KVĚTEN

•Velký turnaj, výborný výsledek, ale přece jen i špetka zklamání. Fotbalisté kolínské přípravky U10 startovali na prestižním podniku E. ON. cup v Chrudimi, narazili na velmi silnou konkurenci a mezi čtyřiadvaceti celky obsadili krásnou čtvrtou příčku.
• Třikrát v řadě vyhráli, čtvrtou výhru ale nepřidali. Fotbalisté Kolína v dalším kole ČFL prohráli v sousední Čáslavi a museli opustiti první místo tabulky.
• První místo pro páťáky, extraligová baráž pro starší dorostence, postup do extraligy pro mladší dorostence a prvoligová baráž pro A-tým. Tím vším se chlubil prezident klubu Václav Nedbal v Katoláku. Ne, nebylo to trumfování se, kdo byl úspěšnější, se zástupcem jiného sportovního oddílu z Kolína, byla to pravidelná roční schůze Valné hromady SC Kolín, kde prezident klubu Václav Nedbal jen konstatoval, jakých obrovských úspěchů kolínští hokejisté loni dosáhli na všech frontách a všem za to poděkoval.
• Už na 60. ročníku Polabských závodů, který se uskutečnil zároveň jako Středočeský pohár smíšených družstev mužů a žen, se v Kolíně představilo celkem 212 atletů z 29 oddílů a nouze nebyla ani o špičkové výkony. Potěšitelné bylo, že těsně před začátkem extraligové soutěže se blýskla i řada kolínských atletů. Naprostým vrcholem závodů byla soutěž kladivářek, kde se utkala loňská mistryně ČR Tereza Králová z USK Praha s uzdravenou domácí držitelkou českého rekordu Kateřinou Šafránkovou, která se pouze den před závodem vrátila z pětitýdenního soustředění v Jihoafrické republice. Navíc obě rivalky chtěly hned v prvním závodě sezony překonat limit pro účast na mistrovství Evropy v Curychu, který leží ve vzdálenosti 68,80 m. V průběhu soutěže se obě vystřídaly ve vedení, ale šťastnější nakonec byla Tereza Králová, která si svým vítězným hodem 69,71 m zajistila letenku do Švýcarska. Kolínská kladivářka poslala náčiní nejdále na 67,10 m, ale i ona ukázala, že po odeznění únavy ze soustředění by pro ni limit neměl být žádnou překážkou.
• Spanilá jízda fotbalistů Kouřimi v jarní části Postřižinského okresního přeboru skončila. Po sedmi výhrách v řadě přišlo první klopýtnutí. Na hřišti zachraňující se Radimi sice vyhráli, ale až po penaltách.
• Fotbalisté Zásmuk odehráli v jarní části devět zápasů a ani v jednom z nich nezískali ani jeden bod. Jejich trápení pokračovalo i v okresním derby na hřišti Radimi. Domácí potvrdili roli favorita a poslední celek tabulky I. A třídy jasně přehráli a vyhráli 6:0.
• Závodní sezona horských kol se naplno rozjela a členové Remerx-Merida Teamu Kolín byli opět na pódiích pro nejlepší vidět. V silné mezinárodní konkurenci kategorie C1 se na Českém poháru v Teplicích dařilo především Tomáši Paprstkovi, který za dvojicí Belgičanů skončil třetí, nejlepší z domácích.
• První vítězství mají na svém kontě hráči SK Volejbal Kolín. Ve druhém jarním kole krajského přeboru jednou zvítězili v derby nad Kutnou Horou.
• V těchto dnech probíhá v Bělorusku mistrovství světa v ledním hokeji. Ještě než začalo, tak tuto zemi navštívili někteří taekwondisté z Kolína. Ti se v hlavním městě zúčastnili evropského šampionátu. A na Minsk budou vzpomínat jenom v nejlepším. Celkem přivezli pět zlatých medailí.
• Trojku gólmanů, jedenáctku obránců a čtrnáctku útočníků má k dispozici na letní suchou přípravu trenér Kolína Václav Rác. Společně se svým asistentem Bohumilem Lupínkem z osmadvacítky borců udělají druholigový kádr, který v příští sezoně bude opět bojovat o nejvyšší příčky tabulky.
• Mladší žáci SK Volejbal Kolín završili nevídanou sezonu, vybojovali titul přeborníků Středočeského kraje, když v celé soutěži ani jednou neprohráli. Proti týmu trenérů Boba Neumanna a Jiřího Škapy přitom stály tradiční volejbalové kluby, jejichž seniorské výběry hrají extraligu.
• V Praze na Strahově proběhlo krajské finále okresních fotbalových výběrů v kategorii U12 (ročník 2002). Jako již tradičně v posledních letech se dařilo výběru kolínského okresu, který převážně reprezentovali mimokolínští hráči. Nakonec skončili na druhém místě.
• Letošní ročník extraligové soutěže sportovních gymnastů zdárně odstartoval. V nejvyšší republikové soutěži se představí čtyři týmy TJ Sokol Kolín, SK Hradčany Praha, TJ Sokol Brno a TJ Sokol Zlín. V prvním duelu nastoupil Kolín v Hradčanech. Jenomže do Prahy přijel ve velmi okleštěné sestavě, což se projevilo v konečném výsledku. Prohrál 67:20.
• Fotbalisty Kolína posílil v několika zápasech ČFL Jiří Štajner. Bývalá hvězda Liberce nebo německého Hannoveru vstřelila důležité góly a několik jich připravila. Diváci si přišli na své.
• Podruhé během krátké doby se povedl fotbalistům kolínské rezervy parádní kousek. V Libodřicích prohrávali 1:3, navíc hráli v devíti, přesto dokázali vyhrát na penalty. Něco podobného předvedli i v posledním kole Postřižinského okresního přeboru. Na domácím hřišti prohrávali 1:4, přesto dovedli duel proti Bečvárům do vítězného konce. Kolín je prostě mistr obratů. Do konce soutěže sice zbývají odehrát čtyři kola, ale již nyní je jasné, že vítězem se stala Kouřim. Ta po postupu do první futsalové ligy může slavit i posun do I. B třídy.
• Letošní první kolo extraligové soutěže družstev mužů a žen se odehrálo na stadiónu na kladenském Sletišti. Poprvé v historii kolínské atletiky do nejvyšší české soutěže nastoupily společně oba kolínské týmy, přičemž pro muže to byla úplná premiéra.
• Spanilá jízda je u konce. Kolínské florbalové „béčko" ve svém posledním turnaji sezony zavítalo do Zruče nad Sázavou, aby zakončilo úspěšné tažení, završené postupem do vyšší ligy.
Výbornými výsledky se prezentovali závodníci Remerx-Merida Teamu Kolín na závodě českého poháru v Bedřichově. Tomáš Paprstka skončil mezi elitou třetí a ovládl kategorii U23, Filip Eberl dojel v silné konkurenci závodu C1 šestý.
• Jedna medaile za druhou cinkala o víkendu v Praze pro kolínské závodníky v taekwondu WTF. Výsledek? Kolíňáci kromě 25 cenných kovů přivezli do Kmochova města i putovní pohár.
• V sobotu 24. května si několik fotbalistů prožilo výjimečný den. Někteří se radovali v Lize mistrů, jiní oslavovali první start mezi dospělými. To byl případ Adama Hrušky, který coby patnáctiletý žák nastoupil poprvé ve své kariéře k utkání okresního přeboru za Polepy, navíc po boku svého otce Martina. Premiéru měl parádní. Stal se jediným střelcem svého týmu. A to je přitom v žákovské kategorii „povoláním" brankář.
• Kolínský florbal prožívá jedno z nejúspěšnějších období. Oba mužské týmy totiž postoupily o soutěž výš. Po béčku mohlo nyní slavit i áčko.
• Je málo sportovců, kteří se mohou pochlubit tím, že by startovali na mistrovství světa nebo Evropy. Jedním z vyvolených je sportovní gymnasta Daniel Radovesnický, který reprezentoval Českou republiku na evropském šampionátu v bulharské Sofii. A závody to byly úspěšné. V soutěži jednotlivců obsadil konečné šestadvacáté místo.

ČERVEN

• Zatímco loni se kvůli silnému dešti a záplavám nemohl úvodní ceremoniál Kolínských sportovních dnů vůbec uskutečnit a i celý jejich průběh byl velmi improvizovaný, letos naopak prvému soutěžnímu dni počasí přálo. Slavnostní nástup 20 zúčastněných škol proběhl na atletickém stadiónu Mirka Tučka v Borkách a letošní již 7. ročník zahájil místostarosta města Jan Pospíšil.
• Tajně pomýšleli na jednu z medailí. Vše jim hrálo do karet. Dokonce vyhráli svoji základní skupinu. Jenomže pak přišlo první utkání v play off a porážka. Volejbaloví mladší žáci skončili na mistrovství České republiky v Kolíně v konkurenci osmnácti týmů na devátém místě.
• Dominik Hašek, Ota Janecký nebo František Musil, to byli jeho spoluhráči. Miloš Říha nebo Václav Sýkora, to byli zase jeho trenérští kolegové. Za největší úspěch považuje dvakrát získaný titul mistra republiky v ledním hokeji za extraligové Pardubice. Taková je stručně jeho vizitka. Od letošní sezony si do svého hokejového životopisu přidává další kolonku, trenér staršího dorostu SC Kolín. Sedmapadesátiletý kouč Jiří Seidl tam střídá na lavičce Stanislava Bednáře.
• Sedmička. Pro většinu lidí je to šťastné číslo. Od letošní sezony to bude i pro některé basketbalisty Kolína. Na sedmém místě skončilo nejen mužstvo dospělých v Mattoni NBL, ale především pak starší minižáci U13, kteří obsadili stejnou příčku na mistrovství České republiky.
• Výsledky střelecké soutěže definitivně určily výsledky Kolínských sportovních dnů 2014. Poslední sportovní odvětví nejlépe vyšlo střelcům ze 3. ZŠ Prokopa Velikého. Tato škola tak poslední den velkým finišem poskočila za jasného vítěze 7. ZŠ Masarykova na stříbrný stupínek konečného hodnocení. Bronzová příčka patří 5. ZŠ Mnichovická, což je první medailové umístění této školy v historii KSD.
• Byly to doslova medailové žně. Kolínští sportovní gymnasté se na mistrovství České republiky mužů, juniorů a kadetů představili ve výborném světle a v konkurenci nejlepších závodníků získali celkem devět cenných kovů. Nejpilnějším sběratelem se stal Daniel Radovesnický, jehož bilance činí čtyři zlata a dvě stříbra.
• Spanilá jízda fotbalistů Kolína je úspěšně zakončena. V posledním kole ČFL porazili na domácím hřišti Horní Měcholupy 2:0 a díky tomu se stali mistry ČFL.
• Vítězem jarní části TIP LIGY se stal Michal Řípa z Bylan. Druhou příčku obsadil Jiří Miler z Třebovle, třetí skončil Josef Lomič z Kostelce nad Černými lesy.
• Nedávno získali na mistrovství České republiky devět medailí. To bylo ale v soutěži mužů, juniorů a kadetů. Sportovní gymnasté Kolína se nenechali zahanbit ale ani mezi žáky. V Brně vybojovali jednu bronzovou medaili. Tu získal Sebastian Smetana.
• Kdo dorazil v pátek 20. června do fotbalového areálu FK Kolín, nestačil se divit. Po hřišti se totiž proháněl Václav Pilař. Hned si každý pokládal otázku, co tam dělá. Je to nová posila? Zněl nejčastější dotaz. Není. Hráč německého Wolsburgu přijel na pozvání jednoho z rodičů a s dětmi absolvoval jednu tréninkovou jednotku.
• Naprosto dominantním způsobem kralovala letošnímu ročníku Postřižinského okresního přeboru Kouřim. Na čele měla náskok na druhého v pořadí úctyhodných dvanáct bodů. Zaslouženě si tak vybojovala postup do nejnižší krajské soutěže. Zatímco u lídra slaví možná ještě dnes, v Týnci nad Labem a Volárně prožívají velké zklamání. Oba týmy totiž sestoupily do třetí třídy.
• Bylo to jako v Kocourkově. Fotbalisté Kolína vyhráli ČFL a tím si zajistili postup do druhé ligy. Ten nejprve z finančních důvodů neakceptovali a normálně se opět přihlásili do třetí ligy. Uběhlo však pár dnů a situace se obrátila o 180 stupňů. Kolín nakonec druhou nejvyšší soutěže přihlásil.
• Kolínská juniorka Helena Jiranová absolvovala v německém Braunschweigu prozatímní vrchol své kariéry. Byla totiž trenérskou radou Českého atletického svazu nominována do sestavy štafety na 4x400 m v superlize Mistrovství Evropy družstev.
• Fotbaloví příznivci kolínské kopané museli být v posledních dnech zahlceni informacemi. Téměř každý den vyplavala na povrch nějaká novinka, takzvaná „bomba". Další z nich je ta, že se do klubového vedení FK Kolín zapojí Petr Kašpar. Jde o kolínského rodáka a bývalého hráče AFK Kolín, který si však největší jméno udělal na Slovensku, kde působil jako manažer v několika klubech. V současné době zastává tento post v mistrovském Slovanu Bratislava.
• V posledním kole Pivní ligy (malá kopaná) porazilo SPA 1994 na Pašince Plavečák 9:4 a díky tomu slaví po čtyřech letech titul. Nejlepším kanonýrem se stal Lukáš Kopecký z mistrovského SPA 1994 s 79 vstřelenými branky.
• Měla to být bitva. A také byla. Souboj o přeborníka okresu mezi žáky nabídl skvělou podívanou. Z titulu se nakonec radují Polepy, které ve dvojutkání porazily Tuchoraz v obou zápasech. Doma 4:0, v odvetě pak 2:0.
• Ratboř se stává malým českým Monakem. Do zdejšího zámku si občas zaletí na důležité jednání nejbohatší Čech Petr Kelner, před pár dny tady pro změnu trávil čas fotbalový mistr Slovenska Slovan Bratislava, na jehož lavičku usedl před několika dny trenér František Straka.

ČERVENEC

• Na letošní mistrovství České republiky dorostu a juniorů přijelo do Třince více než 800 závodníků ze 113 oddílů. Kolínská výprava čítala 11 závodníků, a ti předvedli představení, jaké ještě kolínská atletika nepamatuje! Celkem získali šest mistrovských titulů. Zasloužili se o ně Zuzana Pražáková, Renata Vocásková, Matěj Svoboda a Helena Jiranová.
• V Odřepsích se uskutečnil další ročník tradičního a velmi prestižního Kevin Cupu (malá kopaná), tentokrát s pořadovým číslem 26. Vítězem se stal nováček turnaje, tým Rotor Kolín.
• Vítězem prvního ročníku ligového poháru Pivní ligy (malá kopaná) je tým SPA 1994, který porazil na domácím hřišti na atleťáku Tavernu 3:2. Dvě branky v utkání vstřelil nejlepší kanonýr ligy Lukáš Kopecký. SPA 1994 tak v ročníku 2013/14 získalo tolik ceněné double.
• Jedna porážka a jedno vítězství. Taková byla bilance kolínských fotbalistů na silně obsazeném turnaji v Nové Včelnici. Díky tomu obsadili konečné třetí místo. Turnaj vyhrálo Táborsko.
• Čtyři kolínští atletičtí mistři České republiky (Zuzana Pražáková, Renata Vocásková, Matěj Svoboda a Helena Jiranová) reprezentovali v uplynulých dnech svou vlast na mezistátních utkáních.
• Nejlepším možným způsobem zakončili fotbalovou sezonu žáci FK Kolín (2002). Na turnaji v Kutné Hoře totiž slavili titul.
• Předsednictvo Českého atletického svazu na svém zasedání schválilo nominaci na mistrovství světa juniorů do amerického Eugene a také nominaci mužů a žen do 22 let na mezistátní utkání Česká republika Polsko Maďarsko Slovinsko, které se uskuteční v Ostravě. Do nominace se dostala Helena Jiranová. Ta bude po Kateřině Šafránkové teprve druhou kolínskou atletkou, která v dlouhé historii tohoto sportu v Kolíně bude startovat na mistrovství světa!
• Osmnáctiletý obránce Dominik Mašín, odchovanec kolínského hokeje, byl draftován do týmu NHL. Stal se tak jedním z osmičky Čechů, která se letos prosadila. Po úspěšném Jakubovi Vránovi a Davidovi Pastrňákovi byl Mašín úspěšný hned jako třetí Čech. Vybrala si ho Tampa Bay Lightning. Po loňském úspěchu Jana Košťálka je to druhý draftovaný Kolíňák za poslední dva roky. Zatímco Košťálek v mládežnické věku zamířil z Kolína do Sparty, Dominik Mašín odešel z Kolína v 6. třídě do pražské Slavie.
• Dva zástupce měla kolínská atletika na letošním mistrovství České republiky mládežnických kategorií ve vícebojích. Zatímco Jindřich Semotam skončil patnáctý, Dominik Holub se stal mistrem republiky. Zároveň se stal nejmladším kolínským šampiónem v historii a v letošní „zlaté" sezoně kolínské atletiky je to již jedenáctý mistrovský titul!
• Papírové předpoklady a prognózy organizátorů se naplnily. Vítězem 17. ročníku Memoriálu Petra Baborovského se stali hráči Slovácka. Bylo to jejich třetí vítězství v řadě.
• Paráda. Nováček druhé ligy z Kolína zvládl první soutěžní utkání letošní sezony na výbornou a v prvním kole Poháru České pošty porazil divizní Trutnov na jeho trávníku. Díky tomu postoupil do druhého kola, kde narazí na prvoligové Bohemians Praha 1905.
• To byl debakl. Divizní fotbalisté Českého Brodu neprožili zrovna vydařený start do letošní sezony. V prvním soutěžním utkání totiž dostali pořádný výprask. V prvním kole Poháru České pošty prohráli na „svém" trávníku v Sibřině s třetiligovým Převýšovem sedmibrankovým rozdílem.
• Na pražské Slavii se uskutečnily Pražské memoriály, šestý a předposlední mítink 2. kola atletické extraligy. Kolínští muži v něm udělali velký krok k postupu do finále mistrovství ČR. Ženy, které mají již účast jistou, se ve velice vyrovnané soutěži těsně propadly na páté místo, ale na stříbrnou příčku ztrácejí pouze 1,5 pomocného bodu ve 2. kole. Do finále republikového šampionátu ale nastoupí všech sedm postupujících týmů od nuly.

SRPEN

• Během tří dnů mistrovských závodů získali závodníci Remerx – Merida Teamu Kolín celkem dva tituly mistrů republiky a dalších pět medailí k tomu. Na trati v Praze Řepích se jel závod Mistrovství České republiky štafet. Kolínská trojice ve složení Filip Eberl, Vendula Kuntová a Jaroslav Vojíř vybojovala bronzovou medaili. Dvě stříbra pak přidala děvčata ve sprintech, když jen těsně druhá v juniorkách skončila Dáda Březinová a stejnou příčku v ženách obsadila Vendy Kuntová. O medaili se pak postaral sám trenér Honza Slavíček, kterému patří bronz ze závodu Masters II. Další bronz si na své konto připsal Pavel Skalický v kategorii mužů do 23 let, no a dres pro mistra republiky si na sebe oblékli Vendy Kuntová a Tomáš Paprstka oba v kategoriích do 23 let.
• Zatímco před třinácti lety vstoupili do druhé ligy proti Plzni vítězně, tentokrát tak úspěšní nebyli. Fotbalisté Kolína na úvod nového ročníku Fotbalové národní ligy prohráli na domácím hřišti s exligovým Znojmem 0:4.
• Parádní představení kolínských atletek. Na mistrovství České republiky se staly Jiranová a Andrejsková šampiónkami, Šafránková skončila stříbrná.
• Dva body získali v úvodním zápase nové sezony divizní fotbalisté Českého Brodu. Ti vyhráli na pokutové kopy na půdě Letohradu. Devadesát minut základní hrací doby vítěze nenašlo, hosté pak proměnili pět penalt a mohli se radovat z vítězství.
• Druholigoví fotbalisté Kolína prohráli potřetí za sebou. Ve druhém kole Poháru České pošty prohráli před skvělou návštěvou (1380 platících diváků) s pražskými Bohemians 1905 tříbrankovým rozdílem (0:3) a v soutěži končí.
• Kolínskému basketbalovému A týmu začala příprava na novou sezonu. V hale Spojů se sešlo celkem dvanáct hráčů. Chyběl pouze Richard Field, který do Kolína přicestuje až v pátek. Jeden hráč naopak přebýval. Byl jím syn trenéra Predraga Benáčka, který s týmem absolvuje prvních deset dnů a poté odcestuje do USA, kde získal stipendium na univerzitě v Tennessee.
• Skvěle si vedla při svém prvním startu na velké mezinárodní akci mezi dospělými kolínská oštěpařka Petra Andrejsková. Svěřenkyně trenéra Rudolfa Černého a svého otce Petra nastoupila hned v úvodní den curyšského mistrovství Evropy jako první závodnice v pořadí v druhé kvalifikační skupině ke svému úvodnímu pokusu mezi oštěpařskou elitou starého kontinentu. Nakonec Petra Andrejsková svým čtrnáctým místem vyrovnala umístění další kolínské vrhačky Kateřiny Šafránkové z evropského šampionátu v Helsinkách před dvěma lety.
• Na curyšský Letzigrund nastoupily ke svému finálovému závodu kladivářky a mezi dvanáctkou, která bojovala o medaile, nechyběla ani kolínská kladivářka Kateřina Šafránková, svěřenkyně trenérů Dušana Krále a Jiřího Tučka. Kateřina skončila jako devátá nejlepší Evropanka, což je na vrcholné soutěži mezi dospělými její jasně nejlepší výsledek.
• Málokdo tomu chtěl asi uvěřit. Vedení fotbalového klubu FK Kolín se rozhodlo pouhé dva dny před startem nové sezony odhlásit svoji rezervu z okresního přeboru.
• V čínském městě Nankingu nastoupila kolínská tyčkařka Zuzana Pražáková k finálovému závodu na olympijských hrách mládeže do 17 let. Soutěž se jí sice nepovedla tak, jak by si nejspíš přála, ale osmé místo na světě je vynikající úspěch.
• Poslední mítink druhého kola atletické extraligy, který proběhl v Pardubicích, udělal tečku za čtyři měsíce trvající soutěží a s definitivní platností rozhodl, které týmy postoupí do jednorázového mistrovství České republiky. Kolínské ženy nakonec postoupily ze šesté příčky, muži obsadili pozici sedmou.
• Vítězem prvního podzimního kola oblíbené soutěže Tip liga se stal Jiří Miler z Třebovle.
• Na atletickém stadiónu Mirka Tučka v kolínských Borkách proběhl už 78. ročník Velké ceny Kolína, jedné z nejstarších soutěží na území České republiky.
• Ve svém životě zaznamenala několik velkých úspěchů. Přesto ji závodění neomrzelo a nadále se měří s těmi mladými. Dokonce je i poráží. O svých kvalitách přesvědčila Radka Heydušková na mistrovství světa v taekwondo ITF, které se konalo v Dušanbe. V hlavním městě Tádžikistánu získala zástupkyně kolínské školy Silla tři zlaté medaile. Historicky nejúspěšnější česká reprezentantka získala jako bonus pohár pro nejúspěšnější veteránku šampionátu.