Mezi závodníky byli i světoví rekordmani a olympijští reprezentanti a také sedm plavců z Kolína. „V loňském roce jsme se v Berlíně rozkoukávali se třemi dorostenci,“ řekl nám vedoucí trenér Sportovního oddílu plavání Kolín Miloslav Lhotka. „Protože to byla úžasná zkušenost a zjistili jsme, že dokážeme konkurovat i v mezinárodním měřítku, rozhodli jsme se letos rozšířit tým na sedm závodníků.“

Nejlepších umístění dosahovala nejmladší závodnice Denisa Försterová, která startovala v kategorii jedenácti a dvanáctiletých plavkyň. Přestože soupeřila se staršími závodnicemi, dokázala se i mezi nimi prosadit. Jako jediná z kolínských plavců se v disciplíně 50m volným způsobem dokonce probojovala do finále a v něm pak obsadila skvělé desáté místo. V závodech na 200 a 400m volným způsobem pak doplavala jen o dvě příčky hůře a zaznamenala tak dvě vynikající dvanáctá místa. Výborné dvaadvacáté místo pak obsadila v závodu na 100m volným způsobem a šestadvacátá dohmátla v disciplíně 100m znak. Do první třicítky se probojovala ještě v disciplíně 50m prsa, v níž obsadila devětadvacáté místo.

Ve stejné kategorii startoval v Berlíně také Dennis Slavík. Ten zaznamenal nejlepší umístění v disciplíně 50m motýl, v níž doplaval na sedmatřicátém místě. Jen kousek za první čtyřicítkou doplaval ještě v dalších třech disciplínách. V závodě na 100m volný způsob obsadil třiačtyřicáté, v disciplíně 100m znak čtyřiačtyřicáté a v závodu na 50m znak šestačtyřicáté místo.

Druhou kolínskou závodnicí, která se dokázala dostat do první desítky, byla Pavlína Kubátová, která startovala v kategorii třinácti a čtrnáctiletých plavkyň. Pavlína dosáhla na fantastickou devátou příčku v nejdelším závodu na 800m volným způsobem. Na poloviční trati pak doplavala na skvělém dvanáctém místě a v závodu na 200m volným způsobem dohmátla na devatenáctém místě. Čtyřiatřicátou příčku pak obsadila v disciplíně 100m volným způsobem a sedmatřicátá doplavala v nejkratším sprintu na 50m volným způsobem.

Ve stejné kategorii startovali ještě dva další kolínští plavci. Pro výborné čtyřiadvacáté místo v disciplíně 200m volným způsobem si doplavala Marie Neumannová. Jen kousek za první třicítkou, na třiatřicáté příčce, dohmátla ve sprintu na 50m volným způsobem a na dvojnásobné trati skončila sedmatřicátá. Jakubu Duškovi se sice nepodařilo dostat do první třicítky, jeho nejlepším umístěním byla čtyřiačtyřicátá příčka v disciplíně 50m volným způsobem, ale zato zaznamenal největší počet nových osobních rekordů. Zaznamenal celkem čtyři z pěti startů, což na padesátimetrovém bazénu je výkon opravdu málo vídaný.

Poslední dva kolínští reprezentanti Kateřina Nováková a Adam Kavřík již okusili atmosféru berlínského bazénu v loňském roce, a tak se stali zároveň průvodci a poradci svým mladším kolegům. Oba startovali v nejstarší kategorii dospělých a oba si vedli velmi dobře. Adam Kavřík dosáhl nejlepšího umístění ve sprintu na 50m volným způsobem, v němž dohmátl na třinácté pozici. Jen o jenu příčku hůře se umístil v závodu na 100m znak a osmnáctý doplaval v závodu na 200m volným způsobem. Ještě dvakrát se probojoval do první dvacítky, a to v závodech na 50m znak a 100m volným způsobem, když v obou případech obsadil dvacáté místo.

Kateřina Nováková se třikrát vešla do první třicítky, a to v kraulařských disciplínách. V padesátimetrovém sprintu dohmátla dvaadvacátá, na dvojnásobné trati doplavala pětadvacátá a na dvoustovce volným způsobem obsadila osmadvacátou příčku.

„Úžasné závody v úžasném prostředí,“ shrnul do jediné věty atmosféru berlínského mítinku Miloslav Lhotka. „Taková zkušenost, která se nám naskytla v Berlíně, se příliš často neopakuje. Pro závodníky je to setkání s ohromným množstvím dalších plavců z celé Evropy, se kterými se mohou poměřit. Letos se ozdobou berlínského mítinku stali především italští reprezentanti Federica Pellegrini, Filippo Magnini, Emilio Brembilla a Massimiliano Rosolino. Pro našince je opravdovým svátkem moci se s takovými velikány světového plavání setkat. Pro trenéry jsou tyto závody příkladem perfektně odvedené organizační práce, která s našimi podmínkami nemá srovnání,“ dodal.

Trenér Lhotka zhodnotil také výkony svých svěřenců. „V tak veliké konkurenci bylo velmi těžké se prosadit. Všichni naši plavci se poprali se svými disciplínami více než důstojně. Až na drobná zaváhání jsme viděli samé skvělé výkony. Dvě umístění v první desítce jsou přímo fantastická. Pevně věříme, že účast v Berlíně bude skvělou motivací k dalšímu tréninkovému úsilí našich plavců v celé nadcházející sezoně,“ uzavřel Lhotka.

(Petr Černý)