V konkurenci ligových hvězd Michala Mareše, Kamila Švrdlíka, Ondřeje Šišky, Dalibora Faita a vycházející hvězdičky českého basketbalu Marka Vyroubala předvedl kolínský odchovanec Tomáš Merta vskutku velké věci.

Nejprve změřil síly s Markem Vyroubalem a vůbec poprvé v historii nebyl ukončen zápas dosažením 5 bodů před vypršením 4 minutového hracího času. Souboj těchto dvou greenhornů skončil 3:4 v neprospěch kolínského Medvěda.

Druhé utkání znamenalo souboj s ústeckým Daliborem Faitem a dopadlo očekávanou výhrou 5:2 pro Faita. Třetí utkání bylo soubojem Davida s Goliášem, když se proti Mertovi postavil Kamil Švrdlík. Pardubický pivot ukázal jasně svou dominanci a zvítězil 5:0.

Po třech zápasech tak byla jeho bilance 0:3 a před sebou měl dva zápasy s největšími favority, jenže hned v dalším utkání senzačně přehrál Ondřeje Šišku, a to zcela drtivě 5:0 a připsal si tak svou první výhru.

Poté ho čekal poslední souboj s Michalem Marešem, který je dokonce členem širšího reprezentačního kádru. Jenomže “Merťák“, jak mu s oblibou přezdívají jeho spoluhráči, neměl před reprezentantem žádný respekt a po nelítostném boji zvítězil 5:4. Bilance 2 výher a 3 porážek mu přesto stačila pouze na celkové páté místo.

„Chtěl jsem hlavně porazit Marka Vyroubala, protože jsem to slíbil kamarádům, kteří na mě proti němu vsadili všechno,“ řekl s úsměvem hbitý křídelník Kolína. „Sice mi spravilo náladu, že jsem porazil dva největší favority, ale pořád to nebylo na postup,“ dodal.