Toto je nekompletní výčet akcí, které se týkají a týkaly kolínského cyklistického týmu Expres CZ – Merida od konce dubna do konce května.

Po velmi dobrém rozjezdu na Českém poháru v Praze získali Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba double na závodech C1 v Maďarsku, kdy první jmenovaný zvítězil a druhý bral stříbrnou medaili. Kromě medailí získali cenné UCI body, které zajišťují výhodnější pozice na startech závodů zařazených v kalendáři UCI.

Juniorka Krupová je na stejném závodě doplnila stříbrnou medailí.

V průběhu stejného víkendu získali kadeti, junioři a ženy tituly a medaile na mistrovství kraje na silnici.

O týden později se sešla kompletní sestava na druhém dílu Českého poháru v Teplicích. Účast Petera Sagana vyvolala velký divácký i mediální ohlas a závod mužů Elite měl řádný náboj. V silné konkurenci se ve hře o medaile držel Jan Nesvadba asi dvě třetiny závodu. Pak tempu soupeřů nestačil, ale i tak dokončil na výborném pátém místě.

Z mladých závodníků se druhým místem blýskl Jakub Schierl mezi kadety a solidně si vedla také juniorka Krupová, která dojela čtvrtá.

O následujícím víkendu bylo na programu maratonské mistrovství ČR na trati tradičního a náročného Author Šela Maratonu. Dobře si zde vedl junior Michael Zeťák. Na kratší trati 49 km získal bronzovou medaili.

Ostatním závodníkům se zde nezdařilo podle představ. Jan Nesvadba se díky kvalitním výkonům nominoval na mistrovství Evropy do švédské Huskvarny. Zde se předvedl zejména ve sprinterském závodě, kdy se mu podařilo probojovat do vyřazovacích bojů a dojet si pro výborné konečné 7. místo.

Skupina kadetů se ve stejném termínu účastnila silně mezinárodně obsazeného etapáku na silnici – závodu Míru nejmladších. Opět se prosadil univerzální Jakub Schierl, když se mu podařilo získat bronz v etapě a kvalitní 12. místo celkově.

V rychlém sledu přišel další pohárový závod v Kutné Hoře. Tentokrát se na start postavila celá česká špička včetně Kulhavého, Cinka a Vastla a jako v Teplicích solidní divácká kulisa ocenila napínavý průběh.

Velmi potěšující byl kvalitní výkon Nesvadby, který se jako tradičně zabudoval v popředí startovního pole a tyto pozice nevyklidil za celý závod. Výborný výkon a další pohárový bronz na Nesvadbův účet. Ze sedmé pozice stvrdil vydařený den Paprstka.

Výrazné zlepšení oproti předchozím startům předvedl junior Zeťák, když ho porazili pouze dva soupeři a připsal si první letošní pohárovou medaili.
Velmi dobrým 10. místem potěšil také junior – prvoročák Ondřej Hátle. Na předchozí úspěchy navázal kadet Schierl připsal si na konto další stříbro, juniorce Krupové opět těsně unikly stupně vítězů. Druhé 4. místo jí motivuje do další práce, aby se napříště prosadila mezi tři nejlepší závodnice.

Hned na druhý den si spravila chuť vítězstvím na závodě C2 v Maďarsku, kde lepšící se formu potvrdil také 2. místem Zeťák. Další z juniorů Kryštof Solař si díky kvalitním výkonům na silnici vysloužil pozvánku do reprezentačního výběru a zúčastnil se etapového závodu ve Francii.

Popasovat se s mezinárodní konkurencí vyrazila výprava Nesvadba, Paprstka, Kuntová, Zeťák a Krupová na světový pohár do německého Albstadtu. Kromě solidního 29. místa Krupové se tentokrát nikdo z výpravy výrazněji neprosadil a výkony okolo 70. místa svědčí o tom, že závodníci a závodnice neměli zrovna svůj den.

(Ondřej Kalaš)