„V loňském roce, tedy v předvečer obou výročí, bylo rozhodnuto, že se kuželna v kolínské Sokolovně již dále rekonstruovat nebude, čímž byl její osud zpečetěn. Členové kuželkářského oddílu tedy z jednoty vystoupili a pokračují ve své činnosti v nově založeném klubu, který navazuje na slavnou minulost ozdobenou mnoha světovými i evropskými úspěchy, z nichž nejvýznamnějšími jsou tituly mistrů světa, které do Kolína přivezli Hana Konířová a Filip Dejda,“ osvětluje místo konání turnaje Jiří Němec, který na turnaji působil jako rozhodčí.

Eva Rážková si jako první kolínská hráčka a členka zlaté party kolínských ženských kuželek v 60. a 70. letech 20. století oblékla reprezentační dres tehdejšího Československa.

Stalo se tak v roce 1959 v německém Bautzenu, kde pomohla svým výkonem k 5. místu družstva žen a v soutěži jednotlivců na 2x 100 hodů sdružených obsadila 10. místo na světě. V roce 1964 získala na mistrovství Evropy v Budapešti bronzovou medaili, a to opět v týmové soutěži. V soutěži jednotlivců, přestože předvedla lepší výkony než na mistrovství světa, obsadila 11. příčku v Evropě.

V roce 1975 se Eva Rážková se svými kolínskými spoluhráčkami představila v základní skupině Poháru mistrů evropských zemí. Kolín zde bohužel skončil na 3. místě a z postupu do další fáze se radovaly pouze mistryně Rumunska a Maďarska.

Na domácím poli se v roce 1963 radovala ze svého prvního, a také jediného, ženského individuálního titulu mistryně Československa. Zato týmové radosti z titulu si užila hned šestkrát, a to v letech 1965, 1966, 1968, 1969, 1970 a 1974. V roce 1967 byly kolínské ženy „pouze“ stříbrné. Za svou vynikají sportovní kariéru, která byla rozložena do tří desetiletí, získala titul Mistr sportu.

„Na turnaj, jímž si připomínáme významnou osobnost našeho klubu i kolínského sportu, která naše řady opustila v loňském roce, dorazili registrovaní i neregistrovaní hráči a hráčky z klubů a oddílů z Moravskoslezského, Plzeňského, Hradeckého i Středočeského kraje a Prahy. To nás velmi potěšilo,“ pochvaluje si Němec hojnou účast z mnoha koutů Česka.

V kategorii mužů si trofej za vítězství, po výkonu 586 poražených kuželek, odvezl František Rusín ze Slavoje Praha. Na stříbrné příčce skončil kolínský Jan Pelák (562) a 3. místo bral Ladislav Rolc (550) z Hořic.

„Franta hraje česko-slovenskou Interligu a byl třetím nejlepším hráčem Slavoje v této soutěži, se kterým skončil na 5. místě. Náš Memoriál pojal jako přípravu na mistrovství republiky dvojic, které se bude konat v Karlových Varech,“ okomentoval Němec účast největší hvězdy turnaje.

Mezi ženami kralovala Kamila Marčíková ze Slavoje Plzeň, když porazila 506 kuželek. Na stupně vítězů ji doprovodily Jana Dvořáková (KII), které se počítadlo zastavilo na rovných pěti stovkách poražených kuželek a Jarmila Březinová (DIVY), jež o jedinou kuželku nedosáhla na pětistovku.

Do Plzně putovala i dorostenecká trofej, a to díky Jáchymu Kaasovi a jeho výkonu 535 poražených kuželek. Na druhý konec republiky si odvezl ocenění za 2. místo Josef Janalík z VOKD Poruba, když srazil 503 kuželky. Danielu Brejchovi z TJ Sparta Kutná Hora se na domácích drahách nedařilo, přesto bral za výkon 483 poražené kuželky, 3. místo.

„Musím poděkovat jak všem hráčům a hráčkám, kteří na turnaj dorazili, tak i rozhodčím a členům realizačního týmu z KK Kolín, díky jejichž práci se turnaj vydařil ke spokojenosti všech účastníků. Doufám, že se na naše turnaje budou rádi vracet,“ zakončil Němec.

(Pavel Holoubek)