Přestože na startu nechyběli ani medailisté světových pohárů, vítězství v Touškovské získal mezi muži Ondřej Cink a v ženách Holanďanka Anne Terpstra.

Na zahraničních účastnících bylo znát, že většina z nich od února nezávodila, zatímco čeští závodníci si už pár regionálních startů, a tedy závodní zatížení vyzkoušet mohli, jedině tak si lze vysvětlit, že v poli poražených zůstali například Jana Belomoina, Barbara Benková, Lisi Oslová, Ronja Eiblová, nebo Nadja Heiglová. Pouze loňská vítězka z Města Touškov Anne Terpstraová byla nad síly úřadující české šampionky Jitky Čábelické, která týden před letošním šampionátem vyslala jasný signál, že si červeno-modro-bílý dres chce v Peci pod Sněžkou vysloužit i pro rok následující.

Příjemným překvapením je malý osobní comeback Jany Czeczinkarové z Kolína, která se na podium vrátila v barvách svého nového týmu a srdnatý boj třiadvacítkářky Terezy Tvarůžkové, která se skvěle vypořádala s defektem a ve své kategorii byla z Češek nejrychlejší.

Největší zahraniční hvězdou na startu mužské kategorie byl Francouz Maxime Marotte, ale ani ten na namotivovaného a skvěle připraveného Ondřeje Cinka nestačil. Za touto dvojicí se přetlačovala početná česko-zahraniční skupina, z níž se blýskl Jan Vastl na čtvrtém místě, naopak ze zdravotních důvodů nestačil černý kůň závodu Martin Stošek. Zástupci kolínské stáje Expres CZ - Tufo Team Matej Ulik a Tomáš Paprstka uzavírali první desítku.

Nejrychlejším juniorem byl David Šulc a juniorkou Adéla Holubová, mezi kadety zvítězili Jakub Elbadri a Simona Spěšná.

Strabag Cup v Městě Touškov naznačil, že čeští bikeři se s karanténou vypořádali skvěle a výkonnostně jsou přinejmenším tam, kde byli loni. Srovnání se zahraničními startujícími to alespoň dokazuje. Zřejmé také je, že nejlépe jsou připraveni ti úplně nejlepší, a tak bude hodně těžké sesadit z trůnů republikových šampionů ty, kteří své královské korunky následující víkend dají k dispozici. Cink ani Čábelická nenašli konkurenci, a budou ji těžko hledat i v Krkonoších.

Skvěle se také osvědčil koncept otočeného časového harmonogramu, kdy Elita startuje první den a neděle je celá zasvěcena mládežnickým kategoriím. V areálu závodu to žilo a tepalo po celý víkend, což je pro celé české závodní MTB skvělá vizitka a nezbytná nutnost. Skvělá divácká kulisa, vynikající trať, dokonalý pořadatelský servis a 900 závodníků na startu, to vše dostartovalo českou a možná i evropskou cyklistickou sezonu nejlepším možným způsobem.

Další termíny Strabag Cupu 2020 – Českého poháru horských kol

10. – 12. červenec (Pec pod Sněžkou, Mistrovství ČR)

8. – 9. srpen (Zadov)

29. – 30. srpen (Brno)