V Teplicích pomýšlejí téměř v každé kategorii na medaili. „Kromě kadetů by alespoň jeden náš závodník měl skončit v každé kategorii na stupních vítězů. Věřím tomu, že se dočkáme i mistrovských titulů,“ hlásí trenér Jan Slavíček.

Pro samotné jezdce to bude vyvrcholení domácí sezony a poslední šance vybojovat si nominaci na mistrovství Evropy, které se pojede první víkend v srpnu na Slovensku v Dohňanech.

Mezi žáky patří do okruhu favoritů kolínská dvojice Lukáš Kunt a Pavel Křížek. „ Oba se pohybují v popředí jak na horských kolech, tak na silnici. V současné době to je třetí a čtvrtý jezdec v Českém poháru,“ podotkl Slavíček.

Obdobná situace je i mezi žákyněmi, kde mezi favoritky na titul patří Jana Czeczinkarová a Daniela Březinová. „ Obě patří mezi favoritky a měly by se poprat o místo nejvyšší,“ je přesvědčen Slavíček.

Jediná kategorie, ve které se s cennými kovy nepočítá, jsou kadeti. „Tady zatím na výraznější výsledek čekáme. Velmi příjemné by bylo, kdyby někdo z jezdců skončil do desítky. Nejblíž k tomu má Václav Vomáčka,“ uvedl Slavíček. „Na klukách je vidět, že jsou to prvoročáci a v této kategorii se zatím zabydlují.“

Naopak v kadetkách se medaile očekává. Zejména pak od Elen Vaníčkové. „Elen vyhrála první závod Českého poháru. Pak měla pauzu kvůli zranění. Do závodního kolotoče se vrátila v Peci, kde skončila pátá. Navíc dokázala vyhrát časovku na olympiádě dětí v Olomouci. Poslední dny ukazuje, že je v dobré formě. Reálně má na medaili,“ uznal Slavíček.

V očekávání budou i obě juniorské kategorie. U kluků se závod od závodu lepší Tomáš Bohata. „Určitě by měl patřit mezi kandidáty na medaili. V každém závodě je lepší o příčku. Začal na šestém místě a naposledy skončil dvakrát na bedně. Jemu by cyklokrosová trať měla vyhovovat. Navíc se loni v cyklokrosu výrazně prosadil,“ dodal.

Jestliže Bohata patří mezi kandidáty na medaili, tak od Zuzany Pirzkalové se na jisto očekává. „Zuzka se v každém závodě stabilně pohybuje do třetího místa. V juniorkách loni dokonce vyhrála,“ podotkl Jan Slavíček.

On a jeho spolupracovníci budou v očekávání zejména v kategorii do 23 let. „Pro nás to je nejsilnější kategorie, kde máme silnou čtveřici,“ hlásí Slavíček. „Hlavním favoritem na zlato by měl být Marek Rauchfuss, který je vedoucí závodník Českého poháru. Po složení maturity se do dobré formy dostává Tomáš Paprstka. Pro něj byl začátek zahřívací. Soustředil se spíš na to, aby bez problémů odmaturoval. Nyní víc trénuje a podává zlepšené výkony. Obhájit loňský titul bude chtít Tomáš Pešek, pro kterého je to poslední start v této sezoně. Letos se mu tolik nedařilo, ale je to jeho poslední mistrák, tak věřím, že se konečně chytne. Tuto elitní trojici bude jistit Tomáš Barták. Je to sice prvoročák, ale udělal výkonnostní vzestup. Jezdí stabilně do pátého místa a podle mne může překvapit. Dokonce si myslím, že by se mohl přimotat do souboje o medaile,“ konstatoval Slavíček.

V nejprestižnější kategorii Elite bude mít Kolín pouze jedno zastoupení. V těžké konkurenci bude bojovat Filip Eberl. „Filip dlouhé roky patří mezi naši špičku. Ale v Teplicích bude mít těžkou konkurenci v podobě Jardy Kulhavého nebo Jana Škarnitzla. Věřím ale, že Filip může při dobré konstalaci bojovat o medaili,“ myslí si Slavíček.

Oproti předchozím letům se neuskuteční závod štafet. „Letos byl pro mě z nepochopitelných důvodů zrušen. Přitom se štafety jezdí na mistrovství Evropy i světa a my téměř pravidelně vozili z těchto podniků medaile,“ kroutí hlavou Slavíček. „Taky to dopadlo tak, že komise, která o tom rozhodovala, byla poté odvolána,“ dodal.

Jestli jste příznivci horských kol, můžete v sobotu zavítat do Teplic. První závody začínají v 9 hodin, kategorie Elite vyrazí na trať v 15.15 hodin.