo od postupu mezi absolutní elitu, kam z posledního postupového místa naopak pronikla Tereza Králová, která si tak zajistila kromě finále i další šanci, jak v nedělním závodě překonat výkon 71,16 m, kterým Kateřina zatím drží letenku na olympijské hry do Londýna.

Pro kolínskou kladivářku není 14. místo samozřejmě nějakým velkým úspěchem, na druhou stranu při její druhé účasti na vrcholně soutěži mezi dospělými nejde ani o neúspěch. Hodila o čtyři metry dále než před dvěma lety v Barceloně a její umístění patří zhruba do středu v rámci celé české výpravy.

Výsledek kvalifikace: 1. Wlodarzyková (Polsko) 71,38, 2. Marghievová (Moldávie) 69,86, 3. Hrašnová (Slovensko) 69,67, 4. Klaasová (Německo) 68,95, 5. Castelssová (Španělsko) 68,52, 6. 6. Bulgakovová (Rusko) 67,44, 7. Falzonová (Francie) 68,42, 8. Orbánová (Maďarsko) 67,89, 9. Sahutogluová (Turecko) 67,47, 10. Perieová (Rumunsko) 67,46, 11. Hitchonová (Velká Británie) 67,08, 12. Králová (Česká republika) 66,89, … 14. Šafránková (Česká republika) 66,52.

(Jiří Tuček - Helsinky)