Ve 12 hodin se v sobotu 9. března uskutečnil již tradiční běžecký závod Pečecká 10. Na deset kilometrů dlouhou trasu z Peček přes Ratenice do Cerhenice a zpět se vydali nejen čeští běžci, ale i zástupci z ciziny.

„Na závod bylo přihlášeno tisíc lidí, nakonec jich devět set třináct proběhlo cílem. Potěšila nás velice dobrá účast běžců z Keni, Etiopie, ale i naše česká špička. Například Jan Janů, výborný běžec, nebo Jan Kreisinger, ten byl na olympiádě v Londýně,“ uvedl pořadatel Jiří Katrnoška.

Celkově z mužů doběhl první Kipkorir Biwot Wyc z Keni s časem 30:34, těsně za ním se umístil český běžec Vít Pavlišta s vynikajícím časem 30:45 a třetí příčku obsadil Kipngetich Tanui s časem 30:51.

V ženské kategorii suverénně vyhrála etiopská běžkyně Beyene Genet Gashi, deset kilometrů dlouhou trať zdolala za 34:52. Až o dvě minuty později proběhla cílem ostravská zástupkyně Petra Pastorová s časem 36:44 a třetím místem se pyšní Hana Homolková z Nového města na Moravě s časem 37:02.

Počasí nepřálo

Dle pořadatele by první dva mužští výherci uběhli trať za normálních podmínek mnohem lépe. Myslí si, že by se určitě dostali pod třicet minut. „Běžci podali vynikající výkon. Povětrné podmínky byly těžké, foukal vítr šedesát kilometrů v hodině, což bylo nepříjemné. Běžci po otočce museli čelit silnému větru, ale s tou předpovědí se počítalo a bohužel se vyplnila“ řekl Jiří Katrnoška.

Závodníci se i přes silný protivítr nenechali zastavit. „Důležité je, že všichni běžci doběhli v pořádku do cíle a nebyly žádné zdravotní komplikace, měl jsem obavy, aby někdo v takovém větru neprochladl,“ poznamenal pořadatel.

Zúčastnit se může každý

Pečecká 10 je běh mnoha věkových kategorií, dopoledne závodily děti, v poledne se pak na trať vydali dospělí, ale i starší ročníky, které dosahují skvělých výsledků. „Ve veteránských kategoriích byla účast velmi kvalitní, například pan Smrčka je padesátý čtvrtý ročník, je mu šedesát pět let a on v tomto věku skončí z tisíce lidí čtyřicátý osmý,“ potvrdil pořadatel závodu.

Vedle toho se soutěží i v týmech, které tvoří třeba tři muži a jedna žena, jejich časy se pak sčítají. Samotné město reprezentují i nejlepší Pečáci a Pečandy, těch bylo letos přihlášeno přes šedesát.

Běh tradičně pořádá spolek BK Pečky. „Je to skupina pěti šesti nadšenců, kteří buď běhali nebo běhají, a nabalují na sebe další kamarády, turisty… Někdy mi pomůžou i děvčata z basketu, bývalé hráčky.. Jsme amatéři, myslím si, že takhle obsažený běh ve Středočeském kraji, pokud nepočítám Prahu, nenajedete,“ řekl s úsměvem Jiří Katrnoška.

Na závěr se pár závodníků, pořadatelů i diváků sešlo v Základní umělecké škole, kde společně zakončili další úspěšný ročník. K poslechu zahrála kapela Píst Grass a všichni si užívali nejen příjemnou country hudbu, ale také chutné občerstvení.

Pořadí 40. ročníku Pečecké desítky

Muži - hlavní závod:
Kipkorir Biwot Wycliffe - 30:34 - Benedek Team
Vít Pavlišta - 30:45 - Silvini Madshus Team
Kipngetich Tanui Evans - 30:51 - Benedek Team
Muinde Matheka Benard - 31:28 - Benedek Team
Viktor Šinágl - 31:40 - Kerteam/PSK Olymp Praha
Jan Janů - 32:22 - Hvězda Pardubice

Ženy - hlavní závod:
Gashine Beyene Genet - 34:52 - Benedek Team
Petra Pastorová - 36:44 - MK Seitl Ostrava
Hana Homolková - 37:02 - TJ Nové Město na Moravě

Vítězové veteránských kategorií:
Muži 40-49 let: Ladislav Kučera - 33:30 - Iskarex Česká Třebová
Muži 50-59 let: Ervin Beshir - 37:21 - ZD Zdice
Muži 60-69: Miloš Smrčka - 36:44 - BK Říčany
Muži 70-79: Josef Bobek - 46:48 - TJ Znojmo
Muži 80 a více: Vitězslav Jantsch - 56:10 - Eleven Run Team
Ženy 35-44 let Petra Pastorová - 36:44 - MK Seitl Ostrava
Ženy 45-54 let Petra Kamínková - 38:18 - Svatý Kopeček
Ženy 55-64 let Alena Krcháková - 44:42 - AC Moravská Třebová