Jágr, který sledoval slavnostní zahájení v Českých Budějovicích, má vzhledem k vazbě na Kladno nejblíž ke Středočechům.

“Je neuvěřitelné, kolik je tady sportovců. Je úžasné, že mají takovou příležitost. Nejsem si jistý, jestli za našich let něco takového bylo. Za komunistů se konala spousta akcí, ale uspořádat turnaj se všemi kraji by bylo hodně těžký, protože hokejový tým má 20 hráčů. Také proto je na ODM většina individuálních sportů,” prohlásil Jágr.

Ač se ve vrcholovém sportu pohybuje desítky let a ještě stále nekončí, slavnostní zahájení na Náplavce ho překvapilo. A velmi mile! „Na slavnostním zahájení padlo několik správných názorů a hlavně je tady hromada mladých sportovců. Nejdůležitější je, aby se nevzdávali.“

I když pro většinu středočeských sportovců bude ODM největší sportovní akcí, jakou zatím zažili, někteří si její atmosféru vyzkoušeli už před dvěma lety v Olomouci nebo dokonce i dřív jako obojživelník Michal Švarc. Ten v roce 2020 reprezentoval Středočeský kraj v běžeckém lyžování. Jenže tehdy skončil dvakrát čtvrtý, o to větší má motivaci odvézt si medaili z triatlonu.

Při posledních letních hrách obsadili Středočeši v pořadí krajů třetí příčku. Dohromady na Hané nasbírali středočeští olympionici 96 medailí. Navazovat na olomoucké úspěchy bude plavecká výprava, která získala 31 medailí.

Tentokrát v ní bude chybět opora tamních sportovců a hvězda minulých her František Musil, který onemocněl. Před dvěma lety získal šest zlatých medailí, překonal české rekordy 12letého žactva na 100 a 200 metrů znak a zároveň se stal na konci vlajkonošem.

Středočeši budou mít kromě plavání silné zastoupení i v atletice. Ve dvacetičlenné nominaci figuruje Zuzana Veselá, která bude obhajovat zlato z ODM 2022. Jan Majdloch si zase odvezl všechny tři medaile, zlato se štafetou, stříbro v dálce a bronz ze sprintu na 60 metrů. „Medailistů z minulé olympiády máme více, snad se jim bude dařit podobně a odvezou si zase nějaké medaile,” řekl koordinátor atletické výpravy Martin Svoboda.

Rady budou mladí atleti dostávat mimo jiné od Petra Müllera. Ten je otcem Víta Müllera, který startoval na ODM v roce 2009 i 2011, ale hlavně reprezentoval Česko olympijských hrách 2021 v Tokiu a podle světového pořadí s velkou pravděpodobností bude závodit i v Paříži.

Největším konkurentem pro Středočechy bude Praha, se kterou se perou o nejlepší umístění na ODM už více jak dvě desetiletí. Právě sportovci z hlavního města obsadili před dvěma lety v celkovém hodnocení druhé místo, Středočeši byli třetí. Před nimi byl už jen Jihomoravský kraj.

Rivalita je vidět převážně v týmových sportech. Na ODM v Olomouci 2022 se středočeští florbalisté utkali s Pražany ve finále chlapců, kde se z triumfu radovali Středočeši po výhře 3:0. V jejich týmu se nacházelo hned šest hráčů z Mladé Boleslavi. Ta vyslala na aktuální ODM dokonce sedm florbalistů.

O rivalitě mluvil brankář Tim Menke: „Několik kluků, kteří jsou ze Středočeského kraje, hraje za pražské kluby, takže se s jejich reprezentanty známe velice dobře. O to víc je chceme porazit.“ Ve skupině na sebe středočeští florbalisté s těmi pražskými nenarazí, ale pokud by se střetli ve vyřazovacích bojích, tak se dá očekávat jeden z nejlepších mládežnických florbalových duelů.

Středočeskou výpravu podpořila před startem ODM 2024 také hejtmanka Petra Pecková (STAN): „Kraj bude reprezentovat 253 šikovných holek a kluků, kteří budou bojovat o umístění napříč všemi 78 disciplínami. Je úžasné vidět, že děti a mládež sport baví, svými výkony motivují své kamarády a spolužáky a kdo ví, třeba se s některými z účastníků potkáme v budoucnosti na mezinárodních soutěžích jako s dospělými atlety.“

close Zahájení olympiády dětí a mládeže v Českých Budějovicích - středočeská výprava. info Zdroj: Olympijskytym.cz / Barbora Reichová zoom_in Zahájení olympiády dětí a mládeže v Českých Budějovicích - středočeská výprava.

Karel Schamberger