V pondělí 16. srpna navečer se trenéru Predragu Benáčkovi bude na úvodním tréninku hlásit dvanáctka hráčů. „Prvního tréninku by se měli zúčastnit všichni. Jen je možná jediná výjimka, a tou je Roman Marko, který je členem reprezentace Slovenska a již se dostal do jejího konečného výběru,“ řekl Deníku manažer BC Kolín Miroslav Sodoma.

Podle jeho slov v pondělí v Čechách bude už i trio amerických hráčů. „Brad Jones s Terrym Smithem přiletí v neděli a Chris Miles s rodinou v pondělí po poledni,“ upřesnil.

Zatímco Jones a Smith už jsou v Kolíně ostřílenými hráči, pro Chrise Milese to bude premiéra. „Miles přijíždí na zkoušku a pokud jí projde, zůstává v Kolíně pro letošní sezonu,“ nastínil k angažmá nového Američana manažer týmu.

Právě on se stává náhradou za jiného amerického pivota, který v Kolíně hrál loni, Rodericka Platta. „Platt neakceptoval naši nabídku, nebo lépe řečeno velice dlouho váhal. My jsme mu poskytli čas, ale když se nevyjádřil (nepodepsal smlouvu), tak jsme se rozhodli pro jeho výměnu,“ vysvětlil Sodoma.

Kromě Platta opustil mužstvo také kapitán Jan Pavlík. V Kolíně mu skončila smlouva a nová mu nabídnuta nebyla. „Nakonec jsme se rozhodli na jeho místo vzít Luboše Striu, který přišel na tři plus jeden rok. O Honzovi jsme dlouho uvažovali a nebylo to lehké, ale rozhodli jsme se tak, jak jsme se rozhodli. Bylo to na základě vyváženosti týmu i na financích, které bychom dali navíc po angažování již uváděného Luboše,“ podrobně pro čtenáře Deníku objasnil odchod oblíbeného křídla manažer BC Kolín Miroslav Sodoma.

Kam zamířil Pavlík se přesně neví. Neoficiálně by měl hrát v Maďarsku, kde už před několika lety působil, a odkud pochází jeho manželka. „Žádost o jeho uvolnění ale ještě nedošla,“ doplnil Sodoma.

A kdo že bude jeho nástupcem na kapitánském postu? To se ještě také neví. „Kapitána si řeší tým (trenéři a hráči). Sice mám informace, ale nebylo by fér se k tomuto vyjadřovat před tím než si tuto otázku vyřeší tým,“ nechal fanoušky v napětí kolínský manažer.

Na konci loňské sezony se v kuloárech také hodně spekulovalo o odchodu Terry Smithe. Ten ale nakonec v Kolíně zůstává. „Jednání o Smithovi na klubové úrovni neprobíhala. Možná měl někdo takový pocit, ale k žádným jednáním nedošlo. Jen jediný dotaz přišel z týmu Brna, jakou má hráč smlouvu a případnou možnost pro jeho uvolnění. To byla jen obecná otázka s tím, že hledají amerického středního rozehrávače, což všichni, kteří basketbal sledují, vědí, že jím Terry není. Je nižším křídlem. Více se již nikdo neozval. S Terrym jsem hovořil a on mě informoval, že uvažuje o možnosti z Kolína odejít, dal jsem mu časově omezené svolení, které již dávno vypršelo, takže Terry zůstává i nadále v Kolíně. Smlouvu má ještě na dvě sezony,“ nedal možnost dalším spekulacím Sodoma.

Poslední změnou ve složení týmu před novou sezonou se událo na postu asistenta trenéra. Po dvou letech se vrací Filip Scholz a končí Jiří Šebek. „Jirkovi skončila smlouva a novou jsme mu nenabídli. Poděkovali jsme mu za práci a popřáli si úspěch v práci další,“ doplnil informaci Sodoma s tím, že Scholz bude kromě funkce asistenta trenéra působit i jako vedoucí týmu.

(Tereza Hölzlová)