„Kdo prohraje, čeká ho trest, ostatní se budou moci napít vody,“ pousmívá se trenér kolínských basketbalistů Predrag Benáček a vysvětluje mi pravidla hry. Nejdřív se hraje deset minut v šesti bez driblování, pak deset minut v šesti s driblováním a nakonec deset minut klasicky pět na pět. Na vítěze čeká oddych a zasloužená láhev s pitím, na poražené ještě několik sprintů navíc a taky běh do schodů. Po hodině a půl trénování, lahůdka.

Když se skupinka basketbalistů, poražených, chystá na lajnu, že jako odběhají resty, kouč Benáček je ještě zastavuje. „Počkejte, když dá Dan koš, tak vás zachrání,“ hodí jim lano. Masér týmu Dan se tak vydává na palubovku, bere si od Predraga míč a než se stačí rozhodnout, jak bude střílet, hoši to vymyslí za něj. Roman Zachrla mu nabízí záda, aby byl o něco víš, ale nakonec se Dana chopí čtyři hráči z týmu v čele s Chrisem Milesem, zvednou ho až k obroučce a šup, koš je tam. Tresty napoprvé nebudou. Legrace na konci tréninku nemůže chybět, stejně jako závěrečné vyklusání, strečink, poděkování kouče a společný pokřik týmu.

Parta Predraga Benáčka začala přípravu na novou sezonu v Mattoni NBL.

První trénink ve faktech
-Kouč Benáček představil v pondělí 16.srpna týmu nového hráče, třiadvacetiletého pivota, Američana Chrise Milese. „A ta nová tvář támhle vzadu, to je Brad Jones,“ zavtipkoval na adresu rozehrávače Brada Jonese, který se po letní dovolené vrátil do Čech svalnatější a ostříhaný.

-Tréninku se zúčastnilo 12 hráčů. Chyběl jediný, Roman Marko, který je členem slovenské reprezentace a nyní ve slovenském dresu bojuje na Mistrovství Evropy divize B. „Roman hraje poslední zápas za reprezentaci v úterý 21.srpna. Pak se sním domluvíme, kdy se k nám připojí. Ale určitě musí dostat pár dní volno. Počítám, že se k nám připojí na konci srpna,“ řekl na jeho adresu kolínský trenér Predrag Benáček.

-Účelem prvního tréninku bylo dle slov Predraga Benáčka se rozběhat, rozhýbat. „Nyní budeme ještě týden trénovat dvoufázově v hale. Od příštího týdne začneme chodit na dopolední tréninky také na atleťák a do posilovny, odpolední budou v hale,“ nastínil kouč průběh přípravy na novou sezonu s tím, že pak už se do přípravy začlení i přátelská utkání. „V atletické části přípravy se střetneme s lehčími soupeři, postupně pak budeme hrát s těžšími a těžšími,“ dodal.

-Na kolínské basketbalisty čeká přibližně dvanáct přátelských zápasů. První dva odehrají na kolínské palubovce, 3. září s Benešovem a 6. září se Spartou Praha. Zbytek se odehraje převážně venku, včetně čtyř utkání na Slovensku, kam se kolínský tým vydá v polovině září.

-Trenéru Benáček má pro příští sezonu k dispozici téměř stejný tým jako loni. Jen Jana Pavlíka nahradil Luboš Stria a Rodericka Platta Chris Miles. „Tohle je naše velká výhoda, že máme téměř stejný kádr jako loni. Že se vyměnili jen dva hráči. V předchozích sezonách to bylo hráčů třeba šest, osm a prakticky se začínalo od začátku. Tím, že máme skoro stejné složení týmu jako loni, máme velkou výhodu,“ pochvaloval si Benáček.

-Jediný otazník, co se týče sestavy, visí nad novým pivotem Chrisem Milesem. Ještě se může stát, že neprojde zkouškou a vrátí se zpět za moře. „Máme deset dní, abychom ho vyzkoušeli, pak už bude jisté, že tu zůstane. Ale musel by se stát zázrak, aby tu nezůstal. Jsem o jeho kvalitách přesvědčený, takže by tu podle mě měl zůstat,“ byl si téměř jistý Benáček.

-Na tréninku se objevil hráč, který není na kolínské soupisce, syn trenéra Benáčka Uroš Benáček. „Uroš s námi jen trénuje. Hrát tu nebude. Máme zájem na tom, aby šel hrát do Ameriky, ale uvidí se. Teď má před sebou jak tomu sám říká popravy ve škole, takže teď je na prvním místě škola,“ řekl ke svému synovi kolínský trenér.

Kdo trénoval
Stanislav Zuzák, Michal Hubálek, Terry Smith, Brad Jones, Roman Zachrla, Jakub Němeček, David Machač, Luboš Stria, Jiří Jelínek, Pavel Hemmy, Chris Miles, Uroš Benáček

Tereza Hölzlová