Městečko Riom es Montagnes ožilo o víkendu motocyklovým šílenstvím. Na jezdce čekaly dva okruhy, každý o délce 90 kilometrů, se třemi testy. „Francouzi připravili pěkné těžké testy, které v kombinaci s počasím mohly nést přízvisko světové,“ řekl šéf klubu Karel Scheder.
Na testech a trati nechybělo nic co dělá enduro endurem, těžké pasáže střídaly rychlé úseky a ani po trati si jezdci neodpočinuli. „Kameny, potok, a četné výjezdy. Fakt těžké,“ líčil Scheder. „Trať dokonale prověřila fyzickou a psychickou připravenost jezdců.“
Za Solarco Czech enduro junior team Kolín jeli ve třídě E1 Junior Matěj Macháček, který však první den prorazil kartery a tato technická závada vyřadila mladíka z dalších bojů.
Ve třídě E2/3 Junior, tedy mladíci na silnějších motocyklech měl Kolín zastoupení v Jakubu Šefrovi a Jiřím Frolíkovi. Šefra po oba dny provázela smůla, ohnutá rozeta a namotaný řetěz znamenal dlouhou opravu a vyřazení ze soutěže pro překročení povoleného časového limitu. Tým využil možnost restartu a v neděli závodník nastoupil opět do bojů. Spadlý řetěz a problémy na trati znamenaly stejný osud jako den prvý.
Jiří Frolík si prožil opravdový křest ohněm, první enduro soutěž a opravdu velmi těžká. Frolík nedojel.
Obtížnost závodu naznačuje i počet dojetých jezdců. Na start E1 junior se postavilo 28 závodníků, do nedělního cíle dorazilo pouze 18 mladíků. Ve třídě E2/3 Junior startovalo 35 jezdců, cíl jich pak vidělo pouhých 25.
„Naši kluci patřili úplně k těm nejmladším, šlo nám hlavně o sbírání zkušeností,“ hodnotil Scheder. „Soutěž byla velmi těžká a vzhledem k tomu, že šlo o první evropský start mých svěřenců, jsem celkem spokojen.“
V popředí výsledkových listin se objevovala především italská a francouzská jména. „To je pro nás ponaučení. Musíme se přizpůsobit jejich podmínkám a podívat se na jejich tréninkové metody. Letošní evropská premiéra ukázala, že se enduro opět vrací ke kořenům. Již nestačí být pouze rychlý, ale jezdec musí být skutečně technicky zdatný v terénních pasážích,“ dodal Scheder.
Na start se postavil i on sám, ale v sobotu nedokončil a v neděli už se věnoval jen trenérským povinnostem. „Nemám v Evropě žádné ambice, soustředím se pouze na seriál mistrovství republiky,“ řekl Karel Scheder.

(Karel Scheder)