Nebyla to jejich letošní první zkušenost s extraligovými boji, neboť už 8. května absolvovala extraligový mítink v Olomouci, ten je ale v poměrně složitém systému soutěže pouze součástí 6 mítinků, tvořících 3. kolo, které končí až v srpnu.

První kolo na Kladně bylo jediným „klasickým" kolem, ve kterém se všech 10 týmů utkalo v 20 disciplínách v jediném dni a v každé disciplíně se bodovalo prvních 10 míst. Nikoli ovšem systémem nižších soutěží, tedy od 11 po 1 bod, ale podle tzv. maďarských tabulek IAAF, které v hodnotách stovek bodů hodnotí kvalitu výkonu. Protože se tak výrazně snížil oproti klasickému systému rozdíl mezi ziskem za 1. či 10. příčku, byla i strategie týmů jiná – rozhodující bylo, kolik umístění do 10. místa družstvo nasbírá, samotné umístění bylo nepodstatné a ani kvalita výkonu nebyla úplně rozhodující. A jak se ukázalo, byl to systém šitý na míru kolínskému týmu, vedenému Janou Šedinovou, který disponuje širokým kádrem kvalitních závodnic, ale s výjimkou Šafránkové a hostujících Šedivé a Bezekové bez absolutních špiček.

Již od počátku dívkám v modrobílém vše vycházelo. V chůzi sice neměly zastoupení a ve skoku dalekém se Sovadínové (516) ani Vachatové (509) nepodařilo celkem podle očekávání proniknout do bodované desítky, ale ve skoku vysokém Czakojová a Slavíčková zdolaly 150 cm a za 9. a 10. místo získaly velmi důležitých 1410 bodů. Ve skoku o tyči si rovněž obě Kolíňačky vedly výborně. Pražáková zlepšila osobní i kolínský žákovský rekord o 18 cm na 340 cm, skončila čtvrtá a je největší favoritkou žákovského šampionátu, 9. místo za 300 cm vybojovala také Skalníková.

Očekávané kvalitní body přinesl oštěp. Šedivá jej poslala do vzdálenosti 52,07 m a porazila ji jen olympionička Klimešová, Andrejsková pak přidala 4. místo za kvalitních 45,80 m. Husarský kousek v běhu na 800 m se pak podařil Janoušové (2:14,60), Uvizlové (2:18,49) a Brázdové (2:18,86), když se všechny vešly pátým, sedmým a osmým místem do bodů. Z rozběhů na 100 m postoupila do finále A Bezeková a do finále B Šíbová. Druhá z nich dokázala mezi rozběhem a finále získat body za výborný osobní rekord 14,63 a 6. místo na 100 m překážek. Ve finále stovky si Bezeková také posunula osobní maximum na skvělých 11,95 a doběhla třetí, zatímco v „béčku" stačil Šíbové výborný čas 12,32 jen na 11., tedy nebodované místo.

V běhu na 400 m se výborně představila kolínská dorostenka Jiranová, která vytvořila nový kolínský dorostenecký a samozřejmě i vlastní osobní rekord 56,01 a obsadila 7. příčku. Ani osobní maximum 59,70 naopak k bodování nepomohlo Petře Sotonové. I když v běhu na 5000 m nikdo z kolínského týmu nestartoval, bylo v polovině soutěže jasné, že kolínský tým s 12 započítanými výsledky nejenom že nebojuje jen o udržení v soutěži, což je od počátku extraligy jednoznačným cílem kolínských atletek, ale že soupeří s nejsilnějšími českými družstvy o přední příčky.

Druhou polovinu utkání začaly kolínské dívky ve stejném stylu. Dvěma osobními rekordy bodovaly v běhu na 3000 m překážek jak druhá Tlustá (10:52,38), tak čtvrtá Kleiberová (12:38,23). V disku pak bodovala nejen očekávaně pátou příčkou Šafránková (43,84), ale posledním pokusem se na 9. příčku prosmýkla i Andrejsková (35,10). Mladičká Pražáková po osobním rekordu 34,48 m skončila těsně mimo body, stejně jako Tučková (32,58) a Šedivá (32,37). V běhu na 400 m překážek sice Brádová (66,34) ani Czakojová (74,87) nebodovaly, ale skvěle dopadl běh na 200 metrů, kde Bezeková dokonce zvítězila (24,41) a Jiranová v novém kolínském rekordu 24,67 v protivětru doběhla čtvrtá!

Potom ale přišla první, ale naštěstí jediná krize nadšeně bojujícího týmu. V trojskoku nejprve Vachatová všechny své skoky přešlápla a v následujícím běhu na 1500 m se oproti předpokladům vešla do prvé desítky jen devátá Uvizlová (4:53,98), když Janoušová závod nedokončila a Procházková doběhla za 5:19,00 dvanáctá. V kouli pak tým neměl zastoupení, naštěstí v závěru závodu se vše vrátilo do starých kolejí. V tu chvíli totiž kolínský tým byl na pátém místě a na Olymp Praha, obhájce loňského stříbra, ztrácel pouze 500 bodů!

V hodu kladivem přišly dvojnásobné body,  když Šafránková sice prohrála se svou největší rivalkou Královou, která výkonem 69,20 m splnila limit pro účast na ME v Helsinkách a nepříjemně šlape na paty kolínské závodnici v boji o letenku do Londýna, ale 1042 bodů za nejlepší kolínský výkon vůbec (67,01) spolu s bodovým ziskem osmé Tučkové (41,72) přehouply váhy na stranu Kolíňaček. Skvělý výsledek už jen potvrdily závěrečné štafety. V té na 4x100 m skončila čtveřice Sotonová, Jiranová, Novotná, Bezeková (48,98) pátá, když kvartetu Sovadínová, Kleiberová, Czakojová, Šíbová body o jedinou příčku unikly. Naopak na 4x400 bodovaly jak třetí Novotná, Sotonová, Uvizlová, Janoušová (4:01,36), tak osmé Sovadínová, Czakojová, Kleiberová, Brázdová (4:15,00).

Kolínské družstvo tak skončilo na naprosto nečekaném senzačním čtvrtém místě a udělalo pořádný krok k udržení v soutěži. Už v úterý mohly na mítinku Praga academica podstatně zvýšit svůj dosavadní zisk 20 130 bodů, protože nejméně asi bude Kolíňačkám vyhovovat kolo druhé, které se koná za týden současně jako mistrovství republiky jednotlivců ve Vyškově. Tam se totiž započítává pouze 12 výkonů, a vzhledem k tomu, že se tým neopírá o tolik výrazných individualit a navíc je jeho síla především v nevýhodně bodovaných vrzích, asi na takový úspěch jako v kole prvním nemůže pomýšlet.