Basketbal
V turnaji děvčat, který byl vůbec nejdelší soutěží celých osmi dnů, bojovalo osm týmů, které byly rozdělené do dvou základních skupin. Ve skupině A si suverénně počínaly dívky z domácí 1. ZŠ a do boje o bronzové medaile postoupila děvčata kolínského gymnázia. Ve skupině B nepoznala porážku kolínská „sedmička“, kterou do medailových bojů doprovodil tým 3. ZŠ. V boji o zlato si znovu suverénně počínaly dívky 1. ZŠ Kolín a bronz přesvědčivě vybojovaly gymnazistky.
V soutěži chlapců, rozdělené opět do dvou skupin, bojovalo o jeden tým méně. Finále, ve kterém na sebe narazili vítězové obou skupin, se stalo jednoznačnou záležitostí chlapců ze 7. ZŠ Kolín, kteří porazili Gymnázium Kolín 41:18. Vyrovnanější byl souboj o bronz, který vyhrála 1. ZŠ Kolín nad 2. ZŠ Kolín poměrem 29:18.
Pořadí v turnajích: Dívky 8.-9. třída: 1. 1. ZŠ Kolín, 2. 7. ZŠ Kolín, 3. Gymnázium Kolín, 4. 3. ZŠ Kolín, 5. ZŠ Týnec nad Labem a 2. ZŠ Kolín, 7. 5. ZŠ Kolín a 6. ZŠ Kolín. Chlapci 8.-9. třída: 1. 7. ZŠ Kolín, 2. Gymnázium Kolín, 3. 1. ZŠ Kolín, 4. 2. ZŠ Kolín, 5. 6. ZŠ Kolín, 6. 5. ZŠ Kolín a 3. ZŠ Kolín.

Kopaná
Boje nejmladších fotbalistů trochu poznamenala skutečnost, že se k turnaji nedostavila mužstva ZŠ Kouřim a ZŠ Pečky, což znamenalo, že v základních skupinách zůstaly jen tři týmy a celá soutěž se výrazně zkrátila. Po zápasech ve skupinách zůstal černý Petr 1. a 6. ZŠ Kolín, které skončily třetí a do semifinále nepostoupily. V semifinále si pak výborně vedli chlapci ze 7. ZŠ, kteří rozstříleli Plaňany 6:0, zatímco žáci z Velkého Oseka po remíze 1:1 s 5. ZŠ Kolín postoupili až na penalty. Ve finále pak byli chlapci ze „sedmičky“ znovu suverénní, když Velký Osek vyprovodili 5:1 a jen o branku méně nastříleli žáci 5. ZŠ týmu Plaňan v boji o bronz.
Výsledek turnaje: 1. 7. ZŠ Kolín, 2. ZŠ Velký Osek, 3. 5. ZŠ Kolín, 4. ZŠ Plaňany, 5. 6. ZŠ Kolín, 6. 1. ZŠ Kolín..

Den 7
Předposlední den bojů byla na pořadu atletická klání chlapců a děvčat ze 4.-5. třídy na městském stadiónu Mirka Tučka v Borkách a na palubovkách v 1. ZŠ Kolín a ve „spojích“ byly zakončeny basketbalové boje turnaji kategorií chlapců a dívek ze 6.-7. třídy.

Atletika
Nejmladší atleti měli na rozdíl od svých starších spolužáků jiný systém soutěže. Dva reprezentanti každé školy v kategorii dívek i chlapců totiž soutěžili ve čtyřboji, který obsahoval běh na 60 m, dálku, míček a běh na 600 m. Medaile se ale nerozdávaly jen za výsledek ve čtyřboji, ale i za jednotlivé disciplíny.
Výsledky: Dívky 4.-5. třída: čtyřboj – 1. Babáková (V.Osek) 1319, 2. Štefančíková (Pečky) 1232, 3. Hoznauerová (2.ZŠ) 1078, 60 m – 1. Štefančíková (Pečky) 9,1, 2. Babáková (V. Osek) 9,1, 3. Hoznauerová (2.ZŠ) 10,0, dálka – 1. Štefančíková (Pečky) 406, 2. Babáková (V. Osek) 400, 3. Hoznauerová (2.ZŠ) 370, míček – 1. Horáčková (Týnec) 30,28, 2. Hoznauerová (2.ZŠ) 29,94, 3. Ratajová (Pečky) 29,27, 600 m – 1. Babáková (V.Osek) 2:08,9, 2. Filipová (V.Osek) 2:15,5, 3. Hoznauerová (2.ZŠ) 2:16,4.
Chlapci 4.-5. třída: čtyřboj – 1. Lonek (4.ZŠ) 1118, 2. Vošlajer (3.ZŠ) 877, 3. Sodoma (V.Osek) 874, 60 m – 1. Lonek (4.ZŠ) 8,6, 2. Vošlajer (3.ZŠ) 9,1, 3. Sodoma (V.Osek) 9,3, dálka – 1. Lonek (4.ZŠ) 414, 2. Vitáček (6.ZŠ) 360, 3. Procházka (3.ZŠ) 352, míček – 1. Lonek (4.ZŠ) 41,80, 2. Vošlajer (3.ZŠ) 38,73, 3. Vaško (2.ZŠ) 38,25, 600 m – 1. Sodoma (V.Osek) 2:04,8, 2. Lonek (4.ZŠ) 2:05,1, Egert (5.ZŠ) 2:06,7.

Basketbal
V kategorii děvčat ze 6.-7. třídy se sešlo pouze pět družstev, a tak jako jediná kategorie hrála děvčata tím nejspravedlivějším systémem – v jedné skupině každý s každým. Skvěle si vedly dívky z 2. ZŠ Kolín, které ve čtyřech zápasech dostaly pouze 12 bodů, zato nasázely jich plných 131. Pouze s vítězkami turnaje prohrály dívky ze 7. ZŠ, které tak získaly stříbrné medaile a o bronzu 5. ZŠ rozhodla dvě těsná vítězství.
Šest chlapeckých týmů bylo rozděleno do dvou základních skupin, jejichž vítězové se utkali o zlato a druzí ze skupin pak o bronzové medaile. V souboji družstev, která ve skupinách neprohrála, porazila 7. ZŠ přesvědčivě 34:14 6. ZŠ, bronzové medaile pak vybojovali po výhře 43:5 nad 5. ZŠ chlapci z kolínské „trojky“.
Pořadí v turnajích: Dívky 6.-7. třída: 1. 2. ZŠ Kolín, 2. 7. ZŠ Kolín, 3. 5. ZŠ Kolín, 4. ZŠ Týnec nad Labem, 5. 6. ZŠ Kolín. Chlapci 6.-7. třída: 1. 7. ZŠ Kolín, 2. 6. ZŠ Kolín, 3. 3. ZŠ Kolín, 4. 5. ZŠ Kolín, 5. ZŠ Pečky a 1. ZŠ Kolín
Po předposledním soutěžním dnu, kdy už zbývalo započítat pouze výsledky posledního, devátého sportovního odvětví – cyklistiky, měla 7. ZŠ Masarykova na čele soutěže v podstatě nedostižný náskok 12 bodů, ale o dalším medailovém pořadí nebylo zdaleka rozhodnuto. Druhou příčku držela s 85 body 3. ZŠ, průběžně bronzová byla 2. ZŠ (80), ale na paty jí šlapaly 4. ZŠ (78) a 6. ZŠ (76).

Den 8 - poslední

O všem pak měly rozhodnout urputné boje cyklistů na náročných tratích vedoucích kolínskými Borkami se startem a cílem na městském stadiónu Mirka Tučka.

Cyklistika

Na start posledního z devíti sportovních odvětví Kolínských sportovních dnů ZŠ 2009 se postavilo v šesti kategoriích 166 chlapců a dívek. Za horkého počasí, které náročnost tratí ještě zvyšovalo, nebyla nouze o pády i vzdání závodu. Naprostá většina závodníků však do cíle dorazila a svými body pak stanovila konečné pořadí celé soutěže. Chlapci a dívky z kolínské „sedmičky“ i přes výrazný náskok na čele klání nic neponechali náhodě a druhým místem v cyklistických bojích jen potvrdili obhajobu loňského prvenství. Vítězstvím v cyklistice si stříbrnou příčku pojistili žáci 3. ZŠ Kolín a na bronzovou pozici se vyšvihla třetí příčkou v posledním bodovaném sportu 4. ZŠ Kolín. Naopak do poslední chvíle bronzová 2. ZŠ Kolín cyklistickým neúspěchem klesla až na pozici pátou.
Výsledky cyklistiky:
Dívky 4.-5. třída (5700 m): 1. Tichá (1.ZŠ) 22:10,18, 2. Neumannová (3.ZŠ) 25:28,13, 3. Ji-rásková (5.ZŠ) 27:49,52
Chlapci 4.-5. třída (5700 m): 1. Svoboda (Pečky) 17:56,32, 2. Egert (5. ZŠ) 20:04,15, 3. Ma-zuch (Nová Ves) 21:44,16
Dívky 6.-7. třída (5700 m): 1. Březinová (5.ZŠ) 16:56,35, 2. Czeczinkarová (5.ZŠ) 16:57,15, 3. Divišová (3.ZŠ) 22:07,25
Chlapci 6.-7. třída (7600 m): 1. Sýkora (Starý Kolín) 25:10,19, 2. Bartoň (6.ZŠ) 25:36,21, 3. Zápotocký (7.ZŠ) 25:49,16
Dívky 8.-9. třída (7600 m): 1. Drahovzalová (Býchory) 23:42,58, 2. Nováková (7.ZŠ) 28:39,25, 3. Bohatová (3.ZŠ) 30:09,38
Chlapci 8.-9. třída (9500 m): 1. Bohata (Kouřim) 25:36,18, 2. Kraupner (Červené Pečky) 29:49,25, 3. Špringl (4.ZŠ) 29:53,41

Slavnostní zakončení

Hned po ukončení cyklistických soutěží proběhlo v amfiteátru na Kmochově ostrově slavnostní zakončení Kolínských sportovních dnů ZŠ 2009. Před pódium nastoupily mažo-retky ze skupiny Srdíčko, nesoucí tabule s názvy všech 21 zúčastněných škol a předvedly na úvod i své vlastní vystoupení. Potom místostarosta města Kolína MUDr. Pavel Hoffmann a vedoucí odboru školství, kultury a sportu Mgr. Karel Kárník předali všem školám poháry za umístění, počínaje 21. místem. Nejlepších pět ZŠ získalo ještě maskoty – medvědy Koli, věnované Sodovkárnou Vavruška, a nejlepší tři školy pak obdržely poukazy na sportovní vybavení dle vlastního výběru v hodnotě 10 000, 6 000 a 4 000 Kč. Největší jásot doprovázel předávání vítězného poháru zástupcům 7. ZŠ Kolín, Masarykova, která s přehledem obhájila vítězství z roku 2008.
Po osmi dnech tak skončily Kolínské sportovní dny ZŠ 2009, které ve spolupráci se sportovními kluby uspořádala komise pro sport a tělovýchovu rady města Kolína a kterých se zúčastnilo téměř neuvěřitelné množství 1296 mladých sportovců, kteří uskutečnili celkem téměř dva a půl tisíce startů!