„Jsem ráda, že je hotovo. Ale nebylo to ono. Cítila jsem velkou únavu, nejelo se mi dobře. Od pátého kola už jsem si jízdu protrpěla,“ ulevila si.

Trenér Petr Novák jí sice vytkl horší techniku jízdy, ale jinak neremcal. Naopak. „Ale ne, zajela dobře. Vždyť splnila cíl, s nímž jsme sem jeli. Kolik je na světě rychlobruslařek, které vyhrály třikrát za sebou?“ ptal se řečnicky kouč.

Podle něj se na výkonech jeho svěřenkyně, kterou v neděli čeká ještě závod na 1 500 metrů, začíná projevovat únava. „Je toho dost. Hodně závodů za sebou, dlouhé cestování. To na síle nepřidá, i když takhle to mají také všechny soupeřky,“ podotkl Novák.

Sáblíková přiznala, že se na ní v sobotu psychicky podepsal i velký závazek. Za žádnou cenu tentokrát nechtěla zklamat. Přijela ji totiž přímo na stadion do Heerenveenu podpořit početná ekipa fanoušků z Česka. Přesněji řečeno z Velkého Oseka na Kolínsku, kde bude mít rychlobruslařka postavený dům a kam se bude už brzy stěhovat. Stalo se tak úplně poprvé v historii, co se tak velká skupina českých fandů vydala na závod Světového poháru rychlobruslařů.

„Zapsali jsme se do dějin. Někdo musí být první,“ šprýmoval Jiří Otta, starosta Velkého Oseka a hlavní organizátor zájezdu příznivců dlouhých nožů. „Nejsem na tolik fanoušků zvyklá, byla jsem trošku nervózní. Ale to nevadí, na tohle si zvykat chci, protože doufám, že takhle to bude častěji,“ usmála se Sáblíková v narážce na chystanou výstavbu moderního rychlobruslařského stadionu ve Velkém Oseku.

Vítězkou Světového poháru se česká reprezentantka stala předčasně. Do konce série zbývá ještě jeden závod. V americkém Salt Lake City. Tam už to ale je jen formalita. Všichni se už nyní budou soustředit především na světový šampionát na jednotlivých tratích, který se koná v březnu v kanadském Vancouveru.

„Jsem šťastná, že teď budu mít tři týdny klid od závodění. S trenérem si sedneme a rozebereme chyby, abychom se na mistrovství světa dobře připravili,“ řekla Sáblíková.

Výsledky

SP v rychlobruslení, ženy – 5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:59,8, 2. Beckertová (Něm.) 7:01,33, 3. Grovesová (Kan.) 7:05,08, …23. Jirků (ČR) 7:28,54.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 460 (jistá vítězka), 2. Grovesová 270, 3. Groenewoldová (Niz.) 260, 4. Pechsteinová 255, 5. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 255, 6. Beckertová 250, …36. Jirků 15.

Kompletní zpravodajství z víkendového zájezdu fanoušků z Velkého Oseka čtěte vpravo od tohoto článku v rubrice "Související články".