K protinožcům s výpravou odletěli junioři Tomáš Paprstka s Danem Veselým a také Lukáš Sáblík, který bude závodit v kategorii do 23 let.
Slavíček musel v posledních dnech čelit tlakům od některých kritiků, v jejichž čele stál především jeho reprezentační předchůdce a dnes trenér stáje Česká spořitelna Jiří Lutovský. Předmětem sváru byla i nominace na šampionát. "Já si za ní ale plně stojím," podotkl Jan Slavíček.

Co konkrétně vám po vyřčení nominace bylo vytýkáno?
Že jsem porušil určená nominační kritéria. Podmínkou pro nominaci měla být účast v závodech Světového poháru, což v případě Pavla Boudného nebylo splněno. Ale on třikrát vyhrál mistrovství republiky a bezesporu patří mezi naše nejlepší jezdce. Navíc přehodnotil svůj přístup k reprezentaci, který v minulosti nebyl zrovna příkladný.

Co dál se vaším oponentům nelíbilo?
Třeba to, že chci v roli reprezentačního trenéra ovlivňovat závodníky jako trenér. A ne fungovat pouze manažersky. Anebo si stěžují, že komunikuji pouze se závodníky a nikoliv s jejich týmy. Myslel jsem, že jsou reprezentanti dospělí lidé…

Na soustředění národního týmu do Trutnova řada klíčových reprezantantů nedorazila. Tvrdili, že se o akci dozvěděli pozdě.
Nesmysl, termín byl daný prakticky od mého nástupu do funkce, po němž jsme měli první společný kemp. Teď do Trutnova nedorazili bikeři z České spořitelny a také Jarda Kulhavý.

Spořitelna měla ve stejném termínu své soustředění jinde. Náhoda, nebo tak trochu trucpodnik od pana Lutovského?
On ví, co jako kouč dělá. Jejich soustředění bylo ve stejné nadmořské výšce jako naše i ve stejném termínu, protože to před mistrovstvím světa právě takhle bylo správné. Já si ale myslím, že by reprezentanti měli trénovat pohromadě. Řada úspěšných zemí tenhle koncept používá a vychází jim to.

Kulhavý se omluvil s tím, že má porouchané auto. To na téhle úrovni nezní příliš profesionálně.
Jarda je obrovský talent, který by měl být jinde. Na naše podmínky jezdí dobře, protože těží ze svých předpokladů. Ale jako juniorského mistra světa bych ho rád viděl výš. Měl by přidat.

Upřímně řečeno, moc si nedovedu představit, že by se v jiném odvětví reprezentanti omlouvali ze soustředění před důležitou akcí…
Také přiznávám, že jsem byl benevolentní. V příští sezoně to bude jasně dané. Kdo nepřijede na reprezentační akci, nebude reprezentovat. Nemusíme odbočovat od cyklistiky, podívejte se na cyklokros. Tam Petr Klouček společné kempy dělá také.

Jste přesvědčen, že to šestidenní soustředění závodníky před mistrovstvím obohatí?
Ano, to jsem. Když ti nejlepší trénují ve společnosti nejlepších, musí to pro ně být přínos. Sami sebe v tréninku motivují k lepším výkonům. Důkazem může být Pavel Boudný, který na soustředění byl a kvalitu tréninku si pochvaloval.

Jsou tu nějaké spory, skupina oponentů žádá nové výběrové řízení na reprezentačního kouče. Jaký je tedy výstup z jednání v Kutné Hoře?
Svaz za mnou stojí, plně mě podpořil. A já budu pokračovat v nastoleném trendu, své práci věřím. Podívejte se třeba na výsledky právě z Kutné Hory. 1. Eberl, 2. Friedl, 3. Kulhavý. Všechno jezdci, které buď nyní vedu nebo jsem je jako mladé závodnicky vychoval. Cyklisty si dokážu vytipovat už jako mladé, o talentech mám přehled. A nebojím se s nimi pracovat.

(Jan Ivan)