„Pro náš oddíl a hlavně pro samotné kluky je to ohromné ocenění. V historii našeho klubu jsme dosud nic podobného nezažili. Alespoň co se týká kluků," uvedl trenér Miroslav Sodoma, jenž oba svěřence trénuje společně s Lídou Soudkovou.

První akcí, které se oba zúčastní, bude velikonoční turnaj v Klatovech. „Jsem nadšený a velice se na sraz těším. Myslím, že by mě to mohlo basketbalově posunout dál," uvedl čtrnáctiletý Filip Somberg.

„Potěšilo mě to a beru to jako největší úspěch v mojí kariéře. Radost mám o to větší, že můj vstup do letošní sezony nebyl díky zranění nohy nejlepší. Od srazu očekávám nové hráčské zkušenosti a podněty od nových trenérů," přidal se druhý jmenovaný David Vetor.

Měly by proběhnout asi tři srazy, kde trenéři budou vybírat hráče pro vrcholné akce reprezentačního výběru U15. Určitě jste se v sezoně na palubovce potkali s některými hráči. Myslíte si, že byste se mohli natrvalo prosadit do výběru?
Filip Somberg: To nevím, to bude hlavně záležet na trenérech reprezentace. Samozřejmě se budu snažit předvést co nejlepší výkon.
David Vetor: Konkurence je hodně veliká. Hráči z týmů, jako je Sokol Pražský, Nymburk, Pardubice, jsou na vyšší úrovni, ale třeba se nám to podaří.

V nominaci jste dva hráči z Kolína. Jak byste charakterizoval svého parťáka z týmu?
FS: David je výborný střelec a rozehrávač. Nic ho nerozhodí a mimo hřiště je vždy veselý.
DV: Myslím si, že Filipovou silnou stránkou je velká průbojnost v útoku, hlavně při nájezdech na koš. Cením si jeho bojovnosti a nasazení v zápasech.

Prozraďte něco o sobě. Jaký post je vám nejbližší?
FS: Už od malička jsem nepatřil na hřišti k největším, takže rozehrávač.
DV: Hraji na postu středního rozehrávače. Mým úkolem je organizovat hru v útoku. Největší radost mám z asistencí a střelby ze střední vzdálenosti.

Kdy jste začínali s basketbalem a kdo vás k němu přivedl?
FS: Původně mě basket ani moc nepřitahoval. Pak jsem kvůli kamarádovi, mému současnému spoluhráči Tomášovi Mertovi, šel basket vyzkoušet. To bylo asi v 6 – 7 letech a u toho jsem nakonec zůstal.
DV: K basketbalu mě přivedla sestra Lucie, která sama za BC Kolín hrála a nyní trénuje dorostenky. Ke klukům v týmu jsem se připojil v průběhu sezony 2011/2012.

Co se vám na tomto sportu líbí nejvíc a čeho byste v něm chtěli dosáhnout?
FS: Na basketu se mi líbí hlavně to, jak je tento sport komplexní. Basketbal není jen o výšce, důkazem je například Isiah Thomas, hráč Bostonu, který měří asi 175 cm a přesto je považován za hvězdu NBA. Důležitá je i chytrost, výbušnost, dynamičnost, ale i spousta jiných věcí.
DV: Basketbal je rychlá, kolektivní hra s dobrou partou kluků. Trávíme spolu hodně času nejen na hřišti, ale i na prázdninových kempech, táborech a letních soustředění. Mým cílem je zahrát si 
v některém z týmu nejvyšší NBL.

Děláte aktivně ještě jiný sport?
FS: Ne, ale dřív jsem dělal golf nebo atletiku.
DV: Před basketbalem jsem se věnoval horolezectví. Zdolané mám i některé skály v Prachovských skalách. Dnes už na to nemám čas, takže lana a karabiny visí v pokoji na žebřinách.

S kolínským týmem jste zažili spoustu úspěchů. Který považujete vy osobně za ten největší?
FS: Naši cestu za sedmým místem na mistrovství České republiky v kategorii U13. Tam jsme se dostali skrz kvalifikaci, kde jsme těsně, díky skóre, postoupili z druhého místa. Málem jsme v kvalifikaci porazili nakonec republikové vicemistry Litoměřice. Na republice v Praze jsme několikrát smolně prohráli a nakonec skončili na sedmém místě. Kdybychom měli více štěstí, myslím, že jsme mohli skončit výš.
DV: Mezi největší úspěchy řadím sedmé místo na mistrovství republiky v kategorii U13 a čtvrté místo na mezinárodním turnaji v Plzni v kategorie U15, pořádaném v prosinci 2015.

Který zápas byl ve vaší dosavadní kariéře nejúspěšnější? Kolik jste například v zápase nastříleli nejvíc bodů?
FS: To se nedá nikdy jistě říct, který byl nejlepší. Takových zápasů bylo hodně, letos se mi třeba hodně povedl zápas v Liberci. Nejvíce jsem před rokem nastřílel 42 bodů proti Kladnu, kde jsme bohužel nakonec těsně prohráli.
DV: V mé dosavadní kariéře byl nejúspěšnější zápas proti Mělníku, který jsem rozhodl šestkami v posledních sekundách zápasu a zajistil jsem nám výhru. Jinak v zápase jsem nejvíc nastřílel 35 bodů. V letošní sezoně byl asi bodově nejúspěšnější ligový zápas proti Liberci U15. Nastřílel jsem 25 bodů.

Již dlouhou dobu vás vede trenér Miroslav Sodoma, pod kterým jste vlastně začínali dělat první basketbalové krůčky. Říká se o něm, že je přísný. Je to pravda?
FS: Míra je přísný, ale díky tomu nás toho hodně naučil. Myslím, že disciplína je jednou z předností našeho týmu.
DV: Ano, trenér je přísný, ale v řadě případů je to namístě a je to potřeba. Při tréninku nám nic neodpustí. Musíme vše dělat naplno. Ale to k basketbalu patří. Jinak se to ani dělat nedá. Je to tvrdá a rychlá hra. Ale trenér umí i pochválit. Hlavně když máme dobrou obranu a hrajeme to, co umíme, tu naši hru. Prostě bez jeho důslednosti a zvýšeného hlasu bychom jako tým asi nebyli tam, kde teď jsme.

Znám ho. Někdy ale taky poleví. Co na něho platí ve vašem případě?
FS: Není moc situací, kdyby polevil. Možná někdy, když se nám hodně daří.
DV: Na Míru platí pouze dobře odvedená práce. (smích)

Pravidelně vás vídám na zápasech áčka. Co říkáte na výkony týmu v NBL?
FS: Kolín letos a zejména 
v poslední době hraje velice dobře. Nejvíce se mi líbí výkony Lee Skinnera, který hraje velice týmově a hlavně bojovně.
DV: Na začátku sezony byla vidět nesehranost týmu. Ale 
v poslední době se mi jejich hra líbí, protože začali hrát týmově. Podle mého názoru mají na tom podíl i nové hráčské posily.

V hledišti jste jenom jako diváci, nebo hru sledujete podrobněji a zároveň se učíte dalším basketbalovým dovednostem?
FS: V hlediště jsem hlavně jako fanoušek, ale sleduji i hru podrobněji a trochu se tím učím.
DV: Některé zápasy si užívám jako divák a v některých spolu s kluky z týmu rozebíráme jednotlivé situace a akce. Přemýšlíme o tom, jak se to dá zahrát lépe.

Když jsme u učení, co vy a škola? Kam chodíte a jak prospíváte?
FS: Momentálně jsem ve třetím ročníku osmiletého gymnázia v Kolíně. V pololetí jsem měl tři dvojky: z češtiny, matiky a výtvarky. Jinak samé jedničky.
DV: Chodím do 8. třídy na 3. základní školu. Známky zatím byly vždy dobré, na vysvědčení jedničky a dvojky, ale učení přibývá, takže uvidíme dál.

Čeká vás střední škola. Kam povedou vaše další kroky? U Filipa je to jasné, ale co ty, Davide?
Budu se rozhodovat mezi gymnáziem v místě bydliště a střední školou v Pardubicích se zaměřením na grafiku, což mě zajímá a baví.

A co vysoká? Ta vás neláká? Bývá pravidlem, že basketbalista = vysokoškolák.
FS: Na vysokou jistě půjdu, ale ještě nevím kam. Určitě to nebude žádný lékařský nebo podobný obor (smích).
DV: Vysoká škola je v dnešní době nutnost, takže asi ano, ale je to ještě daleko.

Téměř každý sportovec má svůj vzor. Jaký je ten váš?
FS: Mým basketbalovým vzorem je Stephen Curry, kterého obdivuji kvůli tomu, jak dokáže ovládat míč a zároveň mít přehled nad tím, co se děje na hřišti. Nesmím opomenout ani jeho vynikající střelbu, která se snad nedá ubránit.
DV: Tomáš Satoranský, je to zkušený rozehrávač týmu FC Barcelona. Libí se mi na něm, že i při své výšce 201cm má dobrou koordinaci a dobrou práci s míčem.

Filip Somebrg

Věk: 14 let
Zájmy: Basketbal a sport obecně
Oblíbené jídlo: Pizza
Oblíbené pití: Kofola
Oblíbený film: Vykoupení z věznice Shawshank
Oblíbený zpěvák/zpěvačka: Flo Rida
Moře/hory: Moře

David Vetor

Věk: 14
Zájmy: Malování, hudba
Oblíbené jídlo: Kuřecí řízek s bramborem
Oblíbené pití: Džus
Oblíbený film: Coach Carter
Oblíbený zpěvák/zpěvačka: Robin Schulz
Moře/hory: Hory