Program šampionátu se drobně liší od průběhu klasického dílu Českého poháru. Tato odchylka spočívá ve vloženém závodě o titul tříčlenných štafet.

Kolínský tým měl na startu hned dvě pojmenované jednoduše 1 a 2. A stejně jako jsou uvedená v názvu, dané umístění vybojovaly, jen v lehce pozměněném pořadí.

Dvojka složená z juniora Šimona Vaníčka, vypůjčené Magdalény Mišoňové z Adastra Sokol Veltěž a eliťáka Tomáše Paprstky si dojela pro titul. Na záda jim šlapala pouze „jednička“, kde závod zahajoval Jakub Schierl předávající Lucii Krupové, která následně na trať vyslala Jana Nesvadbu. Byl z toho první titul a stříbro v kapse. A to se celý mistrák vlastně teprve rozjížděl.

Druhý den už vše zapadalo do známých kolejí. Trénink a následně kvalifikace eliminátoru.

Žákyně Natálie Pleskačová letos již jednou předvedla, že sprint jí není cizí. V Brně však nestačila na své soupeřky v semifinále a patří jí tak pěkné 8. místo.

Další zástupce prvního bloku byl Ondřej Novák na 11. místě. Silná dvojice juniorských sprinterů Šimon Vaníček a Kryštof Solař oprávněně budila respekt. Aby ne. Právě Solař už letos dva sprinterské zářezy na pažbě má. V Brně mu však chyběla trocha sportovního štěstí, když ho ve finálové jízdě potkal technický problém, který ho odsoudil na 4. místo. Štěstím v neštěstí bylo, že se otěží okamžitě chytil sběrač titulů Šimon Vaníček a do své bohaté sbírky medailí přidal i 2. místo.

Zasprintovat si zkusil i trenér kolínské mládeže Martin Řehák. Spokojit se však musel pouze s 11. místem.

Od nedělního rána vše směřovalo k bojům o nejprestižnější tituly, a to o tituly z olympijského cross country.

Již od žákovských kategorii bylo znatelné, že do Brna přijeli bojovat naprosto všichni a to i závodníci tíhnoucí k jiným cyklistickým disciplínám.

S velice silnou konkurencí si dobře poradila žákyně Natálie Pleskačová, která se rvala o každou pozici a v cíli si na svém prvním mistrovském šampionátu dospurtovala pro pěkné 11. místo.

Tomáš Dudek rozhodně patřil mezi medailové naděje. Ihned po startu se pevně zabudoval v první pětici bojující o dres národního šampiona. V průběhu závodu však začal lehce ztrácet a v cíli uzavřel TOP 5. Ondřej Novák jako prvoročák dokončil na 23. místě.

Jelikož se jednalo o závěrečný závod seriálu, uzavíraly se také veškeré tabulky celkových pořadí. Tomáš Dudek vinou jediného zaváhání v jinak stabilní sezoně přišel o pódium a v celkovém hodnocení obsadil 4. místo.

I díky bodovému přispění Ondry dokázali kadeti pouze ve dvou lidech vyjet i konečné 4. místo v týmové soutěži.

Hned pětice juniorů startujících v Brně ukázala silnou kolínskou základnu mladých talentů.

Jakub Schierl od začátku šel za vysněným titulem. V závěru mu však chybělo sportovní štěstí a technická závada na kole ho donutila posledního čtvrt kola absolvovat jako na koloběžce, což bohužel výrazně snížilo jeho rychlost. Třetí místo je i tak vynikajícím výsledkem.

Jen kousek za ním doletěl do cíle i Ondřej Hátle na skvělém 4. místě. Své kolegy podpořili ještě Šimon Vaníček na sedmém a Alvin Tomášek na 9. místě. Posledním z pětice byl Kryštof Solař na 21. místě.

„Bylo to parádní vystoupení našich kluků. Vždyť jsme v první desítce měli čtyři závodníky,“ potěšilo manažera Jana Slavíčka.

Tím výčet úspěchu juniorů ale nekončí. Celkové pořadí Českého poháru vyhrál Jakub Schierl. Druhý skončil díky stabilním výkonu Ondřej Hátle a TOP 5 uzavřel Alvin Tomášek.

Ve velmi těsném souboji dokázali junioři navíc vyhrát i v soutěži týmů!

Lucie Krupová, jediná zástupkyně v juniorské kategorii svůj závod o titul vzala do svých rukou v podstatě hned od začátku. Vynikající sólo jízdou si dojela pro suverénní první místo.

„Podala skvělý výkon. Vždyť druhou v pořadí porazila téměř minutu,“ uvedl Jan Slavíček.

V celkovém pořadí brala 3. místo. Zajímavostí je, že v týmové soutěži si sama dokázala vyjet čtvrtou pozici.

Michael Zeťák si v kategorii do 23 let dojel pro 8. místo. V celkovém pořadí sloučeném i s elitou mu patří 16. pozice.

Kompletní startovní pole v čele s olympijským vítězem Jaroslavem Kulhavým, na kterého si kolínští závodníci brousili nože, slibovalo velkou podívanou v kategorii Elite.

Hned po startu se vytvořila velice silná čtveřice, ve které k radosti kolínských fanoušků nechybělo ani duo Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba. Bohužel druhému jmenovanému osud postavil do cesty za dresem pro národního šampiona hned několik překážek v podobě defektu a následně i nepříjemného pádu, které nakonec vedly i k odstoupení ze závodu.

Vše bylo tedy na Paprstkovi. Ten se však svého úkolu zhostil statečně a dlouho odolával starším soupeřům Kulhavému a Škarnitzlovi.

I on však začal v závěru závodu na dvojici lehce ztrácet a cílovou pásku proťal jako třetí muž a vybojoval tak svou první medaili v dospělé kategorii.

Tvrdá práce po celou sezonu nesla ovoce i v podobě druhého místa v celkovém pořadí poháru.

Soutěž týmu pak kolínští eliťáci opanovali.

Posledním úspěchem všech jezdců stáje Expres CZ – Scott Team bylo pořadí v celkovém hodnocení týmů. Kolínu patřila bronzová medaile.

Národní šampionát je již minulostí, ale některé závodníky čeká další významný závod. O víkendu budou startovat v Itálii na mistrovství Evropy. O medaile budou bojovat Jan Nesvadba, Jakub Schierl a Lucie Krupová.

Výsledky

Junioři: 1. David Zadák (Česká spořitelna Specialized junior) 58:15, 2. Samuel Jirouš (Česká spořitelna Specialized junior) +1:01, 3. Jakub Schierl (Expres CZ Scott Kolín) +1:14, 4. Ondřej Hátle (Expres CZ Scott Kolín) +2:04, 5. Josef Kunášek (KH Tour – BH Bikes) +2:17.
Celkové pořadí ČP 2017: 1. Schierl 260 bodů, 2. Hátle 252, 3. Zadák 240, 4. Honsa 238, 5. Tomášek 229.

Juniorky: 1. Lucie Krupová (Expres CZ Scott Kolín) 58:10, 2. Kamila Janů (KH Tour – BH Bikes) +0:53, 3. Jana Tesařová (Moravec Team) +2:14, 4. Elisabeth Ungermannová (KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou) +2:45, 5. Tereza Vaníčková (Ivar CS – Author) +3:25.
Celkové pořadí ČP 2017: 1. Vaníčková 265 bodů, 2. Tesařová 253, 3. Krupová 230, 4. Janů 219, 5. Macková 214.

Ženy Elite: 1. Kateřina Nash (Clif Pro) 1:19:45, 2. Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna Accolade) +0:22, 3. Jana Czeczinkarová (Sram Mitas Trek) +1:51, 4. Karla Štěpánová (N1 Team) +2:34, 5. Adéla Šafářová (Nutrend Specialized) +3:58.
Celkové pořadí ČP 2017: 1. Škarnitzlová 272 bodů, 2. Šafářová 240, 3. Veselá 212, 4. Průdková 204, 5. Havlíková 201.

Muži Elite: 1. Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing) 1:27:05, 2. Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek) +0:04, 3. Tomáš Paprstka (Expres CZ Scott Kolín) +2:28, 4. Marek Rauchfuss (Kellys Bike Ranch) +3:09, 5. Jan Rajchart (Česká spořitelna Accolade) +3:50, 6. Martin Stošek (Symbio+ BMC) +4:03, 7. Lukáš Kobes (Symbio+ BMC) +5:38, 8. Matěj Průdek (Superior MTB) +6:23, 9. Josef Jelínek (Sram Mitas Trek) +7:01, 10. Jan Vastl (N1 Team) +7:19.
Celkové pořadí ČP 2017: 1. Škarnitzl 271 bodů, 2. Paprstka 265, 3. Průdek 234, 4. Jelínek 208, 5. Vastl 203.