„Mám ohromnou radost, že všechno důležité klaplo tak, jak mělo,“ vydechl po vyhlášení výsledků kategorie Elite šéf organizačního štábu Jan Slavíček.

I přes mrazivé počasí se kolem trati a především pak v areálu atletického stadionu Mirka Tučka v Borkách sešlo dva a půl tisíce diváků. „Podobnou návštěvu jsme čekali. A jsme rádi, že si lidé cestu na cyklokros našli,“ liboval si ředitel trati Michal Čepička.

Byla to dokonalá společenská událost. Málem jako nedělní procházky parkem ve třicátých letech minulého století. Ale dámy rozhodně bez slunečníků a džentlmeni bez cylindrů. Všichni zachumlaní v pohodlném teplém oblečení. „Potkal jsem tu spoustu známých, které jsem dlouho neviděl a poklábosil s nimi,“ usmíval se Pavel Polidar.

Kritiku byste při túře skrz areál atletického stadionu či podél trati v lese hledali hodně obtížně.

„Konečně je v Kolíně pořádný sport. Vždyť fotbal i hokej nejsou v současné době nic moc, basketbalisté sice hrají nejvyšší soutěž, ale jsou poslední. Cyklokros v Kolíně míval v osmdesátých letech tradici. Chodíval jsem na něj do Štítar. Mám ho rád, byl jsem před osmi lety i na světovém šampionátu v Táboře,“ zavzpomínal pravověrný kolínský sportovní fanoušek Vít Brom. „Je to tady bezvadně udělané,“ dodal Jan Půža, který s sebou vzal i čtyřletého synka Patrika.

Někteří fandové s úžasem sledovali detaily této náročné zimní cyklistické disciplíny. Třeba muž ve středních letech jinému chlapíkovi popisoval, jak sledoval rozcvičku šampiona Zdeňka Štybara.

„Šlapal pod svým stanem na takových válcích. Fantasticky makal. Mechanik mu mezitím připravoval kolo. A všude bylo slyšet je samou angličtinu,“ vyprávěl.

Kvalitní sport přilákal i místní komunální politiky. Jak by ne. Radnice byla klíčovým partnerem akce. A starosta Jiří Buřič se svým zástupcem Pavlem Hoffmannem, který je vyhlášeným skalním sportovním fanouškem, předávali ceny těm nejlepším na stupních vítězů. „Musím přiznat, že jsem dlouho nebyl na podobné akci. Užívám si to,“ řekl starosta Buřič.

V Borkách se v sobotu po poledni bavili nejen chlapi. I dámy si přišly na své. „Jezdí tady samí pěkní kluci,“ pochvalovala si mladá dívka. A okamžitě si vysloužila žárlivý pohled svého přítele.

„Nejhezčí ze všech je Filip Eberl. Já jsem prostě kolínská patriotka,“ prohlásila skvěle naladěná Jana Jeřábková, místopředsedkyně sportovní komise kolínské radnice. A přidala recept na tuhý mráz: „Dejte si punč. Já už jich pár měla.“

Její kamarádka Simona Smítková si zatipovala. Odhadovala vítěze. „No přece ten Zdeněk. Jmenuje se tak ten velký favorit, ne?“ A trefila se. Obhájce titulu Zdeněk Štybar nakonec skutečně triumfoval.

Více o sobotní akci v Kolíně čtěte vpravo od tohoto článku v rubrice "Související články".