Náhrada za hokej

Posilování se věnuje od třinácti let. „Předtím jsem hrál hokej. Když se tým rozpadl, hledal jsem alternativní sport. Začal jsem chodit cvičit do Fitness Clubu v Kolíně Na Hradbách a už jsem u posilování zůstal,“ popisuje začátky.

Trenér Serbus

V patnácti letech přišly první závody a kvalitní umístění v kategorii mladšího dorostu. „Klíčovým momentem byl přestup do kolínské posilovny Hellas. Její provozovatel Vladimír Serbus byl velkým fanouškem kulturistiky, stal se tehdy mým trenérem a vštípil mi základy správné techniky. V té době jsem měl skvělého sparingpartnera Vladimíra Šebestu. Také díky nim jsem v roce 1997 vyhrál Mistrovství ČR juniorů a o rok později získal šesté místo na Mistrovství světa,“ vzpomíná.

Pak skončil. Chodil cvičit jen pro radost. „Kulturistikou se živit nedá, je to nákladný koníček. Nemáme stálé sponzory, občas seženeme jednorázové příspěvky,“ tvrdí.

Náročné bývá i skloubit kulturistiku se zaměstnáním a rodinou. „Na střední škole jsem před soutěží trénoval i dvoufázově, ale ty doby už jsou pryč. Nyní posiluji čtyřikrát týdně asi hodinu denně, 10 – 12 týdnů před soutěží se čas trávený v posilovně samozřejmě násobí. Bez podpory, trpělivosti a tolerance manželky bych to těžko zvládal,“ děkuje své partnerce.

Kulturisté se stravují podle speciálního jídelníčku, který klade důraz na bílkoviny. „Snažím se jíst hodně masa, vaječných bílků a ovesných vloček. Na střední škole se mi smáli, že jsem nosil ke svačině hrnec rýže. Jsem téměř abstinent, zřídkakdy si dám pivo. Sladké bych jíst neměl, ale mám rád zmrzlinu. Před závody je jídelníček přísnější,“ popisuje.

Vzor pro mladé

Libor Kaše je vzorem pro začínající kulturisty. „Všem začátečníkům bych poradil, aby se nevzdávali, pokud se hned nedostavují výsledky. Kombinací úspěchu je píle a genetické předpoklady, úzké kyčle a široká ramena. Také by si měli uvědomit, že sport není všechno a každý se nemůže stát vrcholovým sportovcem. Není důležité vyhrávat, ale mít ze sportu radost,“ upozorňuje svalovec.

Vedle kulturistiky Kaše rekreačně provozuje cyklistiku a vysokohorskou turistiku. V současné době posiluje v zálabské TJ Agro, podle jeho slov v nejlépe vybavené posilovně na Kolínsku. „Příští rok bych se rád zúčastnil jarních soutěží. Náklady na přípravu se ale pohybují v desetitisících korun. Uvidím, zda se najde nějaký štědrý sponzor. V budoucnu bych chtěl zúročit své zkušenosti a složit trenérské zkoušky,“ plánuje Libor Kaše.

Libor KAŠE

se narodil 9. února 1978. Absolvoval Střední průmyslovou školu v Kolíně. V současné době pracuje jako strojní konstruktér. Od třinácti let se věnuje kulturistice. Mezi jeho největší úspěchy patří tituly Mistr a Absolutní mistr ČR v kategorii juniorů v roce 1997, 6. místo na Mistrovství světa juniorů v roce 1998. V kategorii mužů pak 4. místo na Mistrovství ČR , 3. místo Velké ceně Rakouska a 7. – 8. místo na Mistrovství Evropy v roce 2007. Soutěží ve váhové kategorii nad 90 kilogramů. Žije v Kolíně. Je ženatý, bezdětný.