„V rámci těchto oslav jsme uspořádali turnaj pro žactvo a dorost pod názvem O pohár mistryně světa Hany Konířové. Mladí hráči a hráčky svou účastí a výkony vzdali hold bývalé vynikající kolínské hráčce 60. a 70. let 20. století, která jako první žena v historii kolínských i českých (československých) kuželek získala individuální zlatou medaili na mistrovství světa. Stalo se tak v roce 1974 v německém Eppelhaimu,“ uvedl Dalibor Mierva, předseda KK Kolín.

Vzhledem ke ztrátě sportoviště v kolínské Sokolovně, o které kolínští kuželkáři pečovali a zvelebovali jej i z vlastních finančních prostředků či tisíci brigádnických hodin, jsou nuceni své sportovní kuželkářské aktivity provozovat na kuželně v Kutné Hoře. Tato skutečnost byla mírnou, nikoliv však nepřekonatelnou komplikací, kterou zvládl jak pořadatelský tým členů KK Kolín, tak i přihlášení hráči a hráčky s doprovodem.

Na turnaji se představili hráči a hráčky z 9 oddílů a klubů z Prahy (TJ Radlice, SK Žižkov), Středočeského (KK Kolín, Sparta Kutná Hora, KK Kosmonosy, Sokol Tehovec), Plzeňského (Slavoj Plzeň), Jihočeského (TJ Blatná) a Pardubického kraje (Jiskra Hylváty) i jedna neregistrovaná hráčka.

„Někteří z účastníků pojali náš turnaj jako přípravu na blížící se boje o individuální mistrovské tituly v žákovské a dorostenecké kategorii a doufáme, že se jim bude dařit,“ dodal Dalibor Mierva.

V kategorii dorostenců v disciplíně na 120 hodů sdružených si pohár za vítězství odvezl Jakub Vojáček z TJ Radlice za výkon 554 poražené kuželky. Na stupně vítězů ho doprovodil stříbrný Vojtěch Morávek (529) z Jiskry Hylváty a bronz si odnesl kolínský Jakub Vachta (524). Další kolínští hráči Jakub Moučka (471) a Tomáš Pekař (456) se umístili na 7., resp. 9. místě.

V kategorii dorostenek na 120 hs se na prvních třech místech umístily Lucie Dlouhá (550) z KK Kosmonosy, Beáta Svačinová (496) z TJ Blatná a Adéla Dlouhá (491) z KK Kosmonosy. Kolínská Veronika Holoubková skončila výkonem 408 poražených kuželek na 8. místě.

Ve smíšené kategorii žáků a žákyň ročníků 2011 a mladší, v disciplíně 60 hodů do plných, si vítězství do Kosmonos odvezl Tomáš Vít (321) před Alanem Kaasem (319) ze Slavoje Plzeň. Velkou radost z prvního turnajového úspěchu měla Denisa Holoubková z KK Kolín, která výkonem 278 poražených kuželek brala bronzovou příčku.

„Mám velikou radost, že se nám turnaj vyvedl jak po stránce organizační, tak i po stránce účastnické a naši hráči a hráčky se v ostré konkurenci neztratili. Díky našim partnerům si každý z hráčů i hráček odvezl tašku s drobnými upomínkami na náš turnaj,“ neskrýval spokojenost Dalibor Mierva.

„Ohlasy účastníků byly příznivé a trenéři a trenérky mladých kuželkářů se zajímali o další turnaje pořádané naším klubem. Turnaj byl kladně hodnocen i předsedkyní komise mládeže kuželkářského svazu, která vyzdvihla skutečnost, že i přes neexistenci kuželny v Kolíně pokračujeme ve výchově mládeže a pořádáme mládežnické turnaje na pronajaté kuželně,“ doplnil předsedu klubu Ladislav Hetcl, který měl jako hlavní rozhodčí turnaje na starosti rozhodcovský sbor a kontrolu výsledků.

Vedení i členové KK Kolín jsou i přes nepříznivou situaci a nutnost pořádat své turnaje mimo Kolín, rozhodnuti v pořádání turnajů pro mládež pokračovat a věří v podporu města Kolín, minimálně v takové míře, jaká byla poskytována doposud. Již 3. června proběhne na kutnohorské kuželně další turnaj pro dorost a dospělé, pořádaný KK Kolín, a to Memoriál Evy Rážkové.

„Paní Eva byla první kolínskou kuželkářkou, která oblékla reprezentační dres na mistrovství světa. V roce 1959 pomohla v Bautzenu družstvu Československa k 5. místu a současně se stala desátou nejlepší kuželkářkou světa. Byla také oporou kolínské ženské „zlaté party“ 60. a 70. let minulého století. Bohužel nás opustila před loňskými Vánocemi,“ zakončil Dalibor Mierva.

(Pavel Holoubek)