Úvahy, že by se brutální fauly ve sportu řešily u trestního soudu, považují fotbalisté, trenéři, ale i funkcionáři za špatný nápad.

„Brutální a záměrné fauly by se měly trestat, ale jen pokud by se jednoznačně prokázaly. Nedají se ale paušalizovat. Nedovedu si představit, jak by soudci použili páky na prokázání jednoznačného úmyslu,“ říká obránce pražské Sparty Petr Voříšek. Za jeho názorem stojí řada dalších.

Opačný však zastávají čeští politici. Ti zvažují, že trestní odpovědnost brutálních faulů ve sportu zanesou do trestního zákoníku. Stejný model uplatňuje například kanadsko - americká NHL a to přísně.

Zranění ve sportu přibývá stále víc a má to několik příčin. Kontaktní sporty jsou hlavně čím dál agresivnější, hraje se ve větší rychlosti, už to není takový pochodový fotbal a hokej jako před dvaceti lety. Záludný zákrok pak po sobě zanechá mnohem větší škody.

„Dnes vám tam běhají nadupaní atleti, kteří navíc umí kopat do míče nebo driblovat s pukem. Sportovci jsou prostě stále vytrénovanější a rychlejší. Ale zároveň se možná dnešní nezdravou výživou stávají lidé stále křehčími, což se proti nim ve sportu může otočit,“ říká chirurg Josef Maurer. Nejčastější zranění je kloubní. „Osmdesát procent mých operací jsou zákroky kolena. Hokejisté pak mají často problémy také s ramenem, u fotbalistů to jsou právě kolena,“ dodává Maurer.

„Já osobně bych brutální zákroky trestal. Hlavně by měli být chráněni takzvaní hračičkové a tím bych apeloval na rozhodčí, aby hráče, který nějaký zákeřný zákrok udělá, patřičně potrestali. A ne trestat třeba hráče za zakopnutí míče. Ale opravdu trestat zákroky podobného ražení,“ připojil se Miroslav Dolejš, fotbalista a manažer Ratboře, který ve své kariéře prožil něco podobného. „Bránil jsem míč, který letěl do autu a zezadu mě napálil útočník přímo do lýtka. Měl jsem zlomenou lýtkovou kost. Bez fotbalu jsem byl téměř rok,“ objasnil.

„Za moji sedmiletou kariéru jsem hráče za podobný zákrok trestat nemusel. Akorát jsem byl přítomen tomu, když si brankář Zásmuk Zrivka poranil v Býchorech lebeční kost,“ uvedl rozhodčí z Kolínska Zdeněk Lev.

A jak on sám by trestal tvrdé až záludné zákroky? „Sice se těžko hráči dokazuje úmysl, ale záleží na tom, jak je to napsané v zápise. I z televize je někdy vidět, že v tom úmysl je. A takové zákroky bych tvrdě trestal. Třeba i soudně,“ dodal Lev.

Roman Pěkný: hráči bych dal ještě finanční pokutu

Nad hřištěm se zatahují černá mračna. Pro fotbalisty to nevěští nic moc dobrého. Dá se očekávat tvrdá bitva. Téměř ve všech případech tomu tak je. Hráči jsou k sobě až příliš tvrdí. Někdy to zachází za únosnou mez. Jsou k vidění brutální zákroky. Kluzký terén tomu nahrává. Ne však v případě mužstev z Kolínska.

V okresním derby v nejnižší krajské soutěži na sebe narazily Velim B a Tuchoraz. Velimská rezerva se raduje z jasného vítězství 6:1. Soupeř mohl být z vývoje zápasu frustrovaný a mohl se snížit k záludným zákrokům. Ale nesnížil se k tomu. Na mokrém a kluzkém terénu se hrálo korektně v anglickém stylu. Rozhodčí Votoček hru přerušoval pouze sporadicky.

„Je známo, že pan Votoček má cit pro hru. To se potvrdilo i u nás,“ uvedl kouč velimské rezervy Miroslav Cmár.
Opravdu. Sudí sice ukázal pět žlutých karet, ale ty nebyly uděleny za žádný záludný zákrok. Naopak, šlo o běžné fauly.
Poměr faulů byl nakonec 9:4.

„V tomto zápase to měl rozhodčí ulehčené tím, že bylo brzo rozhodnuto. Jiné by to asi bylo, kdyby byl výsledek dlouho na vážkách. Ale na druhou stranu musím říct, že si udělal respekt,“ připojil se vedoucí tuchorazského týmu Roman Pěkný.

A jak se dívá na zákeřné až brutální fauly?

„Ten samotný hráč, který to udělá, je normálně potrestán disciplinární komisí. Ale ještě bych mu udělil finanční pokutu. Vůbec bych netrestal kluby, protože jakýkoliv funkcionář na lavičce s tím nemůže nic udělat. Je to pouze v hráči a ten by za to měl nést patřičné následky, protože téměř každý to dělá, jak se říká, za suchý z nosu a na delší dobu může vyřadit hráče, který živí rodinu,“ dodal Roman Pěkný.

Tomáš Zelenka, Vítězslav Čermák, René Volf