„Naším cílem je probojovat se do play off. To znamená skončit do osmého místa," hlásí trenér Predrag Benáček.

Máte za sebou přípravné období. Jak jste s jeho průběhem spokojený?
Letos jsme přípravné období prodloužili o dva týdny, protože jsme měli čtyři nové hráče, kteří budou trávit hodně času na hřišti a potřebovali trénink stejně jako zbytek týmu, který měl delší pauzu přes léto. Samozřejmě jsme potřebovali nějaký čas na sehrání jak na tréninku, tak při přípravných zápasech. Musím říct, že příprava se nám povedla, na rozdíl od posledních dvou sezon, kdy jsme měli spoustu různých problémů. Pokud se nestane nic 
v posledním tréninku přípravy, tak jsem přesvědčený, že přijdeme do sezony mnohem lépe připravení než v posledních dvou sezonách.

Celkem jste sehráli deset zápasů, z toho šest proti týmům
z nejvyšší české soutěže, jeden
z rakouské nejvyšší soutěže a jeden z maďarské nejvyšší soutěže. Co vám ukázaly?
Přípravné zápasy mají podobný účel jako trénink a zrovna při přípravných zápasech zkoušíme to, co jsme nacvičovali při tréninku a také chci vidět, jak hráči mezi sebou spolupracují a jak funguje celý tým. Musím říct, že přípravná utkání nám hodně pomohla a jsme si vědomi našich předností, ale zároveň i našich slabin. Naším cílem je hrát trochu jinak než v minulé sezoně, kde jsme byli přinuceni spoléhat se na výkony jednoho dominantního hráče, jako byli Chán a poté Bryant. Letos chceme do utkání zapojit všechny hráče, kteří budou na hřišti a chceme hrát mnohem rychlejší a dynamičtější basketbal. Proto jsme se rozhodli pro příchod nových hráčů, kteří jsou schopni spolupracovat s celým týmem. Prozatím to vypadá, že to tak bude, ale uvidíme v průběhu sezony. Pevně však věříme, že tomu tak bude. Musím zdůraznit, že výsledky těchto zápasů nejsou prioritní, důležité jsou výkony jednotlivců a týmu.

Během přípravy se některým hráčům nevyhnula zranění. Jak jsou na tom hráči těsně před startem nového ročníku?
Zranění patří ke sportu celkově a není možné se jim vyhnout a musím říct, že jsme měli štěstí, že šlo jen o dvě lehká zranění kotníku, kterým nejde zabránit. Faifr a Ličartovský, hráči, kterých se to týkalo, se zotavují dobře a již se zapojili do tréninkového procesu. Ostatní hráči jsou na tom velice dobře a měli by být po zdravotní stránce v pořádku a připraveni nastoupit.

Kádr oproti loňské sezoně doznal několika změn. Jak jste spokojený s nováčky a kdo by měl být tahounem týmu?
Je úplně normální, že se každý rok mění hráči ve všech klubech, především se jedná 
o cizince, které je těžké udržet. Noví hráči, Bakič a Hunt, jsou zkušení a dokázali toho již v kariéře hodně. Jeví se jako opravdové posily, nejenom v počtu bodů, ale také v tvořivosti, která hodně chyběla 
v minulé sezoně. Druhý Američan v našem týmu, Allen, přinesl rychlost a dravost a také agresivitu v obraně, která také v minulé sezoně chyběla. Protože ale nemá zkušenosti mimo americké univerzitní soutěže, dělá občas zbrklosti, a tak s ním musíme být trpěliví. Ale musím zdůraznit, že se přizpůsobil mnohem líp než všichni ostatní američtí hráči, kteří kdy do Kolína přišli přímo z univerzity. Karel Aušprunk také přinesl do týmu to, co jsme potřebovali pod košem a postrádali jsme minulý rok. Mám na mysli důraz při doskoku pod oběma koši a moc se mi líbí, že na něm nevidím žádný strach ze soupeřů, jako to u některých hráčů bylo v minulé sezoně.

V kádru máte i některé mladé odchovance – Rovenského a Koláčného. Je to cesta, kterou se chce kolínský klub ubírat?
Kolínský klub se touto cestou chce ubírat již delší dobu, ale doposavad se v Kolíně nenašel, nebo těžko shání hráč, který by se chtěl basketbalu věnovat profesionálně a měl by na to. Výjimkou je doposavad jen Samuel Faifr, který se k týmu připojil loni. Obecně ve všech sportech nevídáme tak často, aby se hráči, kteří pocházejí z toho daného města, stali ve větším počtu součástí týmu a hlavně to je v evropském basketbalu. Bohužel to není trend, ale skutečnost.

V loňské sezoně jste skončili mimo brány play-off. Jaké jsou cíle do té nové?
Samozřejmě se chceme letos probojovat do play – off, ale bude to nesmírně těžké. Už se nejedná jenom o kvalitu kádru, protože všechny týmy, kromě Nymburka, jsou na tom podobně a v soutěži bude obrovská vyrovnanost. Ještě větší než v loňské sezoně. Všechny týmy mají hodně cizinců a bohužel pro nás i lepší zázemí a podmínky než Kolín. Tady musím říct, že to není naší vinou.

Koho považujete za největší kandidáty na medaile?
Už víme, že Nymburk bude opět mistrem (smích) a všechny ostatní týmy jsou kandidáty na druhé, respektive poslední místo (smích).

V sobotu zahajujete sezonu domácím utkáním proti Děčínu. 
S čím do duelu půjdete a s jakým výsledkem byste byl spokojený?
Spokojeni budeme jen s vítězstvím, protože já osobně nejsem ten, který se uspokojí 
s dobrou hrou, byť prohrajeme. Děčín je finalista z loňské sezony, hraje s českými hráči a bez cizinců. Jeho hráči jsou dlouhou dobu spolu a vědí, co chtějí. Děčín je favoritem jak zápasu, tak i kandidátem na umístění v předních patrech tabulky. Je to tým s výborným zázemím, svojí halou a se stálým rozpočtem. Čekáme tvrdou hru, spoustu kontaktů, které občas nebudou posuzovány jako faul, ale musíme se na to připravit. Pokud budeme stejně bojovat jako oni a přizpůsobíme se jejich stylu hry, máme velké šance uspět. Jsem optimista a věřím, že vyhrajeme. A tímto bych chtěl pozvat co nejvíc fanoušků, aby nás přišli podpořit a společně vybojovali první výhru v sezoně.