Počet přihlášených hráčů se letos opět zastavil na magické hranici 100, čímž pořadatelé navázali na vydařené předchozí ročníky. Turnaje se i letos zúčastnil tým Švábi, který po loňském zlatém hatricku vyhlížel další zlatý zápis na putovní pohár.

Ostře sledované rozlosování rozdělilo týmy klasicky do dvou skupin po šesti, kdy do vyřazovacích bojů postupovali vždy jen 4 nejlepší. Opticky silnější se zdála skupina A, kde se o první příčku přetahovaly týmy Předsedovy Děti a Švábi. První místo nakonec braly Předsedovy Děti zejména díky výhře ve vzájemném utkání. Třetí místo brala Ohnivá Céčka z Cerhenic, kde se spojila hokejbalová zkušenost s dravým mládím a výsledkem byl tým šlapající jako hodinky. Poslední postupové místo urval mančaft HC Přeražený Hokejky, kdy v utkání s Polepáky dotáhl dvoubrankové manko do konečného remízového stavu. Asi největším překvapením turnaje bylo pak vypadnutí právě zmíněných Polepáků, kteří doplatili zejména na špatnou defenzivu a spolu s Krvavými Bizony z Ovčár zůstali před branami čtvrtfinále.

Skupina B vypadala na první pohled velice vyrovnaně a prim zde měl hrát zejména tým Vokežumpy v čele s extraligovým hokejbalistou Standou Teplým, který své kvality opět naplno potvrzoval a dovedl svůj soubor na první místo skupiny. Druhou příčku pevně držel tým Pacienti, který se prezentoval skvělým týmovým výkonem a vyšlápl si dokonce i na již zmíněného lídra výhrou v poměru 2:1. Třetí místo obhájila ve vzájemném utkání proti legendárním Myšákům-Lachtanům ze Sán smečka HBC Vypelichaný Vlci, která svou formu stupňovala a po 3 letech na ně čekal poobědový vyřazovací zápas. Na posledních 2 příčkách se umístili HC Pizizub a Hráďo, kteří v konečném zúčtování skončili ve všech parametrech shodně, a proto letos nebyl poslední tým, nýbrž dva na 11. místě.  

Čtvrtfinálové souboje jsou pravidelně ozdobou ročníků a letos tomu nebylo jinak. V prvním utkání vykročili Předsedovy Děti razantně za svým cílem a Myšákům-Lachtanům ze Sán nastříleli 3 branky. To na vedlejším hřišti dospěl zápas mezi Přeražnými Hokejkami a týmem Vokežumpy až do zrádného prodloužení, kdy na konečných 1:2 rozhodl krásnou křižnou ranou Vondra. Ve třetím vyřazovacím boji se též konalo prodloužení, ve kterém se o konečnou výhru Cerhenic 1:0 postaral též krásnou ranou Javůrek a tým poskládaný opravdu na poslední chvíli posunul mezi nejlepší čtyřku turnaje. V posledním čtvrtfinálovém zápase se konala asi největší fyzická bitva. Trojnásobní šampioni Švábi si to rozdali s Vypelichanými Vlky. V zápase plném osobních soubojů se ujal vedení obhájce po chybě Vlků za brankou. Srovnání přišlo brzy, kdy nahození Straňáka tečoval Malý do protipohybu Křivánka, což Vlky nakoplo. Rozuzlení utkání přišlo minutu před koncem po další hrubé chybě Vlků v rozehrávce a Švábi si tak mohli zhluboka oddechnout po šťastném postupu.  

V prvním semifinále se utkal natěšený tým Předsedovy Děti s Cerhenicemi. Utkání nakonec i přes velkou bojovnost dopadlo celkem jednoznačně 4:0 pro favorita utkání, kdy se nejspíš lehce projevila nezkušenost „Céček“ s podobnými zápasy. To ve druhém zápase o finále přišel doslova šok. Švábi vyčerpaní po těžkém čtvrtfinále doslova propadli s týmem Vokežumpy a konečný výsledek 3:0 byl ještě milosrdný. Bylo tak jasné, že turnaj bude mít po třech letech jiného vítěze a největším favoritem byli určitě v poslední době „večně druhé“ Vokežumpy.    

Zápas o 3. místo byl pro Švábi poslední možností jak potvrdit svůj vysoký standard a umístit se na pomyslné bedně. Cerhenice však posbíraly zbytky sil a byly opravdu vyrovnaným soupeřem. V základní skupině skončil souboj remízou 2:2, což pro ně bylo také vzpruhou a nehodlaly nic darovat zadarmo. Nakonec se ale přeci jen po trefě Homolky radoval favorit z těsné výhry 1:0 a mohl se těšit na bronzové medaile.   

Finálový duel nabídl souboj loňských finalistů Vokežump a Předsedových Dětí, čímž se opakoval pikantní duel loňského semifinále, které Teplý rozhodl v posledních vteřinách. Utkání bylo zpočátku velice opatrné a nikdo nechtěl udělat chybu. Skvělé výkony předváděli zejména brankáři Zelenka a Málek. Rozhodnutí celého ročníku nakonec zařídil místostarosta Kolína Michael Kašpar, kdy nadvakrát dotlačil míček za Málka, čímž rozjásal spoluhráče i početnou skupinu jejich fanoušků a potomků v hledišti. Nutno podotknout, že i první střela nejspíš byla gólová, ale dorážka vše stvrdila. V závěru se dostavil i očekávaný tlak Vokežump, ale v bráně vše s jistotou řešil Zelenka a když se na časomíře objevil čas 7:00, mohla vypuknout bouřlivá oslava Předsedových Dětí pod vedením legendy Bendy Cupu Dannyho Kmocha. Vokežumpy si vypily pomyslný kalich hořkosti až do dna a opět se musely smířit jen se stříbrnou pozicí.       

Nejlepším brankářem byl pořadateli zvolen Lukáš Zelenka z vítězných Předsedových Dětí, nejlepším střelcem se stal opět asi celkově nejlepší hráč turnaje Standa „KARLIK“  Teplý z Vokežump s 8 vstřelenými brankami a titul nejpřesnějšího střelce též obhájil po napínavém rozstřelu David „HUGO“ Čejka z týmu Myšáci-Lachtani Sány se třemi trefami.

Cenu pořadatelů si odnesl tým Cerhenice, který udělal veliký výkonnostní posun a zejména v něm doslova řádilo dravé veltrubské mládí – Bláža, Teplý, Bareš, což pořadatelé viděli velice rádi.

"Devatenáctý ročník se pořadatelsky opět vydařil ve všech směrech. Plná kapacita týmů, 100 zúčastněných hráčů a opravdu příjemné počasí. Letošní turnaj byl věnován osobě bývalého starosty pana Kašpara, který bohužel v roce 2018 zemřel a byl velikým fanouškem Bendy Cupu. Pod jeho vedením byly krásně zrekonstruovány tenisové kurty a budeme na něj vždy vzpomínat," uvedl jeden z pořadatelů Josef kadeřábek.

"V letošním ročníku jsme trochu ztížili situaci brankářům zákazem hokejových vest, kdy se zvětšil prostor pro střelce a branek nakonec padlo opravdu více než v minulých ročnících. Samozřejmě chceme poděkovat všem, kdo nám s turnajem pomohli, a to zejména Verče a Domče u zapisovacích stolů, fotografu Martinovi za skvělé fotky,  personálu hospůdky Myslivna, kteří se o nás perfektně starali, a dále pak pomocníkům u udírny a v kuchyni. Bez nich by to opravdu nešlo. Poděkování též patří obcím Veltruby a Tři Dvory za věcné dary a zapůjčení časomíry. Veliká gratulace patří týmu Předsedovy Děti za první titul v jejich historii. Základním heslem Bendy Cupu je hra fair-play, což potvrzujeme tím, že se v něm nikdy neobjeví žádní rozhodčí. Děkuji všem týmům za zápolení v duchu tohoto globálního hesla a jsem nadšený, že mimo kocovinu z poturnajového posezení plného hudby písničkáře Fandy Suchánka se nikomu nic nestalo. Největší odměnou je pro nás ale vždy jen spokojenost všech hráčů a fanoušků," dodal Kadeřábek.

 

Konečné pořadí týmů

1. Předsedovy Děti
2. Vokežumpy
3. Švábi
4. Cerhenice
5. Pacienti
6. HBC Vypelichaný Vlci
7. HC Přeražený Hokejky
8. Myšáci-Lachtani Sány
9. Polepáci
10. Krvaví Bizoni
11. HC Pizizub a Hráďo

(Petr Malý)