Smělé rozhodnutí uspořádat úplně jiný zahajovací ceremoniál došlo ke svému naplnění. Organizátoři pařížské olympiády se rozhodli využít přímo prostředí francouzské metropole a jako hlavní dějiště vybrali řeku Seinu.
Do jejích vod se na lodích vydalo všech 205 výprav, ta česká, v níž českou vlajku třímali lukostřelkyně Marie Horáčková a judista Lukáš Krpálek, přitom byla až téměř na chvostu celého defilé.
Zajímavostí je, že česká výprava měla plavidlo, představující parník na Vltavě, sama pro sebe, zatímco jiné státy se musely dělit. Zdaleka ne všechny výpravy ale měly velká plavidla. Některým, těm méně početným, jakou byla třeba pětičlenná výprava Bangladéše, bohatě postačil člun.
Jako první vyrazili na svou plavbu říční tepnou Paříže z historické zvyklosti Řekové, mezi dalšími se objevili třeba němečtí či argentinští sportovci. Důvod je prostý: řazení určuje abecední pořadí dle jména daného státu ve francouzštině.
A pak už přišlo první překvapení večera. Ukázku tradičního francouzského kabaretu totiž, ačkoliv se o její účasti také spekulovalo, trochu překvapivě vystřihla populární americká zpěvačka Lady Gaga.
Pocta i pro obětavé hasiče
Program se neodehrával jen na řece, ale třeba i na pařížských mostech. Tanečníci tak připomněli výrobu unikátních pařížských medailí, které v sobě mají kousek Eiffelovy věže. Zajímavostí je, že se mezi nimi objevili i hasiči, kteří tak byli oceněni za svou práci a nasazení, které vynaložili při záchraně před časem požárem zmítané katedrály Notre Dame.
Jak sliboval umělecký ředitel ceremoniálu Thomas Jolly, šlo opravdu o směs nejrůznějších stylů. A tak se po francouzském kabaretu objevili deathmetalisté ze skupiny Gojira, které vzápětí vystřídala ukázka z opery Carmen Georgese Bizeta.
Za houstnoucího deště, kdy už bylo jasné, že česká loď vypluje později, přišla na řadu francouzská republikánská garda, jež svou hudbou a za doprovodu působivé pyrotechnické show, uvedla vystoupení francouzsko-malijské zpěvačky Ayi Nakamuraové.
Češi se objevili nečekaně
Televizní diváci se dočkali záběru na českou loď a její osazenstvo kolem půl deváté. Krátký prostřih na loď, toho moc neukázal. Asi nejvýraznější byl nápis Czechia. Jak se později ukázalo, šlo o chybu v režii. Následovalo plavidlo Pobřeží slonoviny - Côte d'Ivoire.
Češi skrze komunikační kanál na síti X informovali: „Pořadí jde podle francouzské abecedy, my jakožto „Tchéquie“ jdeme až od T, tedy okolo 21:20.“
Po sérii dalších výprav se své pozornosti ze strany tvůrců ceremoniálu dočkal i slavný francouzský spisovatel a tvůrce Malého prince Antoine de Saint Exupéry, nebo dokonce populární animovaní Mimoni. Pak už se na hladině Seiny objevila Mona Lisa, která předznamenala další hudební vystoupení.
Francouzská hymna i breaking
Francouzi se mohli těšit ze státní hymny v podání Axelle Saint-Cirelové, která ji přednesla ze střechy Graind Palais.
Za vytrvalého deště a po několika dalších výpravách přišla další kulturní vložka, která přimíchala další ze stylů. Postaral se o ni operní pěvec Jakub Josef Orlinski, který pozoruhodně spojil operu a breakdance, který bude mít právě v Paříži olympijskou premiéru mezi sporty.
Slavnostní ceremoniál ale nebyl jen o hudebních či tanečních vystoupeních. Na mole se objevila módní přehlídka prezentující směsici více či méně výstředních modelů.
Češi podruhé
Slováci, kteří vyslali na olympiádu osmadvacet sportovců, což je nejnižší počet od rozdělení československé federace, se o loď a pozornost museli podělit. Plavili se společně se Slovinci a zástupci Somálska.
Mnohem později, už oficiálně, se v televizních záběrech představila i česká výprava v originální kolekci od Jana Černého.
Z Francie se záběry na pár okamžiků přemístily i na Tahiti, kde budou probíhat surfařské soutěže a odkud zamávali Paříži už nažhavení závodníci. Letošní olympiáda tak překonala rekord v největší vzdálenosti mezi sportovišti v dějinách olympijských her a stanovila jej na 16 tisíc kilometrů.
Pak už nastalo to, na co domácí fanoušci čekali. Po Seině na monstrózním plavidle za mohutného aplausu připlula domácí enkláva, která celou pouť uzavřela.
Prezentace pestrosti kultur, která měla být jedním z hlavních poslání zahajovacího ceremoniálu, se propsala i do tanečního bloku, který ukázal snad vše, co ukázat mohl, od nejmodernějších stylů až po lidový tanec, který, jak tvůrci ukázali, se dá předvádět i za zvuku elektronické hudby.
Nechyběl ani odkaz na nesmyslnost násilí mezi lidmi. Ten podtrhlo emotivní vystoupení zpěvačky Juliette Armanetové, jež za doprovodu klavíristy hrajícího na hořící klavír zazpívala legendární skladbu Johna Lennona Imagine.
Vzpomínka na české legendy
Chybět nemohly ani tradiční mírové bílé holubice, které jezdkyně na ocelovém koni rozsvítila na pařížských mostech. Režie ceremoniálu během její jízdy na dobových fotografiích a videích připomněla dávnou i novější historii olympijských her. Pozornost dostali i Dana a Emil Zátopkovi či Jan Železný, jedny z největších nejen československých a českých olympijských legend.
To už byli sportovci seřazení pod Eiffelovou věží, kam dorazila i jezdkyně s olympijskou vlajkou, která už o pár okamžiků později stoupala za doprovodu zpěvu a tónů Francouzského národního orchestru, vzhůru k nebi. Vše stále za vytrvalého deště, přičemž ti statečnější sboristé hrdinně pěli bez pláštěnek.
„Je velká čest, že jsme vás tu mohli přivítat po sto letech,“ začal svůj proslov šéf organizačního výboru pařížských olympijských her Tony Estanguet, který připomněl historii francouzských olympiád. „Milovat olympijské hry znamená chtít se podělit o vše, co je nám nejcennější. I proto v každé medaili najdete kousek naší Eiffelovy věže,“ vysvětlil bývalý vodní slalomář.
„Pustili jsme se do věcí, které nikdo neudělal, jako třeba zahájení ve středu města. Chceme pomoci k dalšímu růstu olympijských her, i k tomu, aby olympijské hry pomohly růst nám,“ pokračoval a poděkoval všem, kteří pomohli k tomu, aby se olympiáda mohla uskutečnit právě v Paříži.
„Příštích šestnáct dní budete vy tou nejlepší verzí lidství. Připomenete nám, že emoce vyvolané sportem jsou univerzální, kterým rozumíme všichni. Nemůžeme se dočkat, drazí sportovci, až to s vámi vše prožijeme. Vím, co to znamená, co to stálo. Znám tu cestu, kterou jste museli projít. Chceme, aby se tu každý sport i olympionik cítil doma. Vítejte v Paříži, ve své chvíli, která vás zapíše do historie,“ adresoval Estanguet sportovcům, který vyjádřil podporu téměř šesti stovkám francouzských olympioniků.
Zidane, Nadal i Lewis
Následně si vzal slovo také nejvyšší muž Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jenž připomněl i zakladatele novodobých olympiád barona Pierra de Coubertina, rodáka právě z Paříže. Promluvil i o solidaritě ve světě roztrhaném válkami. „Olympionici z celého světa nám ukazují, jak velkých věcí jsme my lidé schopní. Proto všechny zvu, sněte s námi. Nechte se inspirovat radostí, které může nabídnout jen sport. Oslavujme olympijský duch, ve kterém chceme žít, v míru,“ pronesl a pozval posledního mluvčího, prezidenta Francie Emmanuela Macrona, který prohlásil pařížskou olympiádu za zahájenou.
Olympijský slib přednesli francouzští vlajkonoši Florent Manadou a Mélina Robert-Michonová. Pak už se čekalo, kdo zapálí olympijský oheň.
Jako první stanul mezi sportovci legendární fotbalista Zinédine Zidane, z jehož rukou putovala pochodeň ke španělskému tenistovi Rafaelu Nadalovi, který několikrát dobyl právě francouzský grandslamový turnaj French Open.
Antukového krále, spolu s dalšími hvězdami světového sportu včetně slavného amerického atleta Carla Lewise, tenistky Sereny Williamsové či gymnastky Nadii Comaneciové, pak člun i s olympijskou pochodní přiblížil po Seině Tuilerijským zahradám, zatímco na pódiu se objevil i Shaheem Sanchez prezentující jednu z písní ve znakové řeči.
Na břehu řeky už čekala bývalá francouzská tenistka Amelie Mauresmová, ani u ní však pochodeň neskončila.
Dostala se do rukou basketbalisty Tonyho Parkera. U Louvru se dostalo i na paralympioničku Marie Amélii Le Furovou a později třeba i na cyklistu Floriana Rousseua. Početnou sestavu doplnil bývalý šermíř Jean Francois Lamour nebo tyčkař Renaud Lavillenie, který se tentokrát do Paříže jako závodník nekvalifikoval.
Pocty se dostalo i nejstaršímu žijícímu francouzskému olympionikovi Charlesi Costovi, který oslavil už sté narozeniny.
Olympijský oheň se poté přemístil za pomoci posledních členů štafety, atletky Marie-José Pérecové a judisty Teddyho Rinera, na horkovzdušný balon, kde bude planout po celou dobu olympijských her.
A pak už se diváci dočkali očekávaného vrcholu. Ve francouzštině přímo z Eiffelovy věže zdobené olympijskými kruhy zazpívala kanadská zpěvačka Céline Dion.