Nejvyšší česká biková soutěž letos slaví svůj jubilejní dvacátý ročník. Přímo v Kutné Hoře se závodníci ve svých kategoriích postaví na start už po sedmnácté. Oproti minulým ročníkům nedošlo k velkým změnám. Jedinou významnější novinkou je skutečnost, že jezdci kategorie do 23 let mají svůj vlastní závod, takže už nestartují společně se závodníky kategorie Elite.

„Start a cíl závodu bude už tradičně u světoznámého gotického chrámu svaté Barbory patřící neodmyslitelně ke Kutné Hoře,“ nastínil organizátor kutnohorských cyklistických závodů Josef Straka.

Stejně jako v loňském roce povede trať z části historickým centrem města, ale cyklisté okusí terén i třeba v údolí říčky Vrchlice. Jeden okruh čítá zhruba čtyři kilometry a slibuje divácky atraktivní podívanou a místy technicky velmi náročné úseky. „Kutnou Horu zkrátka na celý den ovládnou vyznavači bicyklů, kterých ve všech kategoriích startuje zhruba čtyři sta,“ navodil atmosféru blížícího se kutnohorského cyklistického svátku Josef Straka.

Se zádlažbou problém nebude

„Jsem rád, že se závod u nás uskuteční. Bude to takové vyvrcholení i pro zádlažbu, jejíž rekonstrukce je obrovská za poslední několik let,“ uvedl k závodu místostarosta Kutné Hory Václav Vančura.

Rekonstrukce pozemních komunikací by do závodů výrazně promluvit neměla. „Hotovo bude do konce května, na trase nebude problém, kromě Žižkovy brány,“ zapřemýšlel místostarosta.

Úvodní závod seriálu v Teplicích vyhrál nejlepší český biker a bývalý juniorský mistr světa Jaroslav Kulhavý. Sobotní kutnohorský závod začne tradičně už dopoledne v 9 hodin startem žákových kategorií. Ženy pak na své závodní stroje usednou ve 13 hodin a muži odstartují úderem 15. hodiny.