V čele kolínského tenisu jste tři roky. Na co jste pyšný a co vás naopak mrzí?

Za těch několik let se podařilo zlepšit vybavení a zázemí pro hráče. Byly provedeny stavební úpravy v areálu, nové komunikace, postavena čistírna odpadních vod. Asi nejvýznamnější investicí je výstavba nové zimní přetlakové haly se zázemím, která rozšíří možnost hraní a trénování na celý rok. Zde musím zmínit významnou pomoc města Kolína i Středočeského kraje, bez nichž by většina těchto investic nemohla být realizována. Při vstupu do vedení klubu jsme si dali za úkol především změnit vnitřní klima v klubu, zvýšit pocit sounáležitosti mezi závodními a rekreačními hráči, vytvořit příjemné prostředí pro ně i pro ty, kteří s tenisem teprve začínají. I to se nám snad podařilo i díky personálním změnám v personálu klubu. Co mě mrzí nejvíce, je snižující se zájem dětí a mladých lidí o sport. Je to bolest asi všech klubů a je na nás i na rodičích dětí, zda se nám podaří vytvořit takové podmínky a prostředí, abychom odtáhli děti od televize třeba právě na kurty. Není to jednoduché – od sezení před obrazovkou nebolí nohy, nezadýcháte se. My umíme nabídnout jen příjemné prostředí, dobrou partu, radost ze sportovních výsledků nebo jen radost z propoceného trika. Ale nepřestávám věřit tomu, že se i toto se změní. My pro to děláme hodně. Nakonec, přijďte se podívat k nám na kurty.

Kolínský tenis vychoval několik výborných hráčů - Ulihracha, Víznera nebo Málkovou. Je v současné době někdo, kdo by mohl jít v jejich stopách?

V dnešní době asi nemáme ve svých řadách budoucí vítěze wimbledonského turnaje. Ale třeba mezi těmi nejmenšími, kteří dnes běhají po kurtě s raketou a počítají první fiftýny právě někdo takový je. Dá to ještě spostu dřiny a péče trenérů i rodičů, ale to je na sportu právě to hezké a vzrušující, že se dopředu nic neví a možné je všechno.

Kolik má v současné době kolínských tenis členů?

Náš tenisový klub má 160 členů. Jsou mezi nimi jak závodní hráči, tak i ti, kteří chodí hrát jen pro vlastní potěšení.

Co děláte proto, aby jich bylo víc?

Naším cílem není jen pouhé zvyšování počtu členů. To by samo o sobě k ničemu nebylo. Pro zajištění nových sportovců organizujeme tzv. školičku – vždy od května umožňujeme dětem, které mají o náš sport zájem, vyzkoušet si pod vedením zkušeného trenéra základy hry, a to zcela bezplatně. Pokud se jim to zalíbí, mohou být zařazeni do dalšího tréninku a stát se závodními hráči. Jinak se ale může stát členem oddílu každý, kdo si chce užít trochu sportovní legrace a využít přitom členských výhod.

Jak si stojí kolínská družstva ve svých soutěžích?

Základem sportovního hodnocení klubů je vždy postavení A družstva dospělých. To kolínské dnes hraje Středočeskou divizi, tedy nejvyšší krajskou tenisovou soutěž a v minulém roce si v ní vedlo velmi dobře. Máme dále dvě družstva dorostu (ČS Junior Tour a 1.třída – tedy první dvě nejvyšší středočeské soutěže) a dále žákovské družstvo.

Na začátku jste mluvil o výstavbě nové haly. Přibližte trochu stavbu. Kdy začne její provoz?

Během zimy byly postaveny základové konstrukce a objekt technologie, a od října tohoto roku bude každou zimu k dispozici nová přetlaková hala se dvěma antukovými dvorci. Společně s původní halou s umělým povrchem bude tedy příležitostí i k zimnímu tenisu dostatek. Předpokládáme, že hala bude využívána jak členy klubu, tak k pronájmu těm, kteří si chtějí během zimy tenis zahrát. Připravujeme systém předplatného, který umožní všem sportovců za rozumnou cenu haly využívat. K dispozici bude rovněž rekonstruované zázemí s občerstvením pro hráče.

Takže zde plánujete konání nějakých významnějších akcí?

Zdokonalené zimní zázemí nám umožní uspořádat závodní turnaje, na jejichž organizaci jsme si doposud netroufli. Věříme, že si na ně najdou cestu sportovci i diváci. Už dnes nabízíme firmám a organizacím možnost organizace turnajů pro zaměstnance i obchodní partnery. Se zlepšující se firemní kulturou jistě bude přibývat těch, kteří využijí možnost prezentovat se nejen v restauraci, ale třeba i v příjemném a klidném prostředí našeho sportovního areálu.

Jaká je vize kolínského tenisu do dalších let?

Chceme se zaměřit zejména na získávání a přípravu mladých hráčů, v nich vidíme budoucnost našeho sportu. Vždyť z malých nadšenců se stávají urputní sportovci, ze sportovců pak většinou lidé, kteří u „svého“ sportu zůstanou po celý život. Další naší ambicí je dokončení přeměny našeho areálu v příjemné místo aktivního odpočinku pro všechny.

Zeptám se ještě na jednu věc. Vy jste znám především jako vášnivý hráč golfu. Co vás vedlo k tomu, že jste se stal předsedou kolínského tenisového klubu?

Můj příběh je podobný jako u většiny mých kolegů – jsem typický tenisový rodič, trávící spoustu volného času vozením potomka po trénincích, turnajích a soustředěních. A když někde trávíte tolik času, začne vás to zajímat, bavit. A pokud nejste zcela lhostejný, zkusíte leccos zlepšit, pomoci. No a jste chycen…