VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Sodoma: Letošní sezona byla zvláštní

Kolín /ROZHOVOR/ – Mají za sebou specifickou sezonu. Museli se vypořádat s některými nástrahami a novinkami, které by třeba jiného vykolejily. Basketbalisté Kolína se ale ke všem problémů postavili čelem, za což byli odměněni. Posedmé za deset let v nejvyšší soutěži postoupili do play off.

13.6.2018
SDÍLEJ:

Manažer kolínských basketbalistů Miroslav Sodoma.Foto: Archiv

„Dalo by se to říct, jedním slovem, že sezona byla zvláštní. Nejprve jsme po devíti letech vyměnili trenéra, poté jsme z důvodu rekonstrukce budovy haly odehráli v soutěži celou první polovinu na hřištích soupeřů a nakonec jsme na poslední chvíli postoupili do play off. Takže opravdu, sezona byla zvláštní,“ uvedl manažer BC Geosan Kolín Miroslav Sodoma.

Kolín postoupil do play off v posledním zápase nadstavbové části. To jste si asi v klubovém vedení všichni oddechli…
Určitě ano. Letošní systém soutěže nebyl dle mého ideální a nepostoupit do play off, by znamenalo hrát play out, kde by z důvodu výsledků Jindřichova Hradce prakticky vůbec o nic nešlo. Takhle jsme sice hráli, se současným, téměř neporazitelným Nymburkem, ale pořád to bylo play off.

Před sezonou jste měli za cíl postoupit do play off, což se povedlo. To je pozitivní stránka. Jaká jsou negativa?
Cíl jsme splnili, ale chtěli jsme se vyhnout v play off Nymburku, což se nám nepodařilo. Před rozdělením soutěže na A1 a A2 jsme nebyli daleko od postupu do první šestky, což by nám pro play off zajistilo přijatelnějšího soupeře, takže určitě je to takové drobné zklamání.

Kolín vedl nový trenér Pavel Beneš, který nahradil Predraga Benáčka. Splnil vaše očekávání?
Predrag byl v klubu devět let, Pavel Beneš přišel od mládežnických týmů se zkušenostmi asistenta reprezentace mužů. Určitě se rozkoukával a nejen v soutěži, ale i v podmínkách a možnostech Kolína. Do toho rekonstrukce haly, tréninky mimo Kolín, a to vše pro něho muselo být složité. Se vším se dokázal nějak vypořádat, takže se dá říci, že očekávání splnil. Ovšem v žádném případě nechci hodnotit trenéra po jediné a to ještě velice specifické sezoně. My máme s trenérem dohodu na dlouhodobější spolupráci a tam můžeme do budoucna hodnotit.

Očekávalo se, že bude dávat větší šanci mladým, ale k tomuto kroku nakonec nedošlo. Tým zápasy odehrál většinou v osmi hráčích. Nemohl to být například jeden z důvodů, proč Kolín bojoval o play off až do poslední chvíle?
Z Kolína byli z mladých v kádru Lukáš Rovenský a David Bálek, později tam nakoukl Filip Zahradníček, to přeci šance je. Trénovali s týmem, a pokud máte na mysli prostor ve hře, to je otázka. Na tréninku se mohli a měli o svou šanci prát, klub jim zajistil hostování do týmu nižší soutěže, kde hráli a měli se prosazovat. To, do jaké míry se jim to povedlo, je otázka. V průběhu sezony se rozhodli skončit z různých důvodů, což mě mrzí, ale chápu to. Zase se můžu ptát, měli vůli přesvědčit, že mají tu šanci, o které hovoříte, dostat? Právě proto, že se do poslední chvíle bojovalo o play off, nedostali kluci tolik šancí, nebyl pro to prostor, ale to je můj názor. Jinak jedním z důvodů, proč jsme o play off hráli do poslední chvíle, je, že jsme měli smůlu na zranění, kdy například Vojta Bratčenkov promarodil celou sezonu a určitě nám chyběl. Do Kolína přicházel jako jedna z hlavních posil a samozřejmě zranění dalších hráčů v průběhu sezony. Nemáme možnost mít široký hráčský kádr a každé zranění, výpadek hráče ze sestavy, je na našem týmu hrozně znát.

Máte za sebou hodně specifickou sezonu. Prvních jedenáct zápasů základní části jste kvůli rekonstrukci haly Spojů odehráli na palubovkách soupeřů. Druhou polovinu jste zase hráli pořád doma. Jak k tomuto faktu hráči přistoupili a jak se s touto situací podle vás vypořádali?
Vůbec to nebylo lehké. Každý den dojíždět na trénink do Poděbrad, někdy i od 8 hodin, někdy i dvakrát denně, problémy s regenerací, masážemi atd. To jistě nejsou podmínky pro nejvyšší basketbalovou soutěž a jistě ne ani pro profesionály, kterými hráči na této úrovni již musí být. V první polovině hrajete hlavně před fanoušky soupeře, i když na některá venkovní utkání naši fanoušci dorazili, a za to jim patří veliké poděkování, no a poté hrajete zase jen doma, kde se očekává, že budete vyhrávat, což také není jednoduché zvládat. Shrnu-li to celkově, tak si myslím, že to všichni, kterých se tento problém týkal, zvládli za daných možností velice dobře.

Hala Spojů dostala nový plášť. Původně byla v plánu také částečná rekonstrukce vnitřních prostor, k čemuž však nedošlo. Proč?
Hala dostala nový plášť, a to je bohužel to jedno jediné, co zřizovatel, kterým je kraj, s halou udělal. Co se týče částečné vnitřní rekonstrukce, v plánu byla úprava hlediště, ale z časového důvodu byla odložena na letošní prázdniny, protože bychom v hale nemohli hrát dalších několik utkání a v soutěži již docházelo na odvety, pro které jsme domácí halu nutně potřebovali. Jinak bychom museli hrát odvety na hřištích soupeřů, což je po sportovní stránce špatné a navíc i ekonomicky velice náročné. Museli bychom vše soupeřům hradit, a tak jsme úpravu hlediště, kterou bude provádět náš klub, odložili na pozdější termín.

Takže se dá očekávat, že se zázemí pro hráče a fanoušky od nové sezony zlepší?
To je složité. Očekávat můžeme vše, ale jaká bude skutečnost, to zatím nikdo neví. Máme nějaké přísliby pomoci s danou situací, kdy i město se nám snaží v rámci svých možností pomoci, ale dokud to nebude vše podepsané, tak je těžké něco slibovat. Vše je o to složitější, že se vlastně musíme o vše postarat sami. Hala je majetkem kraje a ten nemá zlepšení prostředí haly ve svých prioritách. Přesto bychom chtěli v hale přes prázdniny upravit hlediště, instalovat novou světelnou tabuli a další naší snahou je oprava palubovky, která je na hraně své životnosti pro mistrovská utkání. A pokud by se povedlo zajistit nějaké další finanční zdroje, chtěli bychom alespoň částečně upravit prostředí v šatnách a sociálních zařízeních, které je opravdu nedůstojné pro nejvyšší basketbalovou soutěž ČR.

Dva roky po sobě měl Kolín v kádru hráče, který patřil mezi hvězdy NBL. Loni to byl Kerr, který přestoupil do Svitav. Nyní pod košem pro změnu řádil Skinner. Proslýchá se, že by měl z Kolína odejít. Je to pravda?
Vše je otázka možností a podmínek, které dokážete zajistit. Kerr dostal lepší nabídku, tak za ní šel. Skinner v Kolíně odehrál tři sezony a postupně se zlepšoval až na současnou výkonnost. Za vše, co zde odvedl, mu patří poděkování a zda bude v Kolíně působit i v další sezoně, se ještě uvidí. Mou snahou je, aby zde ještě dále působil, ale jak jsem uváděl, je to otázka podmínek a možností, které náš klub má. Na konečné rozhodnutí si musíte ještě počkat.

V průběhu sezony se vyrojily spekulace, že dostal velmi slušnou nabídku od Svitav. Měl jste podobné informace?
Když se někomu daří, je jasné, že bohatší kluby se ho budou snažit získat. V naší historii klubu by to nebylo poprvé, co jsme uvolnili hráče za lepším v průběhu sezony. U Skinnera se tak nestalo a zpětně se zabývat spekulacemi nemá význam. Věci ohledně hráčů řeším tak, jak přicházejí.

Sezona před několika týdny skončila. Hráči mají individuální plán a připravují se na novu sezonu. Máte už nyní představu o složení kádru? Kdo ze stávajícího týmu zůstane a naopak odejde?
Podle platných smluv je jasné, že v týmu zůstávají Šafarčík, Číž, Bratčenkov, Pajovič, Bakič, Vocetka. Jisté je, že jsem se dohodl na ukončení spolupráce s Petrem Dokoupilem, smlouvy skončily a nové nebudeme nabízet Láďovi Horákovi, Pavlu Harčárovi. Ostatní je v jednání.

V průběhu sezony skončili mladí odchovanci Kolína. Nejprve Rovenský, pak Bálek. Jaké byly důvody?
Pokaždé byly trošku jiné, ale jeden byl vždy společný a to, že by chtěli více hrát. Což je otázkou, zda jejich současná výkonnost jim to umožňovala. Každý to bude vidět trochu jinak a je to tedy o názoru každého člověka. Více bych se k důvodům nevyjadřoval, protože jsem přesvědčen, že je to interní záležitost klubu. Kluci stále patří do klubu a já za sebe jim přeji, ať se jim daří.

Mladí hráči a odchovanci Kolína dlouhodobě v zápasech moc prostoru nedostávají. Nebojíte se toho, že vám budou postupně odpadat, když nemají možnost získat herní praxi?
Kolín není středisko, které mladé hráče vychovává a dostává na ně výrazné prostředky. Určitě bychom se nebránili mladým hráčům, ale nemáme je a naše finanční možnosti na jejich nákup jsou omezené. Náš tým je sestavován z hráčů střední generace a starších. Jinak pravdou je, že hráč musí mít herní praxi, jinak se nebude zlepšovat a herně zakrní.

Když jsme nakousli mladé hráče, jak je na tom klub v tomto směru? Jaká je základna, jaké hrají týmy soutěže a jak si vedou?
Klub na své poměry a možnosti má slušnou mládežnickou základnu. Určitě se však nemůžeme úplně rovnat střediskům, které hráče „stahují“ a tím si zvyšují kvalitu. My jdeme cestou vlastních hráčů, dětí, které jsou z Kolína a okolí. To je náš hlavní cíl v mládeži. To, že se může občas podařit vychovat hráče či hráčku pro vyšší úroveň, je dobré, ale nepodřizujeme tomu naše týmy. V mládeži hrajeme s vlastními odchovanci. V posledních letech se nám dokonce podařilo vychovat hráče a hráčky, kteří se ve svých kategoriích dostali do výběrů i reprezentace. Soutěže hrajeme na úrovni kraje a v dorostech ligy, což já považuji za velice slušný sportovní úspěch, opět s přihlédnutím k tomu, že jsou to naši odchovanci.

Vy sám trénujete dvě kategorie – U17 a U19. Je zde nějaký hráč, který má potenciál hrát nejvyšší soutěž?
Trénuji a dělají mi radost. Toho, čeho sportovně dosáhli, považuji v našich podmínkách za neuvěřitelné. Byl o ně zájem právě v těch střediscích, ale kluci i rodiče zatím pořád chtějí zůstat v Kolíně. Za tím vším sportovním úspěchem je ovšem třeba vidět mimo snahy kluků, velikou pomoc rodičů a to nejen finanční, ale i organizační. Určitě někteří mají šanci nakouknout do áčka. Kde jinde, než v Kolíně, kde vyrostli, by měli dostat šanci. Možná to bude brzy, nechte se překvapit.

Hala. Věčné téma. Jaká je nejnovější situace?
Věčné a nesplněné přání. V otázce haly pro basketbal v nejvyšší soutěži nic nového nevím. Vím, že se připravuje tréninková městská hala, ale jak již název sám hovoří, pro nás basketbalisty bude bohužel jen tréninková v rámci možností a časového prostoru, který v ní bude. Na „velkou“ halu si budeme muset počkat, snad se dočkáme.

Autor: René Volf

13.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: První kontakt:, e-mail: acstrans@volny.cz,, osobně: Vítězov 97, každé pondělí 7 - 9 hod., , Náplň práce:, Pomocné dělnické práce. Zakázky firmy po celé ČR., , Požadavky:, Fyzická zdatnost, výpis z trestního rejstříku, řidičský průkaz výhodou.. Pracoviště: A c s trans, spol. s r.o. - provoz vítězov, 280 02 Kolín 2. Informace: Roman Polák, +420 739 016 961.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 25 000 Kč

Finanční poradci specialisté Poradce pro rodinné finance. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá kolegu na pozici Poradce pro rodinné finance. , , Náplň práce: , - realizace smluvených schůzek s našimi klienty, které zajišťuje centrála společnosti , - spolupráce s analytickým oddělením , - nastavení optimálního portfolia klienta , - budování důvěrného vztahu s klientem , , Požadujeme: , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita nebo praxe v oboru , - pozitivní přístup k práci , - ŘP skupiny B , - licence PPZ od ČNB - výhodou , - výborné komunikační dovednosti , - uživatelskou znalost na PC , , Nabízíme: , - zajištěnou klientelu callcentrem společnosti , - zázemí pobočky a veškerý servis zdarma , - pravidelná školení a workshopy , - přátelský tým, který Ti se vším pomůže , - pro šikovné poradce možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut - kolín, Heverova, č.p. 249, 280 02 Kolín 2. Informace: , .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 20 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Všeobecná sestra/praktická sestra/zubní instrumentářka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: miksovsky@centrum.cz, , Náplň práce:, Asistence u zubařského křesla, komunikace s pacienty., , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky, odměny., , Pracovní doba:, 8 - 17 hod, po, út, čt,, 8 - 16 hod, st,, 8 - 14 hod, pá.. Pracoviště: Kolínskydent s.r.o.-bezručova, Bezručova, č.p. 297, 280 02 Kolín 2. Informace: Martin Mikšovský, +420 604 775 973.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči - potrubáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt:, Knespl Pavel, tel.: 603 854 814, 776 238 311, po - pá 8 - 18 hod,, e-mail: pavel.knespl@volny.cz,, osobně: po předchozí telefonické domluvě., , Zakázky firmy po celé ČR, doprava zajištěna., , Požadavky:, Úřední zkoušky svařování - TIG a elektroda, řidičský průkaz sk. B., , Zaměstnanecké výhody:, Ochranné oděvy.. Pracoviště: Industrial energo weld šk s.r.o., Ovčárecká, č.p. 1452, 280 02 Kolín 2. Informace: Pavel Knespl, +420 603 854 814,776 238 311.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Ilustrační foto.

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Osobní vůz se po nehodě u Českého Brodu zřítil ze srázu

Českobrodsko – V Hromadné nehodě došlo v pátek odpoledne na silnici 1/12 u obce Kšely nedaleko Českého Brodu.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

V práci to jde, volný čas je bída, míní Středočeši

Střední Čechy – Aktuálně kraj není úplně na chvostu celorepublikového srovnání jako loni, ale z posledního 14. místa mezi kraji poskočil na 12. příčku. Takové výsledky nabídl čerstvě zveřejněný srovnávací výzkum Místo pro život. V jeho rámci analytici agentury Datank vyhodnocují data z nezávislých zdrojů i údaje z průzkumu, při němž bylo osloveno 2800 lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT