Oblíbený kolínský lékař a politik se svou náklonností ke sportu netají a dokáže překvapit třeba i deseti starty v náročném běžeckém závodě „Běchovice“. „Běhával jsem i Kolín - Velký Osek - Kolín,“ prozradil Jan Rakušan.
A co vy a cyklokros?
Když se tohle řekne, vybavím si samozřejmě hned ty dramatické závody ve štítarském údolí. S dětmi jsme tam chodívali fandit Fišerovi, já ještě předtím i Lacinovi. Byli jsme na ty kluky pyšní. Cyklokros je krásný a těžký sport.
Z Kolína ale tohle odvětví na několik let zmizelo. Přivítal jste, že se na vrcholové úrovni opět vrátilo? Už ne ve Štítarech, ale v Borkách se Český pohár jede potřetí v řadě.
Je dobře, že se tu cyklokros zase jezdí. Má v Kolíně tradici. Honza Slavíček jako pořadatel je zapálený pro věc, je to ten správný fanatik. Takoví lidé jsou potřeba všude, ať se jedná o cyklistiku, fotbal, atletiku, nebo třeba šachy.
Mluvíte o atletice. Právě přes atletický stadion vede letos část cyklokrosové trati…
No vidíte, vlastně se tak spojí dva sporty, které se v Kolíně dělají dobře. Je tam vidět i ta mravenčí práce s mládeží. Atletika bohužel nedávno přišla o skvělého člověka Vaška Širce, ale je tam dost dalších schopných lidí. Na atleťáku by mohl být cyklistický závod přehledný pro diváky.
Vaše atletické výkony třeba z Běchovic jsou obdivuhodné. Jezdíte i na kole?
Býval jsem vášnivý sportovec amatér. Už jsem ale zestárnul a přibral nějaké to kilo. Na kole jsem jezdíval, s partou jsme zvládli třeba i 120 kilometrů za den. Teď hodně chybí čas. Řeknu vám ale, že se k takové té cyklistice pro radost chystám vrátit. Vnoučata rostou, takže začnu.
Kdyby se to podařilo, přivítal by Kolín brzy cyklokrosové mistrovství republiky. Dobrá zpráva, že?
Určitě. Kdyby se to podařilo, byl by Kolín na té mapě zase o něco víc vidět.