Za několik dní oslaví své teprve patnácté narozeniny a na poli českého taekwonda WTF už pomalu těžko hledá soupeřky. Kam letos vyjela, tam vyhrála. Svěřenkyně mistra Lee Jitka Poláčková naposledy ukořistila prvenství na prestižním pražském turnaji v bojovém umění Czech Open.

Loni se o vás mluvilo v souvislosti s vítězstvím na pražském prestižním turnaji Czech Open jako o překvapení. Letos už jste na tento turnaj jela jako obhájkyně titulu. Znamenalo to pro vás velký tlak?
No, letos to bylo překvapení ještě větší. Sama se divím, že jsem ten tlak ustála. Nejprve jsem na turnaj vůbec nechtěla jet. Jenže podpora celé naší školy TAEHAN, mistra Lee a rodičů mě vybičovala k rozhodnutí, že to zase zkusím. Sice jsem neměla na zápas příliš natrénováno, protože týden před tím jsem se účastnila v Mělníku důležitého turnaje v technických sestavách – poomsae, na kterých náš mistr lpí, takže jsem se nejen já, ale i ostatní závodníci, soustředila právě na ně. Jakmile bylo jasné, že na turnaj jedu, zapracovala moje vůle a já se rozhodla, že vyhraju, pro rodiče, pro mistra, pro naši kolínskou školu TAEHAN.

Takže si stačí říct a jde to samo?
Jak říká náš mistr, vůle zvítězit, pozitivní mysl a koncentrace na výkon a zároveň potřebná míra pokory jsou 90 procent úspěchu. Technické schopnosti, síla a rychlost v případě, že člověk pilně trénuje v průběhu roku, už se pak dostaví samy. Věřila jsem si a bylo vidět, že mi věří i všichni okolo. Přestože ve stejném čase na turnaji probíhaly další tři zajímavé zápasy, na mé zápasy se vždy přišlo podívat nejvíce diváků, což samozřejmě podpoří moji chuť vyhrát.

Nakonec jste zvítězila i letos. Bylo to hodně obtížné?
Jak už jsem řekla, náročné to bylo zejména po psychické stránce. I když po dopoledních vyřazovacích zápasech jsem se cítila už hodně unavená. Do finálového zápasu jsem nastoupila pozdě odpoledne, vyslechla jsem poslední instrukce od trenéra a vrhla se do boje, který se později ukázal velice náročným. Zápas probíhá vždy tři kola, já jsem po prvních dvou kolech prohrávala na body 0:3. Mám štěstí, že patřím mezi ty, kterým taková situace přidá ještě více energie a chutě bojovat a samozřejmě vyhrát. Zatnula jsem zuby, vzpomněla si na rady mistra Lee a vrhla se do závěrečného kola, i přes bolesti v břiše, které se dostavily v druhém kole po nesportovním kopu od soupeřky na spodní část břicha pod vestu, kam je zakázáno kopat. Zvrátila jsem skóre zápasu, vyrovnala stav na 5:5 a pak jsem kopem na vestu a následně technickým kopem na hlavu soupeřky těsně před koncem třetího kola získala tři body a vyhrála 9:5.

Loni jsme se bavily o tom, že jste se díky úspěchům dostala i do reprezentace. Jak je to s vámi a českou reprezentací teď?

V rámci reprezentace se připravuji v Kolíně v tělocvičně Gymnázia Kolín s naším mistrem, který je hlavním trenérem reprezentace a pravidelně se účastním celorepublikových seminářů, kde všichni pilujeme technické sestavy – poomsae. Na další reprezentační turnaj se chystáme v září. Jelikož mám teprve 4. kup, nemůžu se účastnit všech zahraničních reprezentačních cest, protože ty jsou určeny většinou pro soutěžící od 2. kupu, který, jak doufám, získám příští rok.
Zmiňujete 4. kup. Vysvětlete čtenářům, co to vlastně je a jak je to v tomto bojovém umění s barevnými pásky.
V bojovém umění taekwondo WTF si můžeme, ale nemusíme, zvyšovat technickou
úroveň, tzv. kupy. Desátým kupem získáme registraci v Českém svazu taekwondo WTF, jehož je i náš mistr členem, neboť je reprezentačním trenérem v technických
sestavách – poomsae. Další je 9. kup – žlutobílý pásek, 8. kup – žlutý pásek, 7. kup – žlutozelený pásek, 6. kup – zelený pásek, 5. kup – zelenomodrý pásek, 4. kup – modrý pásek, 3. kup – modročervený pásek, 2. kup – červený pásek a 1. kup je červenočerný pásek. Poté následují stupně mistrovské, kterým se říká dany, a při kterých můžeme používat černý pásek. Dosáhnout takového pásku je u nás velmi složité. Na všechny stupně máme pravidla na dobu, po jaké můžeme dělat zkoušky, a co všechno musíme umět. Není to jednoduché a my, co děláme zkoušky právě u mistra LEE, to musíme umět ještě mnohem lépe. Já mám nyní pásek modrý, což je 4. kup. U nás ve škole TAEHAN u mistra Lee se „páskuje“ maximálně dvakrát ročně, náš mistr zastává názor, že všichni musíme být perfektně a všestranně připraveni, takže se zkoušky konají tak po půl roce intenzivní výuky a cvičení.

Jak je tento sportovní koníček náročný na čas jak často a jak často se mu věnujete?
Nevím, jestli bych bojové umění nazvala koníčkem, pro mě je to spíše životní postoj a styl. Snažím se duch bojového umění vnést i do dalších oblastí mého života. Co se týče tréninku, tak cvičení se věnuji téměř denně. V Kolíně chodím na všechny tréninky v pondělí a ve středu od 16,00 hodin, kdy pomáhám mistrovi s menšími dětmi, pak od 17,00 hodin trénuji já a ještě od 18,30 hodin se věnuji pod vedením mistra v bloku zvaném mugisul cvičení se zbraněmi (nunchaku, tyč, meč) a sebeobraně. V úterý a ve čtvrtek jezdím na tréninky kyorugi – zápasu do Prahy, v pátek jezdím trénovat technické sestavy do Mělníka a o víkendech, když nejsem na turnajích, nebo seminářích, se věnuji dalším sportům. Teď o prázdninách jsem byla na soustředění naší školy TAEHAN, pak na dalším soustředění s pražským klubem a příští týden jedu na reprezentační soustředění kyorugi. Pak už budou končit prázdniny, takže se těším na druhý týden v září, kdy zase začnu pravidelné tréninky v Kolíně i v Praze.

Co vás čeká ve sportu a v soukromí v nejbližší době?
V nejbližší době mě čeká především nástup do nové školy, jdu na střední do Prahy a doufám, že budu mít takový rozvrh a program studia, že budu stíhat všechny tréninky jako dosud. Uvidíme, bude to určitě náročnější. Celé léto trénuji, musím být dobře připravená na další zápasy, které mě čekají.

Je ještě něco, co byste chtěla našim čtenářům sdělit?
Chtěla bych snad jen říct, že každý, koho bojové umění zaujalo, tak jako mě, by si měl cvičení vyzkoušet a využít možnost cvičit pod vedením takového profesionála, jakým je náš jihokorejský mistr Lee Youn Jae. V průběhu září 2010 budou v tělocvičně Gymnázia v Kolíně probíhat ukázkové tréninky, tak na ně všechny zvu. Bude se jim to líbit.

Jitka Poláčková
Datum a místo narození:
20.8.1995, Čáslav
Sport: taekwondo WTF
Úspěchy 2010: Cobra Cup poomsae 1.místo, Cobra Cup kyorugi 1.místo, Hansoo Cup poomsae 1.místo, Hirundo Cup kyorugi 1.místo, Czech Open Praha kyorugi 1.místo.
Záliby: taekwondo a náš pes
Nejoblíbenější jídlo: svíčková na smetaně a houskový knedlík.

Tereza Hölzlová