„Měli jsme rok na přípravu mistrovství poté, co Kolín vyhrál ve výběrovém řízení na pořadatele," řekl Jiří Tuček, předseda klubu kolínské atletiky. Jak s úsměvem dodal, některé organizační věci se dodělávaly krátce před začátkem mistrovství. „Bylo to hodně organizátorsky náročné," řekl.

Třebaže jsme s Jiřím Tučkem mluvili zhruba v pětině závodů, dílčí úspěchy za sebou kolínští atleti měli. Zmínit je možné například druhé místo oštěpařky Petry Andrejskové, nebo hodně získaných bodů běžkyň na 800 metrů. Jak řekl Jiří Tuček, atletický stadion narážel na své limity, hodila by se třeba větší tribuna nebo lepší parkovací kapacity.

Kolínským atletům se na mistrovství dařilo

Mistrovství České republiky dopadlo pro kolínské atlety na výbornou. „Ženy skončily na čtvrtém místě, což je skvělý výsledek, čtvrtí jsme za celou historii podruhé, je to ohromný výkon. Byly před námi jenom kluby z Prahy a Brna, na třiceti tisícový Kolín to je skvělý výsledek," pochválil své svěřence Jiří Tuček, předseda kolínské atletiky. Dařilo se i družstvu mužů, kteří skončili sedmí. „To je nejlepší výsledek v celé historii. Znamená to, že vybojovali místo v extralize pro příští rok, protože do extraligy postupovalo prvních osm týmů," řekl.

Mezi konkrétní úspěchy se dá zařadit výkon Ivety Putalové, která vyhrála běh na 400 metrů, oštěpařka Petra Andrejsková skončila druhá v hodu oštěpem, Kateřina Šafránková v hodu kladivem. Alexandra Bezeková skončila druhá v běhu na 100 metrů.
Jak Jiří Tuček řekl, hodně ocenil nástup Heleny Jiranové, přestože má poraněnou nohu. „Nastoupila se zraněním kvůli družstvu, aby dosáhlo výsledku," vysvětlil.

Dařilo se i mužům, Michal Desenský skončil třetí na 400 metrech, Lukáš Kourek druhý na 3000 metrech a Viliam Papšo byl třetí na 110 metrů překážek.

Skokan do výšky Matyáš Dalecký na mistrovství pomýšlel na překonání svého osobního rekordu, který je 215 centimetrů. „Skočil výborně, 213 centimetrů, ale osobák neskočil," řekl Jiří Tuček.

Mladí závodníci po sezoně ještě nemají

Zatímco pro dospělé atlety se jednalo o poslední vrcholový závod sezony, mladší ročníky ještě závody čekají.

„Budou mistrovství republiky mládeže, za čtrnáct dní jedou do Plzně na MČR žactva jednotlivců, za týden je mistrovství Čech mládežnických týmů, z něj se postupuje do mistrovství České republiky, které bude za tři neděle. Mladí toho mají před sebou ještě dost," dodal Jiří Tuček.

Na mistrovství republiky v Kolíně se představily některé hvězdy české atletiky, například překážkář Petr Svoboda. „První půlka byla dobrá, pak došly síly a běželo se mi dost nekoordinovaně," zhodnotil po doběhnutí svůj výkon. „Závody tu jsou příjemné a krásné, je škoda, že jsou až na konci sezony, bylo pro mě letos důležité zůstat zdravý," dodal.

Jako další z velkých jmen se v Kolíně představil výškař Jaroslav Bába, skočených pouhých 219 centimetrů mělo jediný důvod. „Včera jsem měl svatbu, takže únava asi znát bude. Ale žena jela se mnou a fandí mi," řekl s úsměvem před skokem.

Tyčkař Michal Balner útočil na český rekord, avšak marně, 581 cm zůstalo nezdoláno. „Na to, že mě před měsícem bolela záda tak, že jsem skoro nemohl chodit, je to skvělé. Abych skočil nový český rekord, potřeboval jsem víc klidu a štěstí," řekl.