Protože pokud chtějí mladí Medvědi pomýšlet na účast v play-off, žádný jiný výsledek nepřicházel v úvahu. A podařilo se jim to. Oba zápasy byly velmi náročné a obě vítězství těžce vybojovaná, ale zasloužená, a o to cennější. Je to neuvěřitelné, ale Kolín, nováček soutěže, sahá po účasti mezi osmi nejlepšími týmy celé České republiky.

BC Kolín – Litoměřice 72:62

Utkání začalo velmi nervózně. Oba týmy si uvědomovaly, že se hraje o hodně a téměř dvě minuty se nikomu nedařilo skórovat. Jako první se radovali domácí hráči, ale vedení 4:0 litoměřičtí basketbalisté rychle smazali a až do konce první čtvrtiny si udržovali mírný náskok.

„Hosté hned od začátku vsadili na zhuštěnou obranu pod vlastním košem a na útočné polovině se prosazovali střelbou z dálky a pálili bez váhání ze všech pozic. A především v prvním poločase velmi úspěšně,“ podotkl trenér Kolína Miroslav Sodoma.

Do druhé čtvrtiny však kolínští hráči nastoupili s větším odhodláním a vědomím, že litoměřický basket bolí a o vítězství se musí porvat. K útoku zavelel Lukáš Kosík dravým nájezdem a úspěšnou trojkou. Domácí hráči ožili a David Vetor přidal další dva úspěšné trojkové pokusy.

Ale hosté i nadále praktikovali velmi těsnou a tvrdou obranu, která kolínským hráčům nevoněla a prosazovali se velmi těžce. Častokrát jejich útoky končily ztrátou míče nebo nepřesnou přihrávkou, ale přesto odcházeli do šaten s poločasovým vedením o pět bodů.

Ve druhé půli si mladí Medvědi počínali ještě aktivněji. Zlepšili pohyb jak v obraně, tak v útoku. Nenechávali hostujícím střelcům tolik času a na útočné polovině rozhýbávali soupeřovu obranu, která se tím stávala prostupnější. Pod oběma koši začali úřadovat Tomáš Merta s Michalem Vlčkem, Lukáš Vacek s Kevinem Týmlem bodovali úspěšnými nájezdy a náskok Kolína se vyšplhal v průběhu čtvrté čtvrtiny na dvacet bodů.

Domácí hráči podlehli dojmu, že mají vítězství v kapse a polevili. Litoměřičtí toho hned využili a jak jinak než úspěšnou střelbou z dálky snížili ztrátu na sedm bodů. Kolínští si naštěstí včas uvědomili, že takto ne a dotáhli utkání do vítězného konce.

Sestava a body Kolína: Kosík 18, Týml 18, Vacek 12, Merta 7, Somberg 6, Vetor 6, Novák 3, Vítek 2, Švesták, Vlček. Průběh: 12:17, 37:32, 56:45.

BC Kolín – Liberec 83:68

Pod dojmem sobotního vítězství nastoupili domácí borci do nedělního utkání podstatně koncentrovaněji a klidněji. Hned od začátku dali hostujícím hráčům najevo, kdo je v Geosan aréně pánem a trpělivě budovali náskok. Převyšovali soupeře ve všech činnostech a nenechávali nikoho na pochybách, že chtějí vyhrát.

Střelecký účet si otevřel David Vetor, který osmi úspěšnými trojkovými střelami stanovil nový rekord tohoto ročníku Extraligy U19 a zdatně mu sekundoval Pavel Novák s pěti trojkovými zářezy.

Celý tým šlapal jak dobře promazaný stroj a náskok mladých Medvědů se čtyři minuty před koncem vyšplhal na 30 bodů. V tuto chvíli však domácí zcela nepochopitelně vypadli z role. Úplně přestali praktikovat dosavadní způsob hry. Výrazně polevili v obraně, v útoku se dopouštěli naprosto zbytečných a hloupých ztrát a soupeř toho využil ke korekci skóre. Náskok domácích byl naštěstí dostatečně velký, ale nezdařená koncovka vnesla mírnou pachuť do jinak povedeného výkonu.

V neúplné a velmi vyrovnané tabulce se Kolín v tuto chvíli nachází na sedmém místě a má k dobru odložené utkání na palubovce BK Lokomotiva Plzeň, které odehraje ve středu 5.2.. Účast v play-off je sice blízko, ale definitivně potvrzená zdaleka ještě není. Na první nepostupovou pozici mají mladí Medvědi náskok čtyř výher a do konce základní části zbývá ještě šest kol.

Sestava a body Kolína: Vetor 28, Novák 19, Týml 14, Merta 10 (13 doskoků), Kosík 5, Vacek 3, Somberg 2, Vlček 2, Švesták, Vítek. Průběh: 25:11, 46:28, 69:47.