Přesto se mladí Medvědi svých soupeřů nezalekli a odehráli dva velmi kvalitní zápasy s bilancí jedné porážky a jednoho vítězství. Potvrdili tak svou oprávněnou příslušnost k týmům, které si to v play-off rozdají o titul Mistra ČR v nejvyšší mládežnické kategorii.

USK Praha – BC Kolín 92:67

Třicet pět minut hráli mladí Medvědi s favorizovaným soupeřem naprosto vyrovnané utkání. Nepovedená pětiminutovka na začátku druhé půle bohužel rozhodla o tom, že vítězství brali domácí.

Fyzická i výšková převaha byla hned od začátku jasně na straně USK, ale kolínští borci se s tím dokázali vyrovnat. Dobře bránili domácí podkošové „věže“ tím, že na ně nedovolili přihrávky a na perimetru nedávali vydechnout mládežnickému reprezentačnímu rozehrávači Marku Vyroubalovi. Sami pak v útoku rychlým pohybem motali hlavu domácí obraně a v průběhu druhé čtvrtiny si vybudovali až osmibodový náskok.

Domácí hráči však odpověděli trojkovou palbou a do půle překlopili skóre ve svůj prospěch.

Pauza jako by hostujícím hráčům ublížila. Na hřiště nastoupili se zataženou ruční brzdou a přestali produkovat hru, se kterou v prvním poločase slavili úspěch. USK tento pětiminutový úsek vyhrálo 16:0, a vlastně tím téměř stanovilo konečný rozdíl skóre.

Ale zápas se jen nedohrával. Domácí nepolevili a hodlali mladým Medvědům na cestu přibalit pořádný ranec. Ti se však vzpamatovali a až do konce utkání bylo možno sledovat zajímavý basketbal.

„Domácí vyhráli zaslouženě, ale naši hráči se nemají za co stydět. Každý přispěl k povedenému výkonu a sami sobě dokázali, že dokáží vzdorovat i nejlepším extraligovým týmům,“ podotkl Miroslav Sodoma.

Sestava a body Kolína: Týml 18, Kosík 15, Merta 9 (10 doskoků), Vetor 6, Novák 5, Somberg 4, Vacek 3, Vlček 3, Švesták 2, Vítek 2. Čtvrtiny: 20:22, 40:36, 64:47.

BA Nymburk – BC Kolín 58:78

Na kolínských hráčích byla před začátkem utkání patrná nervozita. Doma Nymburk porazili a moc chtěli vyhrát i na jeho palubovce. S Nymburkem je to přece derby.

Od úvodního hvizdu byl k vidění svižný basket, kde útoky dominovaly nad obranami a v tomto způsobu hry měl Kolín evidentně navrch. Vedení o třináct bodů po první čtvrtině toho bylo jasným důkazem.

V této chvíli si domácí trenér uvědomil, že v tempo basketu nemusí Kolínu stačit a postavil své hráče do zóny, která mladým Medvědům moc nevoní, a vydrželi toto praktikovat až do konce. Ráz utkání se tak úplně změnil a z divácky atraktivního způsobu hry nahoru – dolů se stalo postupné dobývání obou košů.

Vzhledem k tomu, že se oběma týmům zoufale nedařila střelba z dálky, body na obou stranách přibývaly velmi pomalu. Kolínští hráči však byli přece jen trpělivější a nenechali se rozhodit, ani když se domácí několikrát ve skóre přiblížili. Dál se drželi svého způsobu hry, nenechávali domácím prostor ke snadnému zakončení, měnili způsoby obrany a v útoku byli mnohem kreativnější.

Trio Somberg, Vacek, Vítek se postupně střídalo při obraně domácího reprezentanta Rylicha a nedovolilo mu organizovat hru nymburského týmu tak, jak je zvyklý. Týml s Vlčkem se starali o slovenského reprezentanta Valentínyho a Merta převzal patronát nad elitním střelcem Fantou. Borec, který v průměru za zápas zapisuje šestnáct bodů, dal tentokrát jen tři.

Naopak Merta se zaskvěl vynikajícím double – double za 25 bodů a 12 doskoků. V útoku čarovali Kosík s Novákem (trestné hody 9/8), Vetor hrozil svou parádní disciplínou, trojkovou střelbou a Švesták byl připraven okamžitě zacelit jakoukoliv netěsnost v kolínské obraně. Mladí Medvědi předvedli vynikající týmový výkon a po zásluze porazili Nymburk i podruhé v sezoně. A stali se tak vládci Polabí v Extralize U19.

Sestava a body Kolína: Merta 25, Kosík 18, Novák 13, Týml 5, Vacek 5, Somberg 3, Vítek 3, Švesták 2, Vetor 2, Vlček 2. Čtvrtiny: 19:32, 31:43, 44:60.

To nejlepší nakonec. V posledním dvojutkání před play-off se v domácím prostředí Geosan arény mají mladí Medvědi na co těšit. Představí se zde první dva týmy tabulky. V sobotu 7. března od 13 hodin hostí prozatímního suveréna Extraligy Písek a v neděli 8. března od 11 hodin přivítají hráče mezinárodní basketbalové akademie GBA.

A stále jde o hodně, dvojice pro čtvrtfinále ještě nejsou určeny a tato poslední dvě kola mohou pořadím pořádně zamíchat.