Na konferenci nechyběl ani viceprezident českého svazu cyklistiky Petr Marek, který začal vzpomínat, jak to v Kutné Hoře před dvěma lety bylo a zároveň už myslel na boj, který se ve stříbrném městě za pár dní odehraje. „Do Kutné Hory se rádi vracíme. Měst je hodně a snažíme se částečně uspokojit všechny. Třeba sem se vracíme po roce,“ řekl přítomným ve svém projevu Marek. „Měl by to být pěkný závod,“ dodal. Otázkou je, zda na pátý závod českého poháru dorazí i přenosové vozy České televize. „Účast České televize máme přislíbenou. Doufám tedy, že dorazí,“ odpověděl na otázku hlavního organizátora Josefa Straky viceprezident.

„Letos se zatím cyklisté mohli potkat v Bystřici pod Hostýnem, České Kamenici, Okrouhlé u Boskovic a Teplicích,“ říká ostřílený organizátor kutnohorských cyklistických závodů Josef Straka. Právě Kutná Hora bude v sobotu 22. srpna hostit finále českého poháru horských kol. Bikeři odstartují už tradičně u chrámu svaté Barbory, který patří k památkové chloubě středočeského města.

Oproti minulým ročníkům se letos bude závodit na zkrácené, ale i tak místy technicky náročné a divácky atraktivní trati. Ta čítá zhruba čtyři kilometry a oproti minulým závodům v ní chybí například úsek v okolí zimního stadionu. „Cyklisté ani diváci ale rozhodně nepřijdou třeba o adrenalinový sjezd od Vlašského dvora k parku, projížďku kolem říčky Vrchlice ani o pohledy na katedrálu svaté Barbory,“ připomíná Josef Straka. Organizátoři se letos museli poprat i s rekonstrukcí historické části města, která je v plném proudu. Paradoxně to pořadatelskému týmu nahrálo do karet a například dlažby zbavený začátek Ruthardské ulice bude součástí trasy závodu. „Bikeři totiž u Hrádku musí zdolat ostrou zatáčku, za kterou je nemine právě tento úsek,“ připomněl Straka.

Na zajímavou trasu se těší například mistryně republiky v kategorii kadetek Markéta Drahovzalová, která závodí za Bike klub Kutná Hora.

Po čtyřech závodech letošního českého poháru v cross country zatím patří v průběžném pořadí první místo Jiřímu Friedlovi z týmu Merida Biking, u žen vede Pavla Havlíková.

U chrámu svaté Barbory bude v sobotu 22. srpna hodně živo. Vedle sportovní části totiž organizátoři chystají tradičně bohatý doprovodný program. Chybět nebudou atrakce pro děti a pro všechny pak třeba módní přehlídka finalistek soutěže Miss Kutnohorska a středních Čech, koncerty kapely Vesper a Alžbětiny Sosny. Do Kutné Hory přijede i stále populárnější písničkář a kytarista Xindl X. Jeho písnička Anděl ovládla nejednu českou hitparádu.