Zatímco v elitní kategorii turnaje se představily nejlepší týmy světa, klub FBC Pitbulls Kolín spolu s dalšími 127 týmy zasáhl do kategorie Open a v nabité konkurenci se rozhodně neztratil.

Hned v úvodu základní skupiny čekal Pitbully první zahraniční tým, finský Team Tiilikainen. Kolín se musel vyrovnat s velice agresivní hrou soupeře, ale svou převahu na hřišti dokázal přetavit v první výhru 4:2.

První soupeř byl pro kolínské hráče neznámou, to ovšem neplatilo hned o tom dalším: Sokol Královské Vinohrady B, suverénní vítěz loňské divize, ve které Kolín nastupuje.

Utkání bylo velmi vyrovnané a zřejmě by mu slušela remíza, ale s tím se nesmířil Chyba a 44 vteřin před koncem nádherně vystřelil výhru 2:1.

Ve třetím zápase zbývalo Kolínu už jen potvrdit první místo ve skupině, proti slovenskému prvoligovému týmu Žatva 90 Dolný Kubín si připsal pohodlnou výhru 5:1 a mohl se těšit na play-off.

Pitbullové nastoupili díky výsledkům ve skupině rovnou mezi 64 nejlepších týmů a soupeřem jim byla Florbalová škola Plzeň.

Kolín byl kvalitnějším týmem a uhájil těsnou výhru 2:1 a postup do dalšího kola, kde vyzval český tým Sběrači.

Ten v předchozích kolech neobdržel ani gól, ale proti Kolínu inkasoval hned pětkrát a po výsledku 1:5 se Sběrači s turnajem loučili.
V turnaji tak zbývalo už jen nejlepších 16 týmů a kvalita se každým kolem rapidně zvedala.

Kolín vyzval Floorball Thurgau U-21 – juniorský tým klubu z nejvyšší švýcarské soutěže, který na Czech Open nastupoval v elitní kategorii.

Švýcaři se mohli pochlubit velmi širokou soupiskou, ale paradoxně více sil ve druhé polovině zápasu měli Pitbullové, kteří dokázali vyrovnat ze stavu 2:4 a poté i vyhrát díky lépe zvládnutým samostatným nájezdům.

Famózní představení předváděli v průběhu celého turnaje oba kolínští gólmani, Lepší se Šamánkem, kteří v každém zápase drželi kolínské akcie hodně vysoko.

Pro kolínský tým FBC Pitbulls Kolín to znamenalo postup do čtvrtfinále a střetnutí s finským týmem KamuGang.

Kolín v tomto utkání navzdory papírovým předpokladům dominoval a po výhře 5:3 postoupil mezi čtyři nejlepší týmy turnaje.

Kolínský tým doprovodily do semifinále tři špičková finská družstva a Kolín tak byl v kategorii Open posledním českým zástupcem.

Pitbullové narazili na velmi silný tým z druhé nejvyšší finské soutěže s turnajovým jménem Fousek team. Ten přetavil více zkušeností i energie ve výhru a kolínská cesta skončila stupínek pod vrcholem. I to je však pro kolínský florbal veliké vítězství a historický úspěch. V konkurenci 128 týmů berou Pitbullové dělené třetí místo a bronzové medaile, zároveň přívlastek nejlepší český tým turnaje ve své kategorii.

„Do turnaje jsme vstupovali rovnou z letní přípravy, navíc nám kvůli dovoleným chyběli někteří hráči, takže jsem se chtěli především dobře rozehrát před novou sezonou. Na turnaji nám výborně zachytali oba gólmani a užší soupisku jsme doháněli nadšením a nasazením. Jsem rád, že jsme se prezentovali trpělivou kombinační hrou a přehrávali i papírově silnější soupeře. Pro kolínský florbal je to historický úspěch a já věřím, že nás to nastartuje k dalším vítězstvím. Ale jsme nohama pevně na zemi a pokračujeme v tvrdé přípravě,“ uvedl trenér Petr Vrána.

Kolínský tým tak ukázal velký potenciál a dobrou formu, což je ta nejlepší pozvánka na příští ligovou sezonu a na pohár České pojišťovny, který startuje poslední srpnový víkend.

Bohužel kvůli nevyhovujícím kolínským halám bude muset Kolín pořádat 1. kolo ve Zruči nad Sázavou a případná další kola v Chlumci nad Cidlinou.

Sestava: Lepší, Šamánek – Skoták, Kubka, D. Horák – Chyba, J. Vrána, Hodan, Cícha, Kloc, Louda. Trenér: P. Vrána.

Václav Louda