Před časem se rozhodl upřednostnit pouze závody horských kol, se kterými kdysi začínal na sportovním gymnáziu v Jablonci nad Nisou. Měl za to, že nedokáže provozovat obě disciplíny na špičkové úrovni. Ze sezony trvající až deset měsíců navíc pramenily i zdravotní komplikace – ať už častá nachlazení, nebo mononukleóza prodělaná v důsledku přetrénovanosti.

„V letošní olympijské sezoně se to dalo skloubit, protože mistrovství světa bylo velice brzy a do Ria jsem se bohužel nenominoval. Měl jsem čas připravit se na cyklokrosovou sezonu," objasňuje svůj comeback čtyřiadvacetiletý biker, kterého o nadcházejícím víkendu čeká třetí podnik tuzemského Toi Toi cupu.

V Holých Vrších odstartuje jako druhý muž průběžného pořadí elitní kategorie, ve které zaostává o čtyři body za Tomášem Paprstkou. V prvním podniku světového poháru, kterého se oba účastnili, naopak týmového kolegu trumfnul a z nizozemského Valkenburgu přivezl třiadvacáté místo. „S umístěním jsem spokojený, neboť jsem startoval z poslední řady," vrátil se do předposledního říjnového víkendu druhý nejúspěšnější Čech v podniku, kterého se celkem účastnilo osmapadesát borců.

Nyní už ovšem upíná svou pozornost k sobotním závodům na Mladoboleslavsku. „Jelikož se do Českého poháru počítají všechny závody, tak je důležité mít stabilní formu a výsledky. Doufám, že se vyvaruji technických problémů a v pohodě dokončím. Chtěl bych se poprat o vítězství."

Uspět pak hodlá také na tradičním vrcholu domácí cyklokrosové sezony, kterým bude na začátku ledna mistrovství republiky v Hlinsku. „Je tam kopcovitá trať, která mi vyhovuje. Už v době, když jsem závodil v juniorech, se mi tam dařilo. Chtěl bych se na Hlinsko připravit," plánuje a míří ještě výš: „Pokud bude forma stále dobrá, rád bych absolvoval i mistrovství světa."

Zatím nesplněnou metou je pódiové umístění právě ze špičkové světové akce. Několikanásobný český šampion se mu ještě mezi třiadvacetiletými jednou přiblížil čtvrtým místem, z mistrovství Evropy má ve sbírce třetí místo ze štafet. „Na svou vysněnou medaili ze světa či Evropy stále čekám. V České republice se počítá jen titul. Druhé místo, dá se říct, nikoho moc nezajímá. Určitě bych se chtěl poprat o titul mistra republiky. Jsou to ale spíš dlouhodobé plány. Přece jen jsem se vrátil po třech letech. Uvidíme, jak se bude vyvíjet zbytek sezony," drží své ambice při zemi.

V Expres CZ – Merida Teamu, kam před aktuální sezonou přestoupil, je rodák z krkonošské obce Roprachtice, nyní žijící v Jablonci, spokojený. „Vypadá to, že i příští rok budu jezdit za kolínský tým. Nechme se překvapit. Čekají se v něm velké změny. Myslím, že to bude zajímavé," uzavírá Jan Nesvadba.