„Mým přáním jsou plné haly a dohrání ligy, abychom v květnu mohli vyhlásit mistra. Myslím, že všechny kluby jsou připravené, máme staronového účastníka z Jindřichova Hradce, který měl vždy kvalitní divácké zázemí, a těším se, že v tomto ohledu bude liga hodně obohacena. Velmi důležité je, že díky GBA Fio Banka jsme obsadili i Jihočeský kraj, z pohledu sportovního i mediálního,“ pochvaluje si předseda Asociace ligových klubů Tomáš Kotrč.

Oba celky z Polabí na sebe narazí hned v prvním kole, v sobotu přivítá Kolín od 17.45 hodin Nymburk. Půjde o souboj sedmnáctinásobného mistra s loňským bronzovým týmem.

„Všichni víme, že Nymburk je favoritem nejen tohoto utkání, ale celé soutěže. Naším cílem však není jen utkání odehrát, ale ukázat všem, že na domácí palubovce chceme stejně, jako v loňské sezoně, vítězit. Uvidíme, jak se bude utkání vyvíjet. Nymburk se nedá porážet pravidelně, ale jednou za čas se může zrodit překvapení,“ uvedl kolínský asistent Filip Rytina.

Kolín dosud vyhrál jediné vzájemné utkání, a to v květnu 2012, kdy doma vyhrál o dva body. Zbylých 53 zápasů vyhrál Nymburk z toho 33 v řadě. Nymburk zároveň naposledy v NBL prohrál v listopadu 2020 na USK Praha, od té doby drží neporazitelnost 32 zápasů.

„Začátek sezony je vždy důležitý. Nevíte, co přesně čekat od soupeře. Zvláště, když hrajeme venku. Hrajeme proti týmu, který byl v minulé sezoně největším překvapením. Mají stejného trenéra, pár změn bylo v kádru, ale jádro zůstalo stejné. Bude to určitě zajímavé utkání a musíme být na něj maximálně připraveni,“ řekl nový trenér Nymburka Aleksander Sekulič.

Kolínští Medvědi vstupují jíž do své patnácté sezony v nejvyšší basketbalové soutěži. Po úspěšném tažení loňskou sezonou, kdy získali nejprve stříbrné medaile na Hyundai Final 8 Českého poháru v Nymburce a poté i bronzové medaile v Kooperativa NBL, budou jistě Medvědi chtít navázat na své výkony.

Přes léto došlo v kádru Kolína k výrazným změnám. Kariéru ukončil veterán David Machač a odešly opory Lee Skinner, David Pekárek, Devante Wallace, za které ale přišly zajímavé náhrady. Z Hradce přišel slovenský pivot Pavol Lošonský, z USK Praha Michal Mareš a rozehrávku posílil slovenský reprezentant Robert Rožánek.

Také v Nymburce nezůstal kámen na kameni. Na soutěžní premiéru v jeho dresu čekají František Váňa, australský pivot Gorjok Gak, Američan Demetre Rivers a americký rozehrávač Sterling Gibbs. Ten však v Kolíně hrát nebude, jelikož si na soustředění poranil koleno a čeká se na výsledek vyšetření. Nejistý je i start nejzkušenějšího hráče týmu Petra Bendy, který léčí menší zranění. Mimo hru je také reprezentant Martin Kříž, který dokončuje rehabilitaci po květnové operaci kolena.

Největší změnou oproti loňským sezonám je výměna hlavního trenéra, Orena Amiela vystřídal Aleksander Sekulić, který mimo jiné dovedl Slovinskou reprezentaci na Olympiádě v Tokiu k historickému čtvrtému místu. Jeho asistentem se stal Jurica Žuža, bývalý vynikající hráč chorvatské národnosti.

V lize se představí cizinci z deseti států

Nový ligový ročník začíná těsně po fantastickém létě mužské reprezentace, která se po 41 letech a poprvé v samostatné historii probojovala na olympiádu. Celou sezonu budou navíc provázet mohutné přípravy na EuroBasket v Praze, který Česko bude hostit od 2. do 8. září příští rok.

V lize bude 21 Američanů, 8 Slováků, 3 Srbové, 2 Kanaďané a Bosňané a po jednom Chorvatovi, Nigérijci, Bahamci, Švédovi a také Australanovi.

Hned celků bude mít nového kouče – Nymburk Aleksandra Sekuliče, Pardubice Dina Repešu, USK Joshe Kinga, Ostrava Adama Cholevu a Olomoucko Roberta Skibniewskiho, navíc novicem v NBL bude i lodivod Jindřichova Hradce Gilbert Abraham. Celkem pět týmů má aktuálně zahraničního kormidelníka.

Ligu čeká stejný formát, v němž zahajovala své fungování loni, tedy základní část na 22 kol a nadstavbu za rozdělení týmů na prvních osm a zbylé čtyři, načež bude následovat záplava atraktivních zápasů v play-off, kdy nejzazším termínem finálové série je 28. květen. Po nadstavbě přijde na řadu předkolo play-off pro 7. až 10. tým, čtvrtfinále a semifinále se budou hrát na čtyři výhry, duel o bronz na dvě a finálová série na tři vítězství.

V baráži o NBL se utká poslední tým soutěže s vítězem první ligy, a to na dvě utkání (doma – venku) 6. a 8. května, přičemž prvoligový celek bude mít možnost doplnit sestavu až na pět zahraničních hráčů.