Nejmladšími zástupci kolínského oddílu byly dvě dorostenky. Vlasta Kohoutová a Jitka Vacková. Soutěž dorostenek se konala v Kostelci nad Černými lesy a zúčastnilo se jí 17 hráček. Trochu překvapivě vyhrála mladší a méně zkušená z dvojice - Jitka Vacková, když porazila 520 kuželek. Vlasta Kohoutová obsadila 2. místo náhozem 511 kuželek. Obě kolínská děvčata postoupila na Mistrovství ČR dorostenek.

Další kategorií, kterou hráčky z Kmochova města obsadily, byla soutěž juniorek. Ta se hrála v Benešově a zde se představily pouze dvě hráčky. Kolínská Nikola Plačková a Eva Renková ze Sadské, hrající II.ligu žen za Kutnou Horu. Nikola se představila ve výborném světle a po velkém boji svou soupeřku porazila o 14 kuželek výkonem 560. Také Nikola Plačková bude reprezentovat na republice.

V Benešově probíhala, vedle soutěže juniorek, také soutěž juniorů. Zde měl Kolín velké želízko v ohni v podobě Filipa Dejdy. Tento dvojnásobný mistr světa v žákovské kategorii z roku 2007 nedal nikomu ze soupeřů šanci myslet na postup na MR a celkovým výkonem 619 poražených kuželek nechal druhého v pořadí za sebou o 68 kuželek. Byla to „one man show“. Dalších osm hráčů zůstalo v uctivé vzdálenosti a bojovalo už jen o 2. a 3. místo.

V soutěži žen se představily tři zástupkyně v podobě Markéty Slavíkové, Zuzky Holcmanové a po nemoci se navrátivší Míši Moravcové. Soutěž byla dvoudenní s tím, že v sobotu se hrála kvalifikace a prvních 16 hráček pak mělo postoupit do nedělního finále. Vzhledem k tomu, že se na kuželně v Kosmonosech sešlo jen 13 hráček, měly všechny finálový start jistý. Celkový výsledek ale tvořil součet obou dosažených výkonů a tak musely holky zabrat i v sobotu. Bojovalo se o čtyři postupová místa na MČR a šance byla. Obzvláště, když po sobotní kvalifikaci byla Markéta Slavíková třetí.

Neděle se ale žádné z kolínských děvčat nevydařila a nakonec obsadily 5. místo Markéta Slavíková, když nahrála v součtu 992 kuželek (516+476), 6. místo Míša Moravcová 991 kuželek (483+508), 8. místo Zuzka Holcmanová 970 kuželek (471+499).

Nejprestižnější kategorie mužů měla svou soutěž v Kutné Hoře. Také zde se bojovalo ve dvou dnech. Do kvalifikace se přihlásilo 47 hráčů z celého Středočeského kraje. Do nedělního finále se z kolínských hráčů podařilo probojovat jen třem borců. J. Pelák postoupil z 1. místa výkonem 588, J. Lauer z 10. místa po výkonu 559 a R. Weiss z 13. místa, když dosáhl výkonu 555 kuželek. Před branami zůstal Mierva (539) a Saulich (535).

Nedělní finále bylo lahůdkou pro všechny milovníky kuželek. Hráči nastupovali po čtyřech od nejnižších výkonů v kvalifikaci až po nejlepší čtyřku. Nejlepších výkonů v neděli dosáhli hráči Sadské Košnar (615) a Bek (591), což prvního z nich vysadilo z druhého místa v kvalifikaci na trůn nejlepšího hráče mužské kategorie pro rok 2011. Bek svým výkonem udělal největší skok a ze 7. kvalifikačního místa se vyšvihl na stříbrný stupínek.

Souboj o třetí postupové místo na republikový šampionát jednotlivců v poslední nedělní lajně sváděl kolínský J. Pelák s mladoboleslavským Bajtalonem. Ještě před poslední dráhou to vypadalo nadějně, ale druhou dráhu kutnohorské kuželny teď nějakou dobu nebude mít Honza Pelák rád. 114 kuželek na této dráze znamenalo celkový nedělní výkon 564 a v součtu obou startů z toho byla „bramborová“ medaile.

Z Oblastního přeboru seniorů se podařilo za 4.místa postoupit na republiku jednotlivců kolínskému J. Mikolášovi a tak bude mít Sokol Kolín na letošním mistrovství republiky celkem pětimístné zastoupení. A když k tomu připočteme ještě účast Sáry Plačkové ve finálovém turnaji Poháru mladých nadějí, bude rok 2011 patřit u kuželkářů Sokola Kolín, z pohledu výsledků jednotlivců, k těm úspěšnějším.

Výsledky OP jednotlivců najdete ZDE.

(Dalibor Mierva)