V mužském závodě Elite zvítězil skvělý Nizozemec David van der Poel před klubovým kolegou a belgickým reprezentantem Dietherem Sweeckem, třetí příčku pak obsadil právě Tomáš Paprstka, který se navíc stal celkovým vítězem Toi Toi Cupu. „Se závodem jsem celkem spokojený, kluci byli silnější a zaslouženě dojeli přede mnou,“ hodnotil Tomáš Paprstka.

Kopecký ostatní borce převálcoval

Mezi juniory jednoznačně převálcoval ostatní konkurenty Tomáš Kopecký a získal český titul. Druhému Jakubu Schierlovi z domácí stáje Expres CZ Scott Team nadělil přes půl minuty. V kadetech zvítězil a mistrovské zlato získal Jan Zatloukal.

Kolínské fanoušky určitě potěšil výkon domácího jezdce Tomáše Paprstky, který až do předposledního kola držel krok s nejlepší skupinou, poté se přece jen belgicko-nizozemská dvojice odrhla. Další závodník v kolínských barvách Jan Nesvadba skončil na páté příčce, v celkovém pořadí Toi Toi cupu to pro něj znamenalo druhé místo za svým stájovým kolegou.

„Ty roviny mi úplně nevyhovovaly, celkově mi nikdy moc nesedí. Jinak to ale byl moc super závod. Kluci z belgické stáje odskočili těsně před pískem, tam stačí deset metrů a už se to hrozně blbě dohání. Celkově rozhodli technické pasáže, které David van der Poel i Diether Sweeck zvládli lépe,“ líčil Tomáš Paprstka.

„Při nájezdu do posledního kola to ještě chvilku vypadalo, že bych je mohl dohnat, ale protože byli dva, mohli se vystřídat. Závod se vyvíjel přesně tak, jak jsem čekal. Dlouho jela početnější skupina a pak přišel rozhodující nástup. Ale i třetí místo je výborné a celkový triumf v poháru, to je naprostá paráda,“ radoval se Paprstka.

Skákání dostávalo diváky do varu

Staronového vítěze Českého poháru pódiové umístění těší i z toho důvodu, že jel na domácí trati. Podporu fanoušků si pochvaloval, diváky dostávalo do varu hlavně jeho adrenalinové skákání přes překážky, které jeho zahraniční konkurenti přebíhali s kolem na ramenou.

Paprstka se také těší na mistrovství světa, kde bude hodně záležet na podmínkách na trati. „Kostra reprezentace je jasná,“ prozradil v Kolíně reprezentační trenér Petr Dlask. „Konečná podoba národního týmu se bude krystalizovat na následujících Světových pohárech,“ dodal.

Je však zřejmé, že kolínští Paprstka s Nesvadbou by ve výběru neměli chybět.

Nizozemskému vítězi kolínská trať seděla

David van der Poel, bratr slavnějšího Mathieho, byl ozdobou akce a jasnou hlavní hvězdou. S konkurencí si evidentně pohrával, poprvé zkusil nastoupit už ve druhém kole, v tom předposledním si potom připravil pozici.

„V Kolíně jsem byl poprvé, ale trať mi seděla, byla rychlá, s pěknými pasážemi v lese,“ pochvaloval si van der Poel. „Po prvním nástupu jsem si řekl, že by nebylo dobré jet úplně sám, protože docela foukal vítr. Tak jsem radši zůstal delší dobu ve skupině. Byl to těžký závod a já jsem rád, že jsem zvítězil.“

Kategorii juniorů doslova ovládla velká naděje pro budoucnost českého cyklokrosu Tomáš Kopecký. Druhý dojel Jakub Schierl, který rovněž jako Paprstka či Nesvadba jezdí v černo-žlutém trikotu kolínského klubu.

„Ze začátku jsem se Tomáše držel, ale on potom vjel do písku hodně pomalu, mě se to zaseklo a on ujel. Poté už bylo hrozně těžké ho chytnout, Tomáš je v tuhle chvíli jinde než ostatní. Na kolínské trati je poměrně těžké zbytku ujet, je tu hodně rovinek,“ komentoval závod juniorů Jakub Schierl. „V posledním kole jsem konkurentům trochu cukl, ale oni mě ještě stačili dojet, takže se rozhodovalo až v posledních metrech a asi jsem měl nejvíc sil.“

Kolínský junior tak byl se svým umístěním poměrně spokojený, mrzelo jej pouze, že nedokázal více pozlobit Kopeckého.

Kadet Zatloukal měl na konci nejvíce sil

Mezi kadety všechny předehnal Jan Zatloukal. I ten byl se svým výkonem spokojený. Závod se rozhodl ve dlouhých rovinkách, které jsou podle Zatloukala v Kolíně hodně specifické. „V posledním kole už všem docházely síly a mě jich asi zbylo nejvíce, a proto jsem vyhrál,“ řekl Zatloukal.

V ženském závodě našla poprvé v sezoně přemožitelku celková vítězka Toi Toi Cupu Pavla Havlíková, které ukázala záda Nikola Nosková.

Kolínský celek Expres CZ Scott Team přidal další úspěch také v pořadí týmů, které v rámci Českého poháru ovládl. „Tomáši Paprstkovi chybí ještě deset procent výkonu, aby se prosadil také na mezinárodní scéně. Doufám, že jeho výkon ještě přijde a on dokáže vítězit i venku,“ věří šéf stáje a trenér Jan Slavíček.

Ceny pro elitní jezdce na atletickém stadionu předávali čerstvý člen síně slávy české cyklistiky Miloš Fišera, poslanec František Petrtýl a kolínský starosta Vít Rakušan.

PETR PROCHÁZKA MLADŠÍ