„819 běžců a běžkyň, což je o 102 více než v minulém roce," upřesnil ředitel závodu Jiří Katrnoška.

„Počasí nebylo ideální, ale nepršelo a nefoukal vítr, se kterým máme velmi často problémy. Západní vítr totiž po otočce vždycky foukal běžcům do tváře," pochválil ředitel závodu počasí, ve kterém jinak nesportovní typy pomýšleli spíše na přiložení do kamen. Novinkou závodu byla letos soutěž i družstev, kdy mezi sebou zápolily čtyřčlenné týmy (tři muži, jedna žena), jimž se sčítaly časy.

Nejstarším závodníkem byl Karel Macner (ročník 1929), nejstarší závodnicí pak Magdalena Jelínková (ročník 1945).

Pro vítězství si s časem 31:17 doběhl čtyřiadvacetiletý reprezentant z AK Kroměříž Ondřej Fejfar, který obhájil prvenství z loňského roku. Pečecké desítky se zúčastnil potřetí, z toho podruhé v sobotu stanul na nejvyšším stupni. A jestli foukal, nebo nefoukal vítr, mu bylo celkem jedno.

„Běželo se mi docela dobře, když na to člověk má, tak je jedno, jestli fouká, nebo ne," řekl těsně po proběhnutí cílovou páskou. Že se mu podaří obhájit prvenství, začal podle svých slov tušit, až zhruba poslední dva kilometry. „Pořád se drolila skupinka, až mezi druhým a třetím kilometrem jsem utekl, na otočku jsme běželi čtyři, na šestém kilometru jsme zůstali dva a mezi druhým a třetím před cílem jsem kousek poutekl a udržel," pamatoval si vítěz průběh klání. Příště prý poběží určitě zase. „Mám to tu rád," řekl upřímně.

Mezi ženami byla nejrychlejší jedna z našich nejúspěšnějších vytrvalkyň posledního desetiletí Petra Kamínková z AK Olomouc.

Z historie závodu:

Při prvním ročníku v roce 1980 stálo na startu osm lidí. Dnes je jich tedy víc než stokrát tolik. Čtyři běhy se konaly v parku, běhalo se jen na tři kilometry, až později až se ze závodů stala desítka. Dlouho ale nebyl počet závodníků vyšší než sto. Přesto se v parku závodníci začínali předbíhat i o několik kol, což už bylo pro organizátory dost složité přesně uhlídat. Takže dnes se běhá už zhruba deset let na stejné silniční trati, certifikovaných deseti kilometrech přes Cerhenice.

Býval organizátor i závodník v jedné osobě

Luděk Peška je dnes pravidelně v roli pořadatele Pečecké desítky. Sám ovšem dříve běžel víc než desetkrát. Jeho výsledky se stále zlepšovaly, pak jej ale ze závodění vyřadily zdravotní problémy. Pořadatelem byl ovšem i v době svého závodění. „Dopoledne běhaly děti, pak jsme se z pořadatelského převlékli a šli na start," zavzpomínal Pečák Luděk Peška.