„Ač bylo jaro velmi poznamenáno veškerými restrikcemi a na závodění to moc nevypadalo, jsme rádi, že se veškeré významné akce uskutečnily,“ oddechl si manažer stáje Expres CZ – Tufo Team Kolín Jan Slavíček.

„I díky poměrně nezvyklému sledu všech vrcholů těsně za sebou ukázali naši závodníci, že přípravu rozhodně nepodcenili. Absolvovat dvoudílný Světový pohár, okamžitě odjet na mistrovství světa a ve chvíli, kdy ani nestačilo zaschnout bláto na kolech, už všichni opět vyráželi na mistrovství Evropy,“ dodal Slavíček.

TVARŮŽKOVÁ ÚSPĚŠNÁ VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU

Součástí mistrovských závodů na MS byla štafeta národních družstev, ve které měl Kolín zastoupení v podobě Terezy Tvarůžkové. Ve velice blátivém počasí byla součástí sedmého nejlepšího celku na světě.

Tato štafeta však Terezu Tvarůžkovou nikterak nevyčerpala, protože ve své hlavní disciplíně XCO předvedla opět perfektní jízdu a dojela jako dvanáctá nejlepší žena do 23 let.

Svou týmovou kolegyni doplnili ve slovenském národním dresu 63. muž do 23 let Jakub Jenčuš a 54. muž v kategorii Elite Matěj Ulík.

BEDRNÍKOVÁ BOJOVALA O SVĚTOVOU TOP 5

Po skvělé jízdě na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě byly ambice Karolíny Bedrníkové hodně vysoko. Na těžké a rozbahněné trati se musela vypořádat i s nepříznivým startem z poslední řady. Již po zaváděcím kole však přijela mezi deseti nejlepšími závodnicemi a v průběhu závodu neustále útočila na TOP 5. Vinou pádu o tuto pozici přišla. Mladá kolínská závodnice se dokázala velice rychle vzpamatovat a dojela jako šestá nejlepší juniorka na světě.

Dalším reprezentantem v juniorské kategorii byl Daniel Žvak. Ten dojel ve světové konkurenci na 38. místě.

EVROPA SE JELA V MONTE TAMARO

Pár dnů po světovém šampionátu se konalo mistrovství Evropy. Na programu byly opět štafety. Stejně jako na předešlém světovém šampionátu reprezentovala Kolín Tereza Tvarůžková. A závod to byl opravdu napínavý. Nejen, že česká štafeta uzavřela TOP 5, ale dokonce i s velice malým časovým odstupem od vítězných Italů.

Dalším vloženým závodem byl evropský šampionát v XCE (tzv. eliminátor). Závod na velmi krátkém okruhu v rozjížďkách po čtyřech závodnících. Zde se odhodlala postavit s ženami kategorie Elite juniorka Karolína Bedrníková a dokončila závod jako devátá.

BEDRNÍKOVÁ SAHALA PO EVROPSKÉ MEDAILI

Ještě lépe si vedla v hlavním závodě. Karolína Bedrníková sahala po medaili. Od tohoto cenného kovu jí dělilo pouhých 13 vteřin.

„Sjet tento náskok na velice rychlé trati bylo nad moje síly,“ přiznala.

V cíli brala sice nepopulární, ale i tak velice dobré čtvrté msto.

To jí také výrazně posunulo v celosvětovém UCI rankingu na čtvrtou příčku.

V juniorské kategorii dokončil závod Daniel Žvak na 44. místě.

TVARŮŽKOVÁ DESÁTÁ NEJLEPŠÍ V EVROPĚ

Tereza Tvarůžková patří mezi ten typ závodníků, kteří dokáží nechat na trati absolutně všechno. O tom se její konkurentky sami přesvědčily. V závodu žen do 23 let dojela na skvělém desátém místě.

„Terka má ambice mířící opravdu vysoko. Můžeme od ní čekat ještě opravdu hodně,“ řekl na adresu největší hvězdy týmu Jan Slavíček.

Její velice dobré výsledky jí tlačí výrazně nahoru i ve smíšené kategorii žen Elite a její mladší kategorii do 23 let v UCI žebříčku. Aktuálně poskočila o patnáct míst vpřed na 70. pozici.

Ve Švýcarsku startoval i Matěj Ulík, který dokončil závod na 38. pozici.

Aktuální závodní program je opět výrazně pozdržen vinou pandemie COVID-19, ale vedení kolínské stáje vybírá závody ze zahraničních kalendářů. Snad se brzy rozjedou do světa a budou opět dělat čest nejen sobě, ale také městu.

(Martin Řehák)