O tom, že si Kolín na Final 4 nezahraje finále, rozhodl večerní duel proti domácím Pardubicím. První semifinále obstaral Děčín a Opava.

Diváci na Dašické sledovali fantastický basketbal i v druhém a pro domácí nejzajímavějším utkání večera. Domácí Pardubice zatím Kolín v prvním poločase válcovaly. Oba týmy nastavily od začátku vysoké tempo a dlouho se přetahovaly o vedení. Klíčový náskok pro první poločas si domácí Pardubice vytvořily tři minuty před koncem, kdy odskočily o deset bodů a polovinu hry uzavřelo skóre 47:39.

V druhé části Pardubice navýšily náskok na dvouciferné číslo. Vše vypadalo na dobré cestě, ale stačily pouhé dvě minuty a Kolín dorovnal, odskočil a vedení držel. Ještě dvě minuty před koncem vedl Kolín 75:66. Pardubice snížily až na tři body a Kolín vzápětí trojkou s klaksonem oznamující konec časového limitu držel vedení 77:80. Ale dokud se zpívá, ještě se neumřelo a Pardubice si tenhle popěvek asi připomněly.

Beksa fantastickým závěrem dokázala urvat finálovou účast když jen 50 vteřin před koncem ubránila dva útoky soupeře a trestala. Vítězný koš zaznamenala 7 vteřin před koncem. Jediný rozdílový bod na světelné tabuli už ale zůstal. Pardubice půjdou do finále s Děčínem. Na Kolín zbyl boj o třetí místo.

„V posledních pěti minutách jsme měli sedm ztrát. Vlastně i náš poslední útok skončil ztrátou. Když jsme se dostali na plus 9, hráči se zalekli vítězství. Je to velká škoda, že jsme nevydrželi až do konce. Samozřejmě Pardubice vyhrály zaslouženě a já jim gratuluji k postupu, myslím si ale, že posledních pět minut jsme jim hodně pomohli," řekl po utkání zklamaný trenér Kolína Predrag Benáček.

„Koncovka byla o štěstí, vůli, bojovnosti a srdci. A taky o hrozně malých detailech. K nám se v úplném závěru to štěstí přiklonilo. Dokázali jsme tam vybojovat odražené míče, Radek Nečas měl jeden důležitý dopich. Při posledním kolínském útoku jsme využili bonusový faul a závěrečnou akci už jsme dokázali ubránit. To, co se nám nedařilo ve třetí čtvrtině, kdy se k nám neodrážely míče, padaly nám z rukou, a Kolín z toho skóroval, tak v závěru jsme tyhle míče dokázaly urvat," konstatoval trenér Pardubic Tomáš Bartošek.

Bronz byl daleko

Měli za sebou emotivní utkání s Pardubicemi, na které chtěli co nejrychleji zapomenout a získat medaili. To se jim však nepodařilo. Basketbalisté Kolína v souboji o třetí místo podlehli Opavě 75:91.

„Opava odehrála skvělý zápas. Hrála chytře, trestala každou naši chybu v obraně i útoku," uznal trenér Kolína Predrag Benáček.

„Myslel jsem si, že to odehrajeme mnohem líp. Bojovali jsme dvacet pět minut, pak jsme ale přestávali dávat koše a už se nedokázali zvednout. Udělali jsme spoustu chyb v obraně. Musím říct, že v závěru byl náš výkon odevzdaný. Mrzí mě to, ale nedivím se po včerejším zápase, který byl hodně emotivní," dodal Predrag Benáček.

„Byl to zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním jsme byli nemastní, neslaní. V kabině jsme si řekli, že jsme do Pardubic nepřijeli dvakrát prohrát. Ve druhém poločase jsme měli větší touhu. Kdo byl na hřišti, ždímal se a bojoval. Kluci hráli dobře v obraně. Jsem rád, že jsme vyhráli a že jsme zaznamenali v sezoně takový mezi úspěch," řekl po zápase trenér Opavy Petr Czudek.

„Kolín měl kratší odpočinek. Včera odehrál nešťastný zápas a možná vzadu v hlavě to hráči měli," zamyslel se Petr Czudek.

Osmnáct hodin. Po tak krátké době nastupovali hráči Kolína proti Opavě.

Zpočátku na nich únava nebyla vůbec znát. Soustředěným výkonem se dostali ve druhé čtvrtině až do jedenáctibodového vedení. První poločas ještě vyhráli o pět bodů (44:39).

„Opava začala úspěšnými trojkami, navíc nás zlobil obranný doskok. Pak jsme hráli agresivněji v obraně a dostali se do vedení," řekl v přestávkovém programu kolínský křídelník Michal Vocetka.

„Byli jsme málo koncentrovaní a měli jsme zbytečné ztráty. Byli jsme ve zbytečném stresu. Ale je to hratelný. Musíme hrát víc srdcem, víc se soustředit, hlavně v obraně, protože jsme za poločas dostali 44 bodů, což je hodně," připojil se opavský Filip Zbránek.

Výkon Kolína šel ve druhé půli postupně dolů. Ve třetí čtvrtině se oba týmy o vedení ještě přetahovaly. Na začátku té čtvrté ale Opava odskočila na desetibodový rozdíl, který do konce zápasu ještě navýšila. Opřít se mohla zejména o kapitána Šiřinu a obrovitého Kramného. Navíc vládla na doskoku.

„Opavě se dařilo na útočném doskoku. Ale to byla naše chyba. Dávali jsme ji možnost zakončit z druhého nebo třetího pokusu. To zabije každý tým," podotkl Predrag Benáček.

„Určitě je to pro nás zklamání. Včera jsme prožili hrozný večer. Počítali jsme, že vyhrajeme. Bohužel se to nepodařilo. Dneska jsme to chtěli napravit, bohužel se nám to nepodařilo," hlesl kolínský pivot Karel Aušprunk.

„Ve druhém poločase jsme odešli na doskoku a moc jsme nebojovali. Naopak jim tam spadlo skoro všechno," dodal.

„Chtěli jsme napravit dojem ze včerejška. První poločas byl z naší strany ale rozpačitý. O přestávce jsme si řekli nějaké věci a nakonec to otočili. Velký dík patří také našim fanouškům," řekl jeden z adeptů na muže zápas Radim Kramný.

Vítězem se staly domácí Pardubice

Basketbalisté Pardubic podruhé v historii a poprvé od roku 1993 vyhráli Český pohár. Ve finále využili domácího prostředí a porazili Děčín 87:67. Severočeši tak ve finále prohráli podruhé za sebou a stále čekají na první trofej v historii klubu.

Statistika

Kolín – Pardubice 81:80

Body: Bakić 13, Skinner 13, Hunt 11, McEachin 11, Machač 10, Glover 6, Horák 6, Ličartovský 6, Vocetka 4 – Švrdlík 22, Autrey 16, Wall 14, Pandula 10, Nečas 6, Půlpán 6, Příhonský 5, Kotas 2. Rozhodčí: Vyklický, Dolinek, Vondráček. Střelba za 2 body: 50/26:48/23. Trojky: 18/6:22/7. TH: 18/11:18/13. Doskoky: 35:44. Chyby: 21:24. Diváci: 1122.

Kolín – Opava 75:91

Body: Glover 18, McEachin 17, Bakić 12, Horák 7, Vocetka 6, Ličartovský 5, Skinner 5, Machač 3, Aušprunk 1, Hunt 1 – Šiřina 19, Kramný 16, Blažek 13, Cvek 9, Zbránek 9, Jurečka 8, Klečka 8, Lyčka 7, Vlček 2. Rozhodčí: Dolinek, Vondráček, Baloun. Střelba za 2 body: 34/17:43/21. Trojky: 17/6:32/13. TH: 32/23:15/10. Doskoky: 27:45. Chyby: 19:28. Diváci: 529.