Má za sebou rozhodování na mistrovství světa, světových pohárech, finálových turnajích Champions League či Poháru NBC a zkušeností má tedy na rozdávání.

„Ano, i kuželky mají svá pravidla a řády, podle kterých se hrají různé výkonnostní soutěže, turnaje a mezinárodní utkání. A nad jejich dodržováním bdí řádně nominovaní rozhodčí s potřebnou kvalifikací,“ vysvětluje Ladislav Hetcl.

„Například v Německu a Rakousku nebo na Balkáně, ale i v Interlize, kde hrají družstva z ČR a Slovenska, mají ti nejlepší hráči a hráčky profesionální či poloprofesionální smlouvy a i rozhodčí tedy musí být na odpovídající úrovni. Kuželky již od třicátých let minulého století nejsou „pivním“ sportem, jak se stále někteří funkcionáři z jiných sportů snaží prezentovat a podsouvat veřejnosti. Dokonce i na kuželky chodí antidopingové kontroly,“ dodal kolínský expert.

„Samozřejmě sudí v kuželkách není tolik na očích, jako ve fotbale nebo hokeji. Ani nemůže svým rozhodováním ovlivnit přidělené body jako v krasobruslení nebo gymnastice. Přirovnal bych ho k rozhodčímu v tenise. Dohlíží na hladký průběh utkání, rozhoduje, kdy přerušit a opět zahájit hru v případě, kdy jsou potřeba rozmotat kuželky nebo vyřešit jiný problém, eviduje přešlapy, střídání či neplatné hody po odrazu od mantinelu apod. A také občas musí krotit temperamentní hráče, kteří dávají průchod svým emocím příliš nahlas či teatrálně. V přesně definovaných případech je oprávněn udělit žlutou nebo červenou kartu,“ popisuje Hetcl roli rozhodčích v kuželkách.

Adepti na nové rozhodčí z celého Středočeského kraje, byli seznámeni s články pravidel kuželek a Soutěžního řádu, které doposud coby hráči a hráčky, nemuseli znát. Po úspěšném absolvování závěrečného testu byly v závěrečné diskusi rozebrány konkrétní situace z utkání či turnajů a zkušený lektor uvedl řadu příkladů, které musel za svou kariéru řešit od okresu po mistrovství světa.

„Jako pozitivní vidím to, že polovině nově proškolených a licencovaných rozhodčích je pod třicet let a těší mě i fakt, že Kolín má čtyři nové rozhodčí,“ ocenil nárůst rozhodcovské základny Ladislav Hetcl.

(Pavel Holoubek)