Dva hloučky urostlých chlapíků si jen tak líně hází na basketbalový koš. Jakmile udeří šestá hodina večerní, jejich pohodičku rázně utne píšťalka a strohý povel v angličtině. „Hallo, guys. Come sit down, please! Nazdar, hoši. Pojďte se posadit, prosím!“

Třináct profesionálních sportovců poslušně utvoří šik ve spodních třech řadách hlediště haly Spojů. Napřed k nim promluví manažer klubu a pak ten, kterého musí respektovat především. Jejich nový hlavní kouč. Dvoumetrová autorita Predrag Benaček. Rodák ze Sarajeva si s každým hráčem poctivě po chlapsku potřese pravicí a pak spustí svou uvítací řeč. Cíle klubu, plán přípravy, role hlavního trenéra i jeho asistenta. Vítejte na zahajovacím tréninku kolínských basketbalistů, kteří se od pondělka chystají na svůj druhý ročník v Mattoni NBL, nejvyšší tuzemské soutěži.

„Jsem trenér, který vyžaduje disciplínu. Někteří z vás mě znají. Když se řekne, že je trénink v pět a přijdete minutu po páté, trénink opouštíte,“ upozornil svěřence protřelý trenér, který má zkušenosti ze slovinské, kyperské a také české ligy. V ní vedl pražskou Spartu, Nymburk a Prostějov. Dva roky byl asistentem u české reprezentace a vloni koučoval národní mužstvo Kypru.

V nové sezoně má jasný úkol: dovést Kolín do play – off. Tedy mezi elitní osmičku soutěže. „Ten cíl je jednoznačný. Vloni jsme byli nováčkem a chtěli se zachránit. To se povedlo. Teď už bychom rádi pokročili dál,“ řekl sportovní manažer kolínského klubu Miroslav Sodoma, který podstatnou část loňské sezony působil i jako hlavní kouč. Závěr sezony doklepl na lavičce vedoucí mužstva David Musil, který bude letos asistentem Predraga Benačka.

Kolín před sezonou notně posílil. Zemětřesení v kádru přežilo jen pět statečných – Jiří Vorlíček, Jakub Velenský, Jiří Šebek, Tomáš Kiršbaum a Michael Dostál. Doplnilo je osm noviců. Z toho pět cizinců. Jsou mezi nimi dva Američané (Jon Rogers a Jonas Brown), dva Slovinci (Marko Marković a Vladimír Mihailović) a Damjan Kandić z Černé Hory. Posily z českých luhů a hájů? Trio Jan Pavlík, David Machač a Jiří Novotný.

Zahraničním akvizicím se přitom hned v počátku kolínského působení nevyhnuly nepříjemnosti. Oběma Američanům se během cesty přes oceán ztratila zavazadla. „Děláme vše proto, aby měli co nejdříve své věci k dispozici,“ řekl David Musil, který všechny hráče vyzvedával na ruzyňském letišti.

„Come on, guys, let´s take the balls. Tak jdeme, hoši. Vezměte si míče!“ Hluboký hlas Predraga Benačka je nekompromisní. Úvodní oficiality pondělního setkání jsou pasé, jde se poprvé společně potrénovat.