Už pomalu odezněl triatlon Welas Exterra a připravuje se Dačického 12. Jak se na ni těšíte?
Dáča je vrcholná venkovní akce Clubu deportivo Kutná Hora, takže se na ní připravujeme a těšíme snad ještě více než na triatlák, který jsme letos jen zkoušeli, zda-li se „chytne“. Byl bych rád, kdyby se obě akce dostaly do podvědomí a lidi k nám jezdili pravidelně.

Co se momentálně děje v pořadatelském týmu?
Můj parťák Honza Ďoubal, který je víceméně expert na PR a přes právnická kouzla ještě dolaďuje eventuální partnery pro závod, já jsem víceméně technický ředitel, vyměřuji a značím tratě, a propaguji závod na jiných běžeckých akcích. Teď dolaďujeme startovní čísla a památeční trička. Naše funkce se ale většinou prolínají. Dámská sekce CD*KH dává pozor na seznamy přihlášených závodníků.

Startovné bude kolik?
Startovné bude letos sto korun, za něj závodník obdrží tričko v cíli, občerstvení na trati i v cíli a nakonec bude tradiční tombola.

Budou na trati obhájci prvních třech míst jak mužské, tak i ženské kategorie?
V roce 2009 stříbrný Honza Němec a bronzový Honza Hostička mi účast přislíbili, loňský vítěz a držitel „traťáku“ Pepa Vodička nevím, holky z loňské bedny se zatím také nepřihlásili. Už ale evidujeme bezmála padesátku přihlášených, mezi nimi sedm žen, tak uvidíme, jak to letos dopadne.

Jaké šance vidíte u Johnyho Růžičky, který vyhrál triatlon a letos je v dobré formě?
Johny zajel perfektní závod, vyrovnaně všechny disciplíny, ale Dačického 12 je jen běh a přijedou určitě i jen běžci-specialisté. Loni ale Johny ukázal, že i po lehkém zranění a „pouze“ fotbalovém tréninku může pomýšlet hodně vysoko. Jeho běh na Welas eXterra Triatláku byl o minutu a půl lepší než závodník na druhém místě. Pokud mu forma vydrží, věřím, že by mohl být na bedně nebo aspoň nejrychlejší Kutnohorák.

Kolik očekáváte závodníků? Loni jich bylo padesát.
Na první ročník dorazilo skvělé číslo, vše co bude nad padesát, budeme letos brát
jako úspěch. Ale tajně doufáme v minimální počet šedesáti závodníků. Propagovali
jsme závod více než loni, ale konkurence jiných závodů je veliká.

Tvůj kolega z pořadatelského týmu Jan Ďoubal se cítí ve velké formě. Jakou má šanci?
No mezi fotbalisty by nemusel skončit poslední, ale myslím, že Ďoubimu určitě nejde o vítězství. Jelikož si já užiji víkend bez závodu, Ďoubi musí na trať a věřím, že neudělá CD*KH ostudu.

Na triatlon jste oslovili kutnohorské hokejisty, ale půlka z nich neumí plavat. Oslovíte je na Dačického 12?
Bojím se, aby nepřišli na in-linech. Určitě je ale rádi na startu uvidíme, na Triatláku Vláďa Muras ukázal, že to neumí jen s hokejkou, tak může ukázat, že umí i popoběhnout. Samozřejmě zveme i ostatní Sršně na start 14. 8. do Vlašáku.

Jak to vidíš letos s časy, protože loni bylo extrémní vedro.
Letos má být podle dlouhodobé předpovědi příjemnější počasí, takže by panelka nemusela tolik zlobit. Tady by se daly nějaké vteřinky určitě nabrat, je to lehce z kopce. Pepa Vodička ale nastavil laťku hodně vysoko, čas pod 49 minut byl v tom loňském vedru fantastický výkon.
Co letos? Bude after párty na zahradě čínské restaurace?
Letos uvažujeme o party na střeše hotelu Mědínek. Pokud by to nevyšlo, slezeme se asi v Číně. Záleží ale na počasí, věříme, že se vydaří.

Spoustu běžců ještě zajímá, jestli na trati uvidí v pořadatelských tílkách i sestry Domasovy. Někteří se podle toho rozhodují, zda se zúčastní…
Starší z nich uvidíte určitě, pomocnou ruku podá snad i mladší Tereza, krájení melounu na Velasu jí šlo výtečně, aspoň podle vyjádření závodníků (směje se).

Vraťme se k závodu. Jak je pokryt finančně? Získal jste nějaké nové sponzory? Kdo vám finančně pomohl?
Letos se podařilo získat pro podporu několik nových subjektů. Nově Středočeský kraj, PKS Okna a firmy Planeo a Unikom z Kutnohorska. Tradičně podpořili Dáču město Kutná Hora, Furka, Restaurace U Kata a Auto-Combi KH. Všem velký dík, bez nich by to nešlo a věříme, že nám udrží přízeň.

Jaké ceny čekají pro nejlepší a jaké kategorie se kromě prvních třech míst budou vyhlašovat?
Pro vítěze kategorií - muži, ženy, veteráni - čekají medaile a dary od našich sponzorů a partnerů. Kdo bude mít štěstí, odnese si nějakou drobnost od sponzorů. Pak máme doplňkové kategorie jako nejrychlejší Kutnohorák a Kutnohoračka (podmínka místo narození v OP Kutná Hora – pozn.). Nově uvažujeme o vyhlašování kategorií nejrychlejší sourozenecká a manželská dvojice.

Na závěr jako zkušený běžec poraď závodníkům, jak s dvanáctikilometrovou tratí naložit, aby ji zvládli bez újmy na zdraví.
Jako stavitel doporučuji si závod hlavně užít. První dva kilometry po Královské se uveďte do správné provozní teploty, v kopci na pole pošetřete síly a rozbalte to, až se občerstvíte u Trojice. Seběh údolím Bylanky, ale hlavně Královská musí být už na krev. Jako závodník ale doporučuji napálit to hnedka od začátku a odpočinout si až u popíjení Dačického 12 v cíli v parku Pod Vlašským dvorem.